Ateny – Miasto narodzin demokracji i europejskiej kultury.

Gdy staniesz na szczycie Akropolu i spojrzysz na rozległą panoramę Aten, nieodwołalnie odczujesz powiew historii unoszący się wokół Ciebie. Ateny są miejscem narodzin demokracji, filozofii i sztuki, a co za tym idzie, stanowią kolebkę europejskiej kultury. Urok tego miasta tkwi nie tylko w pięknych zabytkach, a także w spokojnej, greckiej atmosferze i gościnności mieszkańców.

Pomysł na weekendpexels-george-desipris-6527117

Ateny wieczorem

Historia
Jak dojechać
Pogoda i klimat
Atrakcje turystyczne
Imprezy i festiwale
Ceny
Przydatne informacje
pomysł na weekend historia

Historia

pomysł na weekend historia

Historia

Ateny, to miasto, którego korzenie sięgają tysięcy lat wstecz. Legenda głosi, że bogini Atena, patronka mądrości i sztuki, zstąpiła na ziemię i dając miastu swoje imię, obdarzając je również najróżniejszymi darami. 

W starożytności Ateny zasłynęły jako miejsce narodzin demokracji, gdzie obywatele mieli prawo głosu i uczestniczyli w rządzeniu. W okresie złotego wieku, pod rządami Peryklesa w V wieku przed naszą erą, Ateny osiągnęły swoje największe znaczenie. 

Mimo licznych konfliktów z innymi greckimi miastami oraz potężnymi sąsiadami, takimi jak na przykład Persja, Ateny utrzymały status ważnego ośrodka kulturalnego, przyciągając uczonych, artystów i myślicieli z całego świata greckiego. Nawet po podbiciu Grecji przez Rzymian, miasto utrzymało status ważnego ośrodka nauki i kultury.

Z nadejściem średniowiecza Ateny znalazły się pod panowaniem Bizancjum, wskutek czego miasto nie odgrywało już tak ważnej roli jak w starożytności, chociaż nadal było ważnym ośrodkiem religijnym. Jednak od XIII wieku miasto było wielokrotnie atakowane i  ostatecznie w 1458 roku zostało zdobyte przez tureckiego sułtana Mehmeda II, co rozpoczęło okres panowania osmańskiego. W czasach tureckich Ateny straciły swoje znaczenie jako ośrodek kulturalny i intelektualny, zachowując jednak rolę ważnego węzła handlowego i administracyjnego w nowym imperium.

Panowanie tureckie trwało aż do XIX wieku, kiedy to Ateny stały się ośrodkiem walki o niepodległość Grecji. W 1834 roku Królestwo Grecji odzyskało upragnioną niepodległość, a Ateny zostały jego stolicą. Wówczas rozpoczął się proces modernizacji miasta i przywrócenia dawnej świetności starożytnych zabytków. W 1896 roku Ateny zostały wybrane na gospodarza I współczesnych Igrzysk Olimpijskich, ze względu na to że to właśnie tutaj odbywały się starożytne Igrzyska.

W czasie I wojny światowej cała Grecja początkowo pozostała neutralna, ale w 1917 roku, po przewrocie wewnętrznym, przystąpiła do wojny po stronie Ententy. Natomiast podczas II wojny światowej Ateny znalazły się pod okupacją niemiecką wraz z resztą Grecji. Okupacja ta była ciężkim okresem dla obywateli kraju, ale Grecy niestrudzenie stawiali silny opór i prowadzili działalność partyzancką.

Historia Aten w XX i XXI wieku to fascynująca opowieść o przeobrażeniach politycznych, społecznych i kulturowych. W ciągu tych dwóch stuleci miasto przeszło wiele zmian, zaczynając od turbulentnego okresu w pierwszej połowie XX wieku, poprzez okres dyktatury wojskowej, aż po współczesne wyzwania związane z globalizacją i gospodarką.

W pierwszej połowie XX wieku Ateny doświadczyły intensywnego rozwoju urbanistycznego i wzrostu populacji. W okresie międzywojennym miasto stało się głównym ośrodkiem kulturalnym Grecji, przyciągając artystów, pisarzy i intelektualistów. Jednakże, wraz z wybuchem II wojny światowej, Ateny również ucierpiały z powodu okupacji niemieckiej, która przyniosła zniszczenie i cierpienie mieszkańcom.

Po zakończeniu wojny Grecja zaznała okresu niepewności politycznej, a w 1967 roku doszło nawet do zamachu stanu, który ustanowił reżim wojskowy. Przyniosło to ograniczenia wolności obywatelskich, na szczęście w 1974 roku junta upadła i wróciła demokracja. W następnych latach nastąpił intensywny rozwój gospodarczy, a w 2004 roku miasto było gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Obecnie Ateny są centrum handlu, nauki, sztuki i turystyki w Grecji, przyciągając miliony odwiedzających rocznie. Miasto zachowuje wiele zabytków z różnych okresów swojej historii, co czyni je fascynującym miejscem do zwiedzania i poznawania historii Europy i świata.

pomysl-na-weekend-jak-sie-dostac

Jak się dostać

pomysl-na-weekend-jak-sie-dostac

Jak się dostać

Samolot

Z tytułu dużej odległości między Polską a Grecją, oraz ze względu na szybkość i wygodę podróży, najpopularniejszym wyborem jest podróż samolotem. Czas lotu z Polski do Aten wynosi 2-3 godziny, natomiast ceny zaczynają się od 400-600 Euro za lot w obydwie strony. Lądujemy na głównym lotnisku w Grecji – Athens International (ATH), które jest oddalone 35 kilometrów od centrum. Dojazd do centrum kosztuje 3-6 Euro.

Samochód

Ciekawą alternatywą jest podróż samochodem, która daje nam elastyczność i niezależność podczas podróży. Są 2 główne szlaki podróży. Pierwszy jest krótszy, ale wyjeżdżamy poza Unię Europejską. Prowadzi przez: Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. Drugi natomiast jest dłuższy, ale nie wyjeżdżamy z Unii Europejskiej. Prowadzi przez: Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. 

Czas podróży zazwyczaj trwa od 25-30 godzin jazdy, a długość trasy wynosi około 2300 kilometrów, w zależności od prędkości podróży i wybranego szlaku.

Autobus

Mniej popularną, ale czasami wybieraną opcją jest podróż autobusem. Jest to ekonomiczne wyjście, ale mniej wygodne. Trasa autobusowa obejmuje zazwyczaj kilka przesiadek, podobnie jak w przypadku podróży pociągiem. Czas podróży autobusem może być bardzo zróżnicowany, ale zazwyczaj wynosi od 30 do 40 godzin. Zaletą podróży autobusem jest niższy koszt, ale wadą jest dłuższy czas podróży i mniej wygodne warunki podróży.

Pociąg 

Najmniej popularną formą podróży jest przejazd pociągiem. Trasa często obejmuje wiele przesiadek i w zależności od nich czas podróży waha się od 20 do nawet 40 godzin. Koszt biletów pociągowych również znacząco się różni, ale zazwyczaj jest niższy niż cena biletów lotniczych, zwłaszcza jeśli wybierzesz standardowe miejsce.

Pomysłnaweekend1athens

Panorama Miasta

pogoda pomysł na weekend

Pogoda i klimat

pogoda pomysł na weekend

Pogoda i klimat

Wiosna

Wiosna w Atenach to czas, kiedy miasto budzi się do życia po zimowej drzemce. Temperatury systematycznie wzrastają, w dzień spodziewajmy się około 20-27 stopni, z kolei w nocy około 10-17 stopni. Kwitnące kwiaty dodają uroku miejskim ulicom, a zieleń drzew i parków robi wrażenie. Jest to doskonały moment na zwiedzanie zabytków, ponieważ nie jest jeszcze zbyt gorąco, a tłumy turystów nie są tak liczne jak latem. Jednakże (zwłaszcza w marcu) wiosna może być również deszczowa, co może utrudnić planowanie aktywności na świeżym powietrzu.

Lato

Lato w Atenach to czas, kiedy słońce króluje niepodzielnie, a opady są rzadkością. Upały są bardzo intensywne i mogą być problematyczne. Mianowicie dzień temperatura osiąga wartości 32-35 stopni, a w nocy schodzi do przyjemnych 22-25 stopni. Na zwiedzanie może być za gorąco, ale za to jest to idealny moment na plażowanie, gdyż Morze Egejskie osiąga wtedy temperatury w granicach 24-26 stopni. Plaże w okolicach Aten, takie jak Glyfada czy Vouliagmeni, są oblegane przez miejscowych i turystów, którzy szukają orzeźwienia. Gdy ochłodzi się wieczorem, to miasto ożywa, a knajpki i kluby otwierają się na turystów. Jednakże, dla niektórych osób upały mogą być przytłaczające, zwłaszcza dla osób nieprzyzwyczajonych do gorącej pogody. Ponadto, latem Ateny są najbardziej zatłoczone, a ceny osiągają najwyższe wartości.

Jesień 

Jesień jest czasem, kiedy Ateny znów stają się bardziej przyjemne dla zwiedzających miasto. Temperatury są łagodniejsze i stopniowo spadają, mianowicie w dzień możemy się spodziewać 20 – 30 stopni, a w nocy 11-18 stopni. Dodając do tego mniejsze zatłoczenie i niższe ceny, łatwo dojść do wniosku, że jesień jest idealnym okresem na odkrywanie zabytków i spacerowanie po mieście. Co więcej, wciąż możemy korzystać z uroków Morza Egejskiego, bo temperatura wody nadal jest wysoka, chociaż stopniowo spada. Jesień to również czas festiwali kulturalnych, takich jak Ateny i Epidaurus Festival, które przyciągają miłośników teatru i muzyki z całego świata. Jedynymi minusami mogą być częstsze opady deszczu oraz krótsze dni.

Zima

Pomysłnaweekendlighting_athens_storm_greece_0

Ateny w burzowym stylu

Zima w Atenach jest bardzo łagodna, ale może być kapryśna. Średnie temperatury w dzień wynoszą 14-16 stopni Celsjusza, natomiast w nocy 7-9 stopni. Deszczowa pogoda jest częstsza, ale za to natężenie ruchu turystycznego, oraz ceny są najniższe w sezonie. Ponadto, zima to doskonały czas na eksplorację lokalnej kuchni, szczególnie dań sezonowych, takich jak fasolada  czy moussaka. Jednakże, krótsze dni mogą ograniczać czas na zwiedzanie, a niektóre atrakcje mogą mieć ograniczone godziny otwarcia.

Atrakcje turystyczne - pomysł na weekend

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne - pomysł na weekend

Atrakcje turystyczne

Na podstawowe zwiedzenie Aten potrzebujemy około 3 dni. Jeśli jednak będziemy chcieli poznać dokładnie miasto, to potrzebujemy nawet tygodnia czasu. Polecam zwiedzać miasto bez pośpiechu, delektując się tutejszą atmosferą.

Akropol

Naszą wycieczkę po Atenach zaczynamy od absolutnej ikony – Akropolu. Jest to wzgórze z kompleksem archeologicznym składającym się z różnorodnych budowli i zabytków, będące symbolem potęgi i chwały starożytnych Aten. 

Najważniejszym z nich jest oczywiście Partenon, świątynia zbudowana na cześć Ateny Partenos, patronki miasta. Za jego projekt odpowiada słynny grecki rzeźbiarz, Fidiasz. Budowla ta wzniesiona została w stylu doryckim, charakteryzującym się prostotą i harmonią proporcji.

Warto też obejrzeć Erechtejon, inną ważną świątynię na Akropolu. Erechtejon jest znany ze swoich kariatyd, czyli kolumn w formie żeńskich posągów, które pełnią funkcję podpór. To jedyna zachowana budowla starożytnej Grecji, gdzie kariatydy są wykorzystane w takiej roli.

Oprócz tych dwóch głównych świątyń, na terenie Akropolu znajdują się również Propyleje, wielka brama wejściowa, oraz Świątynia Nike.

Co ciekawe, cały kompleks w starożytności spełniał również funkcje obronne, dzięki swojemu strategicznemu położeniu na wzgórzu. Był on miejscem schronienia dla mieszkańców Aten w czasie najazdów i wojen. Jego nazwa oznacza mniej więcej ‘górne miasto’ i podobne miejsca możemy znaleźć w innych starożytnych miastach Grecji.

Pomysłnaweekendpatrick-EvMearrxas4-unsplash

Akropol

Odeon

Na południowo-zachodnim zboczu Akropolu znajdziemy kolejną perełkę starożytności – Odeon Heroda Attyka. Stanowi on nieodłączny element panoramy Aten już od 161 roku naszej ery, kiedy to został wybudowany przez rzymskiego senatora Heroda Attyka i dedykowany pamięci jego zmarłej żony, Regilli. 

Odeon Heroda Attyka został zaprojektowany jako amfiteatr na wzór rzymski, z półkolistą widownią (cavea), o pojemności około 5000 widzów. Co ciekawe, oryginalnie cała konstrukcja była przykryta drewnianym dachem, co było niezwykłym osiągnięciem inżynieryjnym tamtych czasów.

Amfiteatr słynie z wyjątkowej akustyki, która sprawia, że nawet szept na scenie jest słyszalny w najwyższych rzędach widowni. Ta niesamowita akustyka wynika z przemyślanej konstrukcji i materiałów użytych do budowy, w tym kamienia i marmuru. Po dzień dzisiejszy odbywa się na nim wiele ważnych wydarzeń kulturalnych, z Festiwalem Ateńskim na czele.

PomysłnaweekendOdeon kieran-everett-Bd9M7zfsdg8-unsplash — kopia

Teatr Odeon

Muzeum Akropolu

Zwiedzając Akropol, byłoby szkoda nie zobaczyć jego muzeum. Wbrew pozorom nie znajduje się ono na miejscu wzgórza, a w niedalekim pobliżu i oferuje wspaniałe widoki na starożytne ruiny oraz panoramę miasta.

Głównym celem instytucji jest prezentacja i ochrona bogactwa archeologicznego  Akropolu oraz jego bezpośredniego sąsiedztwa. Ekspozycje muzealne są rozmieszczone na trzech piętrach i obejmują okresy od epoki brązu do epoki rzymskiej.

Dzięki nowoczesnym technologiom i multimedialnym prezentacjom, możemy w sposób interaktywny pogłębić swoją wiedzę na temat historii i znaczenia Akropolu oraz jego związków z mitologią i kulturą starożytnych Greków.

Ponadto na terenie muzeum znajdziemy też wiele znaczących artefaktów, rzeźb czy przedmiotów codziennego użytku, które ilustrują życie i sztukę starożytnych Greków. Najcenniejszymi eksponatami są fragmenty dekoracji Partenonu, w tym rzeźby metop i figury kariatyd z Erechtejonu.

Muzeum jest otwarte od poniedziałku do czwartku o godzinach 9-17, w piątki o godzinach 9-22, a w sobotę i niedzielę o godzinach 9-20. Normalny bilet wstępu kosztuje 15€, natomiast ulgowy 10€. Od listopada do marca ceny są o 5€ niższe.

PomysłnaweekendAcropol-Museumarno-senoner-fekOj0LCFQY-unsplash

W Muzeum Akropolu

Areopag

Na innym wzgórzu, niedaleko Akropolu stoi Areopag. Jego nazwa pochodzi od wyrażenia „Wzgórze Aresa” i według mitologii greckiej, na tym właśnie wzgórzu bogowie mieli osądzić wyżej wymienionego Aresa, boga wojny, za zabicie syna Posejdona. Dlatego też Areopag pełnił rolę miejsca, gdzie odbywały się rozprawy sądowe i debaty publiczne.

Co ciekawe, sama nazwa “Areopag” dotyczyła również samego organu władzy w starożytnych Atenach, pełniącego funkcje sądownicze, polityczne i religijne. To właśnie tutaj słynny filozof Sokrates został osądzony i skazany na śmierć w 399 roku p.n.e. za rzekome nieposłuszeństwo wobec bogów i zepsucie młodzieży. 

Poza architekturą i ogromnym znaczeniu historycznym, wzgórze to oferuje wspaniałe widoki na miasto i Akropol. Bardzo polecam wybrać się tutaj na wschód/zachód słońca.

Historyczna dzielnica

U stóp Akropolu znajduje się dzielnica Plaka. Jest ona znana ze swojego starożytnego charakteru i labiryntu wyłożonych kamieniami wąskich uliczek, które prowadzą przez urokliwe zaułki z tawernami, kawiarniami i sklepikami. Znajdują się tutaj małe knajpki będące idealnym miejscem, aby spróbować tradycyjnych greckich napoi, z ouzo na czele. 

Głównym punktem w Place jest ulica Adrianou, która biegnie wzdłuż południowego stoku Akropolu. Jest to jedna z najbardziej ruchliwych i malowniczych ulic Plaki, pełna sklepów z pamiątkami, kawiarni i restauracji serwujących tradycyjne greckie potrawy. Jeśli tłumy nas przytłaczają, to wystarczy zboczyć w którąś z bocznych uliczek, gdzie również znajdziemy różne restauracje i knajpki, ale już bez ‘dzikich tłumów’.

Pomysłnaweekend1matt-cramblett-FcFPilKoCB0-unsplash

Uliczki w Place są bardzo malownicze

Klimatyczny kościół 

W powyższej dzielnicy znajduje się Kościół Świętego Mikołaja Ragkavy, będący jednym z najstarszych zachowanych kościołów w mieście. Początkowo był to skromny budynek, ale z biegiem czasu był wielokrotnie przebudowany i rozbudowany, zachowując jednak swoją unikalną architekturę i charakter.

Najbardziej charakterystycznym elementem kościoła jest jego dzwonnica, która wyraźnie wznosi się nad resztą budynku. Dzwonnica ta ma charakterystyczny kształt, przypominający wieżę, i jest ozdobiona detalami architektonicznymi.

Wnętrze jest urokliwe, z bogato zdobionymi ikonostasami, freskami i rzeźbami, które stanowią świadectwo sztuki bizantyjskiej. Wnętrze emanuje religijnym duchem i historią, przyciągając zarówno pielgrzymów, jak i miłośników sztuki.

Pomysłnaweekendagios_nikolaos_from_lycabetus

Kościół Świętego Mikołaja Ragkavy

Muzeum Numizmatyczne

Tuż obok Plaki znajduje się Muzeum Numizmatyczne. 

Zostało ono założone w 1834 roku i od tego czasu zgromadziło imponującą kolekcję monet i medali, począwszy od starożytności aż po czasy nowożytne. Jego zbiory obejmują monety z różnych okresów historycznych, takie jak monety greckie, rzymskie, bizantyjskie, a także monety z czasów współczesnych.

Głównym celem instytucji jest prezentacja i zachowanie dziedzictwa numizmatycznego Grecji oraz promocja zrozumienia i docenienia znaczenia monet jako źródła historycznego. Dzięki swoim zbiorom muzeum umożliwia nam zrozumienie gospodarki, handlu, polityki i kultury różnych okresów historycznych.

Agora

Idąc z Akropolu w stronę centrum miasta, natrafimy na nie mniej słynną Agorę. Była ona sercem życia publicznego i handlowego starożytnej stolicy Grecji, stanowiąc miejsce spotkań, dyskusji, a także handlu.

Pierwotnie Agora została zaprojektowana w okresie archaicznym, ale przez wieki była rozbudowywana i przekształcana. Jednym z najważniejszych budynków na Agorze jest Stoa Poikile, czyli „Malowana Kolumnada”. To długa kolumnada, która była centrum intelektualnym i politycznym starożytnych Aten.

Innym ważnym elementem Agory jest Buleuterion, czyli gmach, w którym obradowała rada miejska, znana jako Bule. Tutaj podejmowano decyzje polityczne i prawne, a także dyskutowano nad sprawami publicznymi.

Handel również odgrywał istotną rolę na Agorze. Stoiska handlowe były rozmieszczone w różnych częściach placu, gdzie kupcy sprzedawali różnorodne produkty, od żywności po przedmioty codziennego użytku.

Pomysłnaweekend1Athens

W Agorze

Agora Rzymska

Zwiedzając Agorę, nie można pominąć jej rzymskiego odpowiednika, znanego również jako Forum Rzymskie. Znajduje się ona w pobliżu tradycyjnej greckiej Agory, lecz jest wyraźnie odrębnym kompleksem.

Powstała jako wielka przestrzeń publiczna otoczona budynkami administracyjnymi, sklepami, świątyniami i innymi budowlami użyteczności publicznej. Jej głównym elementem jest Odeon, imponujący teatr zbudowany przez Heroda Attyka, rzymskiego arystokratę i filantropa.  

Innym ważnym budynkiem na Agorze Rzymskiej jest Biblioteka Hadriana, zbudowana przez cesarza Hadriana w II wieku n.e. Biblioteka ta stanowi miejsce gromadzenia i przechowywania rękopisów i starożytnych tekstów.

Inny ważny element Agory Rzymskiej, to Wieża Wiatrów, znana również jako Horologion Andronikosa. Jest to okrągła wieża zbudowana w I wieku p.n.e., pełniąca funkcję zegara słonecznego, kompasu i pompy wodnej. Została ozdobiona rzeźbami przedstawiającymi personifikacje wiatrów.

Agora Rzymska w Atenach była także miejscem handlu i wymiany towarów, ze względu na swoje dogodne położenie w centrum miasta. Sklepy i stoiska handlowe otaczały plac, oferując różnorodne produkty i usługi dla mieszkańców i odwiedzających.

Stadion Panatenajski

Niedaleko Agory znajduje się Panatenajski Stadion w Atenach, znany również jako Kallimarmaro. Był on miejscem odbywania się igrzysk panatenajskich, pierwowzoru dzisiejszych Igrzysk Olimpijskich.

Obiekt powstał już w V wieku p.n.e. w drewnianej formie, która została zastąpiona przez kamienno-marmurowy stadion, około 330 roku p.n.e.

Poza niewątpliwą sportową rolą, stadion miał też ważne znaczenie kulturowe i religijne. Na jego terenie odbywało się wiele ceremonii związanych z samym miastem i uroczystości ku czci bogów, zwłaszcza bogini Ateny, właśnie to której igrzyska były poświęcone.

Jako ciekawostka, długość osiągała około 204 metrów, natomiast pojemność wynosiła do 50 000 widzów, co na tamte czasy budziło ogromne wrażenie. Natomiast aktualny wygląd i kształt stadionu jest efektem szczegółowej rekonstrukcji z okazji I Nowożytnej Olimpiady w 1896 roku. Kształt i parametry stadionu w bardzo niewielkim stopniu odbiegają od oryginału.

Pomysłnawekendgreece_athens_stadium_998489

Stadion Panatenajski

Narodowe Archeologiczne Muzeum

Gdy już dotrzemy do samego centrum, to na odwiedziny czeka Narodowe Muzeum Archeologiczne. Można śmiało rzec, że jest to jeden z najważniejszych obiektów tego typu na świecie, gromadzący pełno artefaktów związanych z historią i kulturą starożytnej Grecji. 

Powstał on w 1829 roku i od tego czasu gromadzi zbiory związane z różnymi okresami historii Grecji. Obecnie jego kolekcje obejmują tysiące eksponatów, w tym rzeźby, ceramikę, malowidła, biżuterię i inne artefakty.

Na wyróżnienie zasługuje kolekcja marmurowych rzeźb, w tym słynna rzeźba Posejdona z Artemizjonu oraz rzeźby ze starożytnych świątyń i sanktuariów. 

Muzeum jest również znane z kolekcji wazy i ceramiki, w tym wspaniałych wazonów z okresu greckiego i klasycznego, które zdobią malowidła przedstawiające mity, sceny z życia codziennego i wydarzenia historyczne. 

Co więcej, znajdziemy tutaj mnóstwo wspaniałych przedmiotów związanych z starożytną Ateną, takie jak monety, inskrypcje, narzędzia oraz przedmioty codziennego użytku.

Muzeum jest otwarte codziennie w godzinach 8-20, z wyjątkiem wtorku, kiedy jest otwarte w godzinach 13-20. Cena wstępu wynosi 12€.

Archeologiczne muzeum w środku

Muzeum Bizantyjskie i Chrześcijańskie 

Przez cały okres trwania Cesarstwa Bizantyjskiego, Grecja była jednym z jego najważniejszych regionów. 

Aby uczcić ten fakt, w 1914 roku powstało Muzeum Bizantyjskie i Chrześcijańskie. Znajduje się ono w dzielnicy Ilisia i jest jednym z najważniejszych miejsc dla miłośników sztuki czy historii.

Znajduje się tutaj wiele znaczących dzieł sztuki, takich jak na przykład ikony religijne. Te malowane na desce lub płótnie obrazy przedstawiają świętych i sceny biblijne, często będąc przy tym ozdobione złotem i srebrem.

Muzeum posiada również bogatą kolekcję mozaik i fresków, które zdobiły świątynie i pałace Bizancjum, a także przedmioty liturgiczne, które były używane w ceremoniach religijnych i nabożeństwach chrześcijańskich.

Muzeum jest otwarte codziennie z wyłączeniem wtorków o godzinach 9-16. Wstęp kosztuje 8€ w wersji normalnej i 4€ w wersji ulgowej. 

Pomysłnaweekend1byzantine

W Muzeum Bizantyjsko – Chrześcijańskim

Muzeum Benaki 

Kolejnym ciekawym miejscem dla fanów sztuki, jest Muzeum Benaki. Posiada ono parę filii rozmieszczonych w różnych lokalizacjach, z główną siedzibą w dawnym rodowym domu rodziny Benaki. Zostało ono założone przez Antona Benakisa w 1930 roku, który przekazał swoje prywatne zbiory sztuki i antyków na cele publiczne. 

Polecam zwrócić uwagę na bardzo bogatą kolekcję eksponatów związanych z historią i kulturą grecką, takie jak starożytne monety, rzeźby, ceramika i przedmioty codziennego użytku.

Ponadto znajduje się tutaj duża kolekcja sztuki współczesnej, prezentująca dzieła greckich i międzynarodowych artystów, którzy tworzą lub tworzyli w XX i XXI wieku.

Muzeum jest otwarte w poniedziałki, środy, piątki i soboty o godzinach 10-18. W czwartki jest otwarte o godzinach 10-24, a w niedziele o godzinach 10-16. Natomiast we wtorki muzeum jest nieczynne. Bilet wstępu kosztuje 12€ w wersji normalnej i 9€ w wersji ulgowej.

Muzeum Benaki

Muzeum Sztuki Cykladzkiej 

Wiele osób pomija to muzeum, a naprawdę warto je odwiedzić. Znajduje się ono w samym sercu stolicy Grecji, w dzielnicy Kolonaki. 

Muzeum zostało założone w 1986 roku, a jego kolekcja obejmuje tysiące eksponatów, w tym wiele rzeźb, naczyń, narzędzi i innych artefaktów związanych z cykladzką cywilizacją, która rozkwitała na wyspach Cyklad w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu.

W muzeum można podziwiać wiele znaczących rzeźb i artefaktów z okresu cykladzkiego, takich jak marmurowe figurki kobiece, które są jednymi z najbardziej charakterystycznych dzieł sztuki tego okresu. Te abstrakcyjne i stylizowane figury, znane jako „idole cykladzkie”, są niezwykłymi przykładami pradawnej sztuki greckiej.

Muzeum posiada również bogatą kolekcję ceramiki, naczyń i narzędzi związanych z życiem codziennym na Cykladach, która stanowi ważne źródło informacji na temat gospodarki, życia społecznego i religii tej starożytnej cywilizacji.

Innym ważnym elementem kolekcji Muzeum Sztuki Cykladzkiej są eksponaty związane z kulturą sepulkralną Cyklad, takie jak sarkofagi, urny grobowe i inne przedmioty znalezione w grobach i nekropoliach na wyspach.

Muzeum jest otwarte w poniedziałki, środy, piątki i soboty o godzinach 10-17, w niedzielę o godzinach 11-17, a w czwartki o godzinach 10-20. We wtorki natomiast muzeum jest zamknięte. Cykladzki sklep i kawiarnia są dostępne bez zakupu biletu. Cena normalna wynosi 12€, natomiast osoby w wieku 19-26 i 65+ lat, mają wstęp za 9€. Do 18 roku życia i dla osób niepełnosprawnych wstęp jest darmowy.

National Museum of Contemporary Art Athens (EMST)

Pośród wielu muzeów w Atenach, warto też odwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej. Jego siedziba znajduje się w dawnej hali wystawowej przy ulicy Kallirrois.

EMST ma na celu przedstawienie nam sztuki współczesnej, zarówno greckiej, jak i międzynarodowej. Znajdująca się tutaj kolekcja obejmuje dzieła sztuki w przeróżnych mediach, takich jak malarstwo, rzeźba, instalacje, wideo i performance. Muzeum postawiło sobie za zadanie promowanie dialogu między różnymi kulturami i nurtami artystycznymi oraz inspirowanie dyskusji na temat współczesnych problemów społecznych, politycznych i kulturowych.

Architektura budynku, w którym znajduje się EMST, wyróżnia się na tle otoczenia miejskiego Aten. Jest to dawna hala wystawowa, która została wyremontowana i przystosowana do potrzeb muzealnych. Samo wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie warunki do prezentacji różnorodnych form sztuki współczesnej.

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 11-19 (w czwartki jest czynne aż do 22). Bilet wstępu kosztuje 8€, natomiast za usługę przewodnika trzeba dopłacić 4€. Wstęp ulgowy kosztuje jedynie 4€, a za przewodnika musimy dopłacić 1€. Bilet ulgowy jest dostępny dla dzieci w wieku  13 – 18, studentów po okazaniu uczelnianej karty studenckiej lub ISIC ( Międzynarodowej Karty Identyfikacyjnej Studenta) oraz Seniorów od 65 roku życia.

Trylogia Ateńska

Podczas wizyty w stolicy Grecji, musimy koniecznie zwiedzić Trylogię Aten, składającą się z trzech instytucji o ogromnym znaczeniu dla kultury, nauki i edukacji dla Grecji: Biblioteki Narodowej, Uniwersytetu Ateńskiego oraz Akademii Ateńskiej.

Zacznijmy od Biblioteki Narodowej w Atenach. Jest to największa biblioteka w Grecji i pełni rolę narodowego centrum zbierania, przechowywania i udostępniania greckiego dziedzictwa kulturowego. Jej kolekcje obejmują zarówno starożytne manuskrypty, jak i nowoczesne publikacje. Biblioteka jest miejscem badań naukowych, ale także edukacji i kultury, organizując liczne wydarzenia, wystawy i konferencje.

Natomiast Uniwersytet Ateński jest najstarszą instytucją szkolnictwa wyższego w Grecji. Założony w 1837 roku, odgrywa kluczową rolę w kształceniu kadr naukowych, społecznych i kulturalnych kraju. Uniwersytet oferuje szeroki zakres programów studiów oraz prowadzi badania naukowe w wielu dziedzinach, przyczyniając się do rozwoju nauki i kultury w Grecji.

Z kolei Akademia Ateńska, założona w 1926 roku, jest instytucją naukową zajmującą się badaniami humanistycznymi, społecznymi i naukami przyrodniczymi. Jej głównym celem jest promowanie badań naukowych, wspieranie rozwoju nauki oraz upowszechnianie wiedzy i kultury. Akademia organizuje konferencje, seminaria i publikuje prace naukowe, przyczyniając się do intelektualnego życia kraju.

Wszystkie te trzy instytucje tworzą niezwykłą sieć edukacyjną, naukową i kulturalną, która jest nie tylko fundamentem greckiej kultury i nauki, ale także ważnym elementem dziedzictwa europejskiego. Dzięki tym instytucjom, Grecja może przyczyniać się do postępu społecznego i kulturalnego.

PomysłnaWeekend1Akademia

Akademia Ateńska

Plac Syntagma (Plac Konstytucji)

Polecam pójść dalej ulicą Panepistimiou i dojść na Plac Syntagma, znany również jako Plac Konstytucji. Został tak nazwany na cześć pierwszej greckiej konstytucji, która została wprowadzona w 1844 roku. Dominującym budynkiem jest gmach Parlamentu Grecji, znany również jako Stary Pałac Królewski. Budynek został ukończony w 1843 roku i początkowo służył jako rezydencja królewska, a od 1935 roku jest siedzibą greckiego parlamentu. 

Przed parlamentem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, upamiętniający greckich żołnierzy poległych w walce za ojczyznę. Strzegą go Evzonowie – grecka elitarna jednostka wojskowa. Ceremonialna zmiana warty odbywa się co godzinę, natomiast najbardziej uroczysta zmiana warty odbywa się w każdą niedzielę o godzinie 11:00.

Plac Syntagma jest również początkiem ulicy Ermou, jednej z głównych ulic handlowych w Atenach. Ciągnie się ona aż do dzielnicy Monastiraki i jest pełna sklepów, butików, kawiarni oraz restauracji. Stanowi ona idealne miejsce na zakupy i spacer w otoczeniu nowoczesnych i tradycyjnych greckich sklepów, choć ostrzegam, ceny nie należą do niskich.

PomysłnaweekendSONY

Wartownicy – Evzonowie

Ogród Narodowy

Tuż obok Placu Syntagma znajduje się Ogród Narodowy, oferujący nam spokojne miejsce na relaks i odpoczynek w sercu miasta. 

Ogród został założony w 1838 roku z inicjatywy pierwszej królowej niepodległej Grecji, Amalii. Pierwotnie został nazwany „Królewskim Ogrodem”, ale w 1923 roku, po ustanowieniu Republiki Greckiej, miejsce to zmieniło nazwę na Ogród Narodowy.

Jego powierzchnia wynosi około 15,5 hektara i znajdziemy w nim setki gatunków roślin, drzew i krzewów, zarówno rodzimych, jak i egzotycznych. Uroku dodają także liczne stawy i fontanny oraz piękne mozaiki oraz rzeźby, będące dziełami znanych greckich artystów.

Ponadto na terenie ogrodu znajdziemy też parę historycznych budynków, w tym starożytny rzymski akwedukt oraz niewielki pawilon, który kiedyś służył jako biblioteka. Warto również odwiedzić Zappeion – neoklasyczny budynek, który często jest miejscem wystaw i wydarzeń kulturalnych.

Ogród Narodowy jest też idealnym miejscem dla najmłodszych, dzięki placom zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Co więcej znajduje się tutaj mały zwierzyniec, gdzie możemy zobaczyć różne zwierzęta, takie jak kaczki, pawie, kozy i króliki.

Pomysł na weekendvictor-malyushev-WjqKeymnQXM-unsplash-—-kopia

Zappeion w Ogrodzie Narodowym

Pireus

Zwiedzając Ateny, warto również odwiedzić Pireus – miasto portowe, stanowiące główną bramę do stolicy Grecji, oddalone o około 10 kilometrów.

Historia miasta sięga starożytności, kiedy było ono istotnym ośrodkiem handlu morskiego dla Aten i całej Grecji. Dziś jest to dynamiczne miasto, które wciąż pełni funkcję strategicznego węzła komunikacyjnego, zarówno dla transportu pasażerskiego, jak i towarowego.

W samym mieście znajduje się parę ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Jedną z najważniejszych jest Marina Zeas, popularne miejsce spacerowe z malowniczymi widokami na morze oraz tawerny serwujące świeże owoce morza. Ponadto, warto odwiedzić Park Mikras Asias, który oferuje możliwość relaksu wśród zieleni oraz liczne ścieżki spacerowe.

Pireus to nie tylko port, ale także ważne centrum biznesowe i handlowe. Liczne przedsiębiorstwa, sklepy i restauracje przyciągają zarówno miejscowych, jak i turystów, tworząc pulsującą atmosferę miasta.

Plażowanie

Plażowanie w Atenach, to idealna szansa na połączenie wizyty w stolicy Grecji z relaksem i zabawą na plaży. Pomimo, że Ateny nie są typowym kurortem nadmorskim, okolica miasta oferuje kilka pięknych plaż, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Jedną z najbardziej popularnych plaż w pobliżu Aten jest plaża Alimos, znana również jako Akti tou Iliou. Jest to piaszczysta plaża oferująca liczne bary, tawerny i kluby plażowe. Stanowi ona idealne miejsce na odpoczynek po kilku dniach intensywnego zwiedzania.

Kolejną popularną plażą jest plaża Glyfada, położona w eleganckiej dzielnicy o tej samej nazwie. Słynie ona z luksusowych klubów plażowych, ekskluzywnych sklepów i restauracji. Ostrzegam jednak, że tamtejsze ceny nie należą do najniższych.

Natomiast dla tych, którzy szukają bardziej naturalnego i dzikiego otoczenia, plaża Vouliagmeni może być doskonałym wyborem. Położona w zatoce otoczonej skalistymi wzgórzami, ta malownicza plaża oferuje spokojną atmosferę i krystalicznie czyste wody. Jest to idealne miejsce do relaksu i kąpieli słonecznych z dala od zgiełku miasta.

Z kolei rodzinom z dziećmi na pewno spodoba się plaża Varkiza, ze względu na płytką wodę i udogodnienia dla najmłodszych. Co więcej, znajdują się tutaj tawerny i kawiarnie, gdzie można skosztować tradycyjnych greckich potraw.

Warto również wspomnieć o plaży Edem, która jest jedną z najbardziej dzikich i niedostępnych plaż w pobliżu Aten. Położona na wschód od miasta, ta kamienista plaża oferuje piękne widoki na morze i okoliczne klify, tworząc malownicze otoczenie dla miłośników przyrody.

Kuchnia grecka 

Grecja słynie z wyjątkowych potraw, które zachwycają zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata.

Dzięki dostępowi do Morza Egejskiego i Morza Jońskiego, grecka kuchnia oferuje szeroki wybór pysznych ryb i owoców morza, takich jak świeże kalmary, krewetki czy ostrygi.

Nie można pominąć oliwy z oliwek, kluczowego składnika wielu dań greckich. Grecja słynie z produkcji wysokiej jakości oliwy z oliwek, którą używają do gotowania, sałatek i marynat. Jest to nie tylko zdrowa alternatywa dla innych tłuszczów, ale także dodaje potrawom delikatnego smaku.

Jedną z ikonicznych potraw greckich jest musaka, warstwowa zapiekanka z bakłażana, mielonego mięsa, ziemniaków i sosu beszamelowego. To danie stanowi prawdziwą ucztę dla podniebienia i jest obecne na większości stołów w Grecji.

Innym popularnym daniem greckim jest gyros, który składa się z mięsa (najczęściej wieprzowego, kurczaka lub jagnięciny) zawiniętego w cienki placek pita, wraz z warzywami, sosem tzatziki i frytkami. To szybkie i smaczne danie uliczne, które można znaleźć na każdym rogu ulicy.

Na deser Grecy często podają baklavę, słodkie ciasto z filo, orzechami i syropem. Jest to pyszna i syta słodycz, która doskonale zamyka greckie uczty.

Natomiast w temacie alkoholu nie można pominąć ouzo. Jest to tradycyjny grecki napój alkoholowy o mocno zaznaczonym aniżkowym smaku. Powstaje on przez destylację moszczu winogronowego z dodatkiem ziół, głównie anyżu. Charakteryzuje się przejrzystym wyglądem i charakterystycznym białym zmętnieniem, które po dodaniu wody staje się mlecznobiałe.

Ouzo jest często spożywane podczas posiłków, zwłaszcza na lunchach i kolacjach towarzyskich. Stanowi także integralną częścią greckich świąt i uroczystości rodzinnych. Tradycyjnie jest podawane schłodzone, z dodatkiem lodu lub wody, co powoduje zmętnienie i uwalnia intensywny aromat i smak.

Wiele regionów Grecji produkuje swoje własne wersje ouzo, które różnią się smakiem i intensywnością. Proces destylacji i dodatek ziół mogą być różne w zależności od producenta, co sprawia, że ​​każde ouzo ma swoje unikalne cechy.

Podsumowując, kuchnia grecka to prawdziwa uczta dla podniebienia, która zachwyca swoją różnorodnością, świeżością składników i niepowtarzalnymi smakami. Przyjeżdżając do Grecji, koniecznie trzeba spróbować tych wyjątkowych dań, które są nieodłączną częścią greckiej kultury i tradycji kulinarnej.

Pomysł na weekend504196045_5bc4399752_o

Kuchnia grecka*Alexi Kostibas

Hellenic Motor Museum 

To muzeum jest zupełnie inne. Jego bogata kolekcja pojazdów pozwoli nam zanurzyć się w historię i ewolucję środków transportu mechanicznego. Począwszy od wczesnych pionierskich konstrukcji, przez epokę masowej produkcji samochodów, aż po dzisiejsze zaawansowane technologie, muzeum dokumentuje nie tylko zmiany w designie i mechanice pojazdów, ale także ich wpływ na społeczeństwo i kulturę.

W muzeum można zobaczyć nie tylko popularne modele i marki, ale także rzadkie i niezwykłe pojazdy, które rzadko są prezentowane publicznie. Wystawa prezentuje również różnorodność zastosowań motoryzacji, od samochodów osobowych i dostawczych po pojazdy sportowe, wojskowe i specjalistyczne.

Każdy eksponat jest starannie opisany i opatrzony kontekstem historycznym, co pozwala odwiedzającym lepiej zrozumieć jego znaczenie i rolę w rozwoju motoryzacji. Wiele z prezentowanych pojazdów ma swoje unikatowe historie, związane z wydarzeniami, ludźmi lub technologicznymi innowacjami, które kształtowały przemysł motoryzacyjny.

Muzeum nie ogranicza się jednak tylko do prezentacji fizycznych eksponatów. Znajdziemy również tutaj stanowiska interaktywne, takie jak symulatory jazdy, modele do złożenia czy animacje multimedialne, zapewniają nam mnóstwo rozrywki. Dodatkowo, regularnie organizowane są wykłady, prezentacje i warsztaty tematyczne, które pogłębiają wiedzę na temat motoryzacji i jej wpływu na świat.

Hellenic Motor Museum

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku o godzinach 10-16, a w soboty i niedziele o godzinach 11-18. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Wstęp kosztuje 10€, natomiast wersja ulgowa kosztuje 8€

Zoo Attica

Ateny Zoo, znane również jako Ogród Zoologiczny w Atenach, to jedno z najważniejszych miejsc dla miłośników przyrody i zwierząt w Grecji. 

Położone w pięknym parku na obszarze ponad 20 hektarów, zoo oferuje nam niezapomniane doświadczenia związane z obserwacją różnorodnych gatunków, od egzotycznych gatunków zaczynając, na tych rodzimych dla Grecji kończąc.

Wśród atrakcji znajdują się m.in. duże wolne przestrzenie dla zwierząt, gdzie odwiedzający mogą obserwować je w jak najbardziej naturalnych warunkach. Zoo w Atenach szczególnie dba o dobrostan swoich mieszkańców, stawiając na zapewnienie im odpowiednich warunków życia i opieki weterynaryjnej.

W zoo można spotkać wiele gatunków ssaków, ptaków, gadów, ryb i bezkręgowców, co sprawia, że każdy znajdzie coś interesującego do zobaczenia. Wiele z prezentowanych gatunków to również gatunki zagrożone wyginięciem, co dodaje misji ochrony przyrody zoo dodatkowego wymiaru.

Oprócz samej ekspozycji zwierząt, zoo w Atenach oferuje także różnorodne atrakcje dodatkowe, takie jak edukacyjne programy dla dzieci, prezentacje związane z ochroną środowiska, oraz wydarzenia specjalne z okazji różnych świąt czy rocznic.

Park jest otwarty codziennie od 9 do “zachodu słońca”. Wstęp kosztuje 21€ dla dorosłych i 16€ do 12 lat. Do 3 lat darmowo

Pomysłnaweekend1greece

Niedźwiadek w zoo

pomysł na imprezy i festiwale

Imprezy i festiwale

pomysł na imprezy i festiwale

Imprezy i festiwale

Festiwal Ateński 

Jest to jedno z najważniejszych świąt kulturalnych w kraju, przyciągające zarówno lokalną społeczność, jak i turystów z całego świata.

Festiwal Ateński odbywa się przez kilka tygodni w lecie, oferując bogaty program artystyczny i kulturalny dla wszystkich uczestników.

Nieodzownym elementem festiwalu są występy teatralne, które odbywają się w słynnym Teatrze Heroda Attikusa, znajdującym się pod Akropolem. 

Festiwal jest również bogaty w koncerty, obejmujące różnorodne gatunki muzyczne. Artystyczne wystawy i pokazy sztuki współczesnej prezentowane są w galeriach sztuki i przestrzeniach publicznych, dając możliwość odkrywania nowych talentów i dzieł sztuki.

Festiwal Ateńskiej Wiosny 

Przybywając do Aten, warto połączyć wizytę z Festiwalem Ateńskiej Wiosny. Podczas imprezy odbywają się liczne występy teatralne, koncerty, wystawy sztuki, pokazy tańca oraz inne wydarzenia związane z kulturą i sztuką Grecji.

Festiwal Ateńskiej Wiosny ma również na celu promowanie różnorodności kulturowej, wspieranie sztuki oraz integrację społeczności artystycznej. Jest to idealna okazja dla zarówno mieszkańców, jak i turystów, aby wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych i poznać bogactwo kultury ateńskiej. 

Pomysłnawekend1datingjungle-qXajBTXOAHA-unsplash

W ateńskim ogrodzie

Ateńska Olimpiada Muzyczna 

Olimpiada Muzyczna stanowi swoisty hołd dla tego dziedzictwa, łącząc w sobie ducha rywalizacji z pasją do muzyki.

Konkurs przyciąga zarówno solistów, jak i zespoły muzyczne, w przeróżnych gatunkach muzycznych, od klasycznej muzyki symfonicznej i opery, po jazz, rock czy nawet nowoczesne kompozycje elektroniczne. 

Przygotowania do tego wydarzenia są często intensywne i długotrwałe. Uczestnicy muszą przejść przez selekcję, a następnie intensywne treningi i próby, aby przygotować się do występu na najwyższym poziomie. W trakcie samego konkursu, jury składające się z uznanych muzyków i ekspertów ocenia wykonania uczestników, przyznając nagrody za technikę, interpretację, ekspresję artystyczną oraz ogólny wkład w muzykę.

Dla laureatów Ateńskiej Olimpiady Muzycznej nagrody nie tylko stanowią uznanie ich talentu, ale także otwierają drzwi do dalszych możliwości kariery muzycznej. Zwycięzcy mają szansę na występy koncertowe, nagrania płytowe, a także na uznanie w świecie muzycznym. Dla publiczności zaś jest to niepowtarzalna okazja do odkrycia nowych talentów i doświadczenia wyjątkowych momentów muzycznych na najwyższym poziomie. Ateńska Olimpiada Muzyczna staje się więc nie tylko miejscem rywalizacji, ale także inspirującym świętem muzyki, które przyczynia się do promocji kultury i sztuki na całym świecie.

Noc Muzeów 

Podczas tej wyjątkowej nocy muzea w Atenach otwierają swoje drzwi na nocne zwiedzanie, tworząc niepowtarzalną atmosferę odkrywania i eksploracji.

Wiele muzeów oferuje specjalne programy, które mogą obejmować tematyczne wystawy, prezentacje multimedialne, warsztaty rzemieślnicze, koncerty na żywo czy nawet pokazy sztuki ulicznej. Dodatkowo, często organizowane są spotkania z kuratorami i ekspertami, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją z odwiedzającymi.

Fascynującym elementem Nocy Muzeów jest możliwość zwiedzania zabytkowych budynków muzealnych nocą, co nadaje im zupełnie nowy wymiar i atmosferę tajemniczości. Ponadto możemy odkrywać zakamarki muzeów, do których zwykle nie mają dostępu w ciągu dnia, co sprawia, że ta noc staje się niepowtarzalnym doświadczeniem.

Noc Muzeów nie tylko promuje dziedzictwo kulturowe Aten, ale także integruje społeczność poprzez wspólne uczestnictwo w kulturalnych wydarzeniach. To czas, kiedy miłośnicy historii, sztuki i kultury mogą spotkać się, wymieniać doświadczeniami i cieszyć się atmosferą pełną inspiracji i odkryć.

Ateński Maraton 

Organizowany w Atenach, ten maraton ma szczególne znaczenie historyczne, ponieważ odwołuje się do legendy, która stała się inspiracją do stworzenia dzisiejszych biegów maratońskich. Według niej w 490 roku p.n.e. grecki żołnierz o imieniu Feidypides przebiegł trasę z miasta Maraton do Aten, aby przekazać wieść o zwycięstwie w bitwie pod Maratonem nad Persami.

Współczesny Ateński Maraton odbywa się na tej samej trasie co legendarny bieg Feidypidesa, osiągając długość 42,195 kilometra. Trasa prowadzi z miasta Maraton do Aten i kończy się na historycznym Stadionie Panateńskim. Ta trasa nie tylko niesie ze sobą bogatą historię, ale także przyciąga tysiące biegaczy z całego świata, którzy pragną przeżyć to wyjątkowe doświadczenie biegania w śladami starożytnych bohaterów.

Ateński Maraton odbywa się corocznie, zazwyczaj w listopadzie, aby uniknąć najgorętszych miesięcy w Atenach. To wydarzenie nie tylko promuje sport i zdrowy tryb życia, ale także integruje społeczność lokalną oraz przyciąga turystów zainteresowanych historią i kulturą Grecji.

Ateński Festiwal Filmowy 

Każdego roku, w trakcie lata, ten festiwal przyciąga miłośników kina z całego świata. Jego celem jest promowanie różnorodności filmowej oraz umożliwienie prezentacji najnowszych osiągnięć kinematografii zarówno greckiej, jak i międzynarodowej. 

Podczas Ateńskiego Festiwalu Filmowego mamy okazję oglądać filmy z różnych gatunków i krajów, począwszy od dramatów i komedii, przez dokumenty, po eksperymentalne produkcje. Wśród prezentowanych filmów znajdują się zarówno dzieła uznanym reżyserów, jak i debiuty młodych talentów.

Ateński Festiwal Filmowy przyciąga także uwagę mediów i branży filmowej, co sprawia, że jest to doskonała platforma dla filmowców do prezentacji swoich dzieł oraz nawiązania kontaktów zawodowych. Wielu filmowców traktuje ten festiwal jako okazję do promocji swoich filmów na międzynarodowej scenie i zdobycia uznanie krytyków oraz publiczności.

Ateńska Noc 

Często podczas piątkowych wieczorów w różnych klubach, restauracjach i miejscach rozrywki w Atenach, są organizowane przeróżne atrakcje, od muzyki na żywo i tańca po ekskluzywne imprezy tematyczne i koncerty.

Kluby i restauracje organizują różnorodne wydarzenia, aby przyciągnąć klientów, oferując specjalne promocje, menu degustacyjne, czy koncerty lokalnych zespołów muzycznych. Wiele lokali zaprasza również znanych DJ-ów, aby zapewnić gościom niezapomnianą noc pełną dobrej muzyki i tańca.

Ateńska Noc to również doskonała okazja do spotkania się z przyjaciółmi, rozmowy i relaksu po ciężkim tygodniu pracy. Wiele osób wybiera się na nocne spacery po ulicach miasta, korzystając z ciepłej pogody i atmosfery Ateńskiej Nocy.

Ateńska Noc stanowi wyjątkową okazję do poznania lokalnej kultury i życia nocnego miasta. Możemy spróbować tradycyjnej greckiej kuchni, posłuchać autentycznej muzyki na żywo i poczuć pulsujący rytm życia nocnego stolicy Grecji.

Pomysłnaweekendrainy-athens-evening

Ateny nocą

Festiwal Sztuki Nowoczesnej 

Jest to okazja do eksplorowania nowych trendów i kierunków w sztuce współczesnej oraz do prezentacji najnowszych osiągnięć artystycznych. Podczas imprezy prezentowane są prace artystyczne różnych dyscyplin, na terenie różnych przestrzeni publicznych w całym mieście.

Warto też wziąć udział w przeróżnych wykładach i spotkaniach z artystami, które umożliwiają pogłębienie zrozumienia sztuki współczesnej oraz wymianę myśli z profesjonalistami. 

Ateńska Noc Kultury 

To coroczne wydarzenie, które odbywa się w różnych częściach miasta i przyciąga mieszkańców oraz turystów z całego świata. Jest to okazja do odkrycia różnorodności kulturalnej Aten i uczestnictwa w wyjątkowych wydarzeniach artystycznych i kulturalnych. 

Festiwal obejmuje różnorodne dziedziny kultury, w tym sztukę wizualną, muzykę, teatr, taniec, literaturę i sztukę uliczną. Można podziwiać wystawy sztuki współczesnej, uczestniczyć w warsztatach artystycznych, spotkać się z twórcami, czy wziąć udział w interaktywnych performance’ach.

Ateńska Noc Kultury to nie tylko czas na uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych, ale także okazja do eksploracji miasta i poznania jego kulturalnego dziedzictwa. Wiele instytucji kulturalnych, muzeów i galerii otwiera swoje drzwi na nocne zwiedzanie, co pozwala zwiedzającym na poznanie najważniejszych zabytków i kolekcji sztuki w nietypowej atmosferze nocnej.

lokalne ceny - pomysł na weekend

Ceny

lokalne ceny - pomysł na weekend

Ceny

Noclegi 

Na początek przedstawię Wam parę dobrych dzielnic na wybór noclegu. Z szerokim wyborem tanich hoteli, hosteli i apartamentów, będziemy mogli cieszyć się swoim pobytem w stolicy Grecji, nie przekraczając przy tym swojego budżetu. Dodatkowo, dzielnice te oferują unikalną atmosferę i bogate kulturowe doświadczenia, co sprawia, że są one idealnymi miejscami do zwiedzania i odkrywania uroków Aten. 

Zacznijmy więc od dzielnicy Monastiraki. Znajduje się ona w centralnej części miasta, niedaleko głównych atrakcji turystycznych, takich jak Akropol czy Plaka. W Monastiraki znajduje się wiele tanich hoteli, hosteli i apartamentów, co czyni tę dzielnicę popularnym miejscem dla podróżnych szukających przystępnego noclegu w pobliżu głównych atrakcji

Kolejną dobrą opcją jest dzielnica Plaka, która sąsiaduje bezpośrednio z Akropolem. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej urokliwych dzielnic Aten, pełna wąskich uliczek, tradycyjnych tawern i sklepików z pamiątkami. Pomimo swojego historycznego charakteru, dzielnica oferuje wiele tanich opcji noclegowych, takich jak pensjonaty i małe hotele, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla podróżnych szukających przystępnego noclegu w pobliżu głównych atrakcji.

Inną dobrą opcją jest dzielnica Exarchia, znana z alternatywnej atmosfery i kulturalnego życia nocnego. Exarchia oferuje wiele tanich hosteli i małych hoteli, które są popularne wśród młodych podróżnych i osób poszukujących niedrogiego noclegu w centrum Aten. Dzielnica ta ma również dogodne połączenia komunikacyjne, co ułatwia podróżowanie po mieście.

W Atenach można znaleźć różnorodne hotele, dopasowane do różnych budżetów i preferencji podróżnych. Na rynku dostępne są hotele tanie, średniej klasy oraz luksusowe.

Najtańsze hotele zaczynają się od 40€, ale warunki mogą być niezbyt komfortowe. Spodziewajmy się łazienki na korytarzu i płatnego Wi-Fi.

Z kolei hotele lepszej klasy oznaczają wydatek około 70-100€ za pokój dwuosobowy. Możemy być jednak pewni własnej łazienki czy bezpłatnego wi-fi.

Jeśli mamy szeroki budżet, to możemy zdecydować się na któryś z luksusowych hoteli. Znajdują się one w prestiżowych miejscach i oferują najwyższy standard usług, ale za wysoką cenę. Spodziewajmy się od kilkuset do przeszło tysiąca Euro za noc.

Apartamenty są doskonałym rozwiązaniem dla rodzin, par oraz grup przyjaciół, którzy cenią sobie niezależność i komfort. Ceny wynajmu apartamentów zaczynają się od około 70€ za noc w wypadku apartamentu dla dwóch osób, ale mogą być wyższe w zależności od lokalizacji, standardu i ilości osób.

Pomysłnaweekend1athens

W centrum Aten

Komunikacja miejska 

Transport publiczny w Atenach utrzymuje się na dobrym poziomie z umiarkowanymi cenami. Poniżej przedstawiam różne typy biletów:

  • Jednorazowy 90-minutowy 1,20€
  • Bilet 24-godzinny (zwany również dziennym) 4,10 €
  • Karnet 5 biletów 90-minutowych 6,50 €
  • Karnet 11 biletów 90-minutowych 13,50 €
  • Bilet 120-godzinny (zwany również 5-dniowym) 8,20 €
  • Bilet turystyczny 72-godzinny (zwany również 3-dniowy) plus przejazd z i na lotnisko 20,00 €
  • Bilet 30-dniowy (zwany również miesięcznym) 27,00 €

Dzieci, które nie ukończyły 7 roku życia, jeżdżą za darmo. Bilety mają też dostępne wersje ulgowe, o połowę tańsze. Są one dostępne dla dzieci w wieku 7-18 lat, studentów do 24 roku życia oraz Seniorów po 65. roku życia. Pamiętajmy, że jeśli chcemy korzystać z ulgowych biletów, to musimy posiadać spersonalizowaną kartę ATHENA Card.

Atrakcje turystyczne 

Ceny większości atrakcji zamykają się w przedziale 5-15 €, zdarzają się jednak wyjątki, na przykład droższy Akropol.

Pamiętajmy też, że w sezonie zimowym (czyli od 1 listopada do końca marca), ceny biletów wstępu do publicznych muzeów i archeologicznych stanowisk są niższe o połowę. 

Co więcej, wszystkie archeologiczne stanowiska i muzea publiczne mają darmowy wstęp dla mieszkańców Unii Europejskiej do 25. roku życia.

Warto się zastanowić nad zakupem karnetu dającego nam możliwość zwiedzenia archeologicznego kompleksu Akropolu, a także pozostałych antycznych miejsc archeologicznych. Jego cena wynosi 30 €.

Inną kuszącą opcją jest bilet łączony do czterech muzeów: Muzeum Narodowego Archeologicznego, Muzeum Bizantyjskiego i Chrześcijańskiego, Muzeum Numizmatycznego i Muzeum Epigraficznego. Cena wynosi 15 €.

Artykuły spożywcze 

Wchodząc do sklepów, możemy się spodziewać cen wyższych o kilka, kilkadziesiąt procent. Natomiast produkty charakterystyczne dla Grecji, takie jak na przykład chałwa, oliwki czy greckie alkohole, mogą być nawet tańsze niż w Polsce. 

Pomysłnaweekend1athens-2476281_1920

Grecki bazar

Lokale gastronomiczne 

Ceny dania głównego zaczynają się od 10 €. Dania z owocami morza są z kolei o parę euro droższe. Cena zwykłego piwa wynosi mniej więcej 3-5 €. Natomiast cena bardzo popularnego wina w Grecji (Retsina), powinna wynosić 5-7 € za 500 ml. Podobnie wyglądają ceny za duży kieliszek Ouzo. Polecam poszukać miejsca do zjedzenia gdzieś poza turystycznymi miejscami. Często ceny są niższe, a jakość wyższa.

Warto też rozejrzeć się za stoiskami, budkami z kuchnią grecką orientalną lub arabską, gdzie możemy się najeść już za 5-8 €. Bardzo popularne są souvlaki, będące odmianą kebaba. 

pomysł na weekend ważne informacje

Przydatne informacje

pomysł na weekend ważne informacje

Przydatne informacje

1.Taksówki: Unikaj nieoficjalnych taksówek i korzystaj z aplikacji takich jak Beat, aby zamówić zaufaną taksówkę.

2.Restauracje: W okolicach głównych atrakcji turystycznych ceny mogą być wyższe, a jakość jedzenia niższa. Warto poszukać czegoś „poza szlakiem” oraz spytać lokalnych mieszkańców, gdzie możemy zjeść tanio i smacznie.

3.Wymiany walut w nieoficjalnych punktach: Wymieniaj pieniądze w bankach lub oficjalnych kantorach, aby uniknąć niekorzystnych kursów. Dobrym rozwiązaniem może być też wymiana jeszcze w Polsce, bo kantory w turystycznych miejscowościach oferują często mniej korzystne kursy.

4.Kiedy zwiedzać?: Popularne atrakcje mogą być zatłoczone, zwłaszcza w sezonie letnim. Planuj wizyty wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Dobrym ruchem jest odwiedzanie atrakcji zaraz po ich otwarciu.

5.Okazja czyni złodzieja: Jak w każdym dużym mieście, uważaj na kieszonkowców, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach turystycznych. Lepiej nie kłaść luzem wartościowych rzeczy, bo ktoś może nimi się „zaopiekować”.

6. Język: Chociaż wiele osób mówi po angielsku, warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów po grecku, takich jak „kalimera” (dzień dobry), „efharisto” (dziękuję) i „parakalo” (proszę). Grecy bardzo doceniają, jak słyszą własny język.

7Transport publiczny: Ateny mają dobrze rozwiniętą sieć metra, autobusów i tramwajów. Zakup biletu na kilka dni często jest zdecydowanie ekonomiczniejszym wyjściem, niż kupowanie jednorazowych biletów.

8.Karta turystyczna: Rozważ zakup karty Athens City Pass, która oferuje zniżki na wiele atrakcji, bezpłatny transport publiczny oraz specjalne oferty w wybranych restauracjach.

9.Pogoda: Sprawdź prognozę pogody przed wyjazdem i przygotuj odpowiednią odzież. Ateny są gorące latem, więc warto zabrać lekki i przewiewny strój oraz nakrycie głowy.

10.Lokalna waluta: Walutą w Grecji jest euro. W wielu miejscach akceptowane są karty płatnicze, ale dobrze mieć przy sobie trochę gotówki na drobne wydatki.

11.Bezpieczeństwo: Ateny są stosunkowo bezpiecznym miastem, ale zawsze zachowuj podstawowe środki ostrożności, szczególnie w nocy. Unikaj słabo oświetlonych ulic i nie zostawiaj wartościowych przedmiotów bez nadzoru.

12.Internet: Wi-Fi jest powszechnie dostępne w kawiarniach, restauracjach i hotelach. Warto jednak mieć lokalną kartę SIM, jeśli planujesz korzystać z internetu mobilnego. Korzystaj też z zaufanych sieci Wi-Fi, niektóre mogą wykradać dane.

13.Odwiedziny muzeów i atrakcji turystycznych: Sprawdź godziny otwarcia i dni, w których muzea są zamknięte (zwykle poniedziałki). Warto także zarezerwować bilety online, aby uniknąć kolejek, ponadto niektóre muzea wymagają wcześniejszej rezerwacji biletów.

14.Interakcje z mieszkańcami: Grecy są na ogół uprzejmi i pomocni. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się pytać. Warto okazywać szacunek dla lokalnych zwyczajów i tradycji.

15.Planowanie zwiedzania: Ateny oferują wiele atrakcji, ale warto zarezerwować czas na spokojne spacery po mieście i odkrywanie mniej znanych zakątków. Planuj wizyty w popularnych miejscach wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć tłumów.

16.Festiwale i wydarzenia: Ateny oferują wiele kulturalnych wydarzeń i festiwali przez cały rok. Sprawdź lokalny kalendarz wydarzeń, aby zobaczyć, co się dzieje podczas twojego pobytu. Warto również zaplanować swoją podróż, aby pokrywała się z którymś z eventów.

Pomysłnaweekend1athene

Bogini Atena

17.Opalanie się: Letnie słońce w Atenach jest bardzo intensywne. Zawsze używaj kremu z filtrem, nos środek przeciwko komarom i pij dużo wody, aby uniknąć odwodnienia.

Jeżeli treści na blogu wprowadzają Cię w dobry nastrój, odpocznij i ciesz się podróżą przy filiżance dobrej kawy. Mnie też możesz postawić kawę. Dziękuję za wsparcie 🙂

buy coffee to - turbacz.eu - blog geograficzny

*https://www.flickr.com/photos/alexik/504196045

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top