Barcelona – miasto wspaniałej architektury

Barcelona, stolica Katalonii, kusi swoją różnorodnością i bogactwem kulturowym, stając się jednym z najbardziej intrygujących miejsc do odwiedzenia w Europie. Jest to miasto, w którym historia żyje w zgodzie z nowoczesnością, co doskonale ilustruje harmonijne współistnienie zabytkowej dzielnicy gotyckiej, o korzeniach sięgających nawet czasów rzymskich, oraz architektury katalońskiego modernizmu. Dodatkowo wyjątkowe położenie geograficzne miasta otoczonego przez morze i wzgórza oferuje niepowtarzalny mikroklimat i spektakularne widoki. Barcelona jest miastem, które nigdy nie śpi, zawsze pełnym życia i energii – miliony turystów zjeżdżają tu każdego roku, zawsze ciepło witani przez rdzennych mieszkańców, czyli Katalończyków.

1pomysł na weekend pexels-archie-mcnicol-18602897

Barcelona z kościołem Sagrada Familia na czele

Historia
Jak dojechać
Kiedy najlepiej pojechać
Klimat i temperatury
Atrakcje turystyczne
Ceny
pomysł na weekend historia

Historia

pomysł na weekend historia

Historia

Barcelona ma korzenie sięgające czasów starożytnych, kiedy to Fenicjanie I Kartagińczycy zakładali w okolicy osady, poprzez które prowadzili handel na Morzu Śródziemnym.

Jednakże to Rzymianie mieli decydujący wpływ na rozwój miasta. Po podboju Kartaginy w wyniku wojny punickiej założyli oni Barcino, które miało strategiczne znaczenie jako ośrodek wojskowy i handlowy. Miasto szybko rosło stając się ważnym portem na zachodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Po upadku Rzymu, w okresie panowania Wizygotów, a następnie Maurów, Barcelona utrzymała swoją pozycję jako ważne centrum kultury i handlu. W X wieku została zdobyta przez hrabiego Barcelony, Wilfreda I Pobożnego, co zapoczątkowało okres rozkwitu miasta pod panowaniem hrabiów i królów Aragonii. W XIII wieku Barcelona uzyskała status wolnego miasta, co umożliwiło jej rozwój handlu morskiego i terenowego.

Niestety, w następnych latach miasto podupadło z powodu wielu wojen czy epidemii z niesławną czarną śmiercią na czele. Jednak w XVI wieku Barcelona odżyła jako ośrodek renesansowej kultury i sztuki, a jej potęga gospodarcza została szybko przywrócona.

1. Pomysł na weekendpexels-yiteng-shi-8159385 — kopia

Pałac Muzyki Katalońskiej

W następnych wiekach Barcelona kontynuowała swój wzrost gospodarczy, szczególnie w sektorze handlowym i przemysłowym. Co więcej, w XIX wieku nastąpił jeszcze większy rozwój, kiedy to Barcelona stała się jednym z głównych ośrodków rewolucji przemysłowej w Hiszpanii. Dynamiczny rozwój przemysłu tekstylnego i ciężkiego przyczynił się do wzrostu liczby ludności oraz urbanizacji miasta.

W XX wieku Barcelona przeżyła burzliwe czasy, w tym wojnę domową w Hiszpanii, podczas której była bastionem republikanów. Po wojnie Barcelona znalazła się pod reżimem dyktatorskim Francisco Franco, którego działania miały na celu upadek katalońskiej kultury i języka. Stało się jednak odwrotnie i miasto stało się symbolem walki z faszystowskim rządem. Natomiast po śmierci Franco w 1975 roku, Barcelona odrodziła się jako dynamiczne miasto, stając się centrum kultury, sztuki, nauki i turystyki. W 1992 roku miasto gościło Letnie Igrzyska Olimpijskie, co przyczyniło się do jego globalnej ekspozycji i przemiany w jedno z najważniejszych miast Europy.

Dziś Barcelona kontynuuje swoją historię jako pulsujące miasto, które zachwyca swoją mieszanką tradycji i nowoczesności, kultury i nauki, architektury i sztuki, a także jest powodem do dumy całego Narodu Katalonii.

gaudi-1908429_1280 — kopia pomysł na weekend

Architektura Gaudiego

pomysl-na-weekend-jak-sie-dostac

Jak się dostać do Barcelony

pomysl-na-weekend-jak-sie-dostac

Jak się dostać do Barcelony

Samolot

Ze względu na relatywnie dużą odległość, większość podróżników decyduje się na transport powietrzny. Cena biletu w obydwie strony może zejść poniżej 1000 złotych, jeśli zamówimy je z dużym wyprzedzeniem. Wszystkie duże miasta w Polsce oferują przeloty do stolicy Katalonii, często w bezpośredniej formie. Przykładowy lot z Warszawy powinien zająć niecałe 3 godziny i zakończyć się na lotnisku El Prat w Barcelonie. Na dojazd do hotelu odradzam taksówki, ponieważ są bardzo drogie, natomiast transport publiczny jest świetnie zorganizowany. Za pomocą metra czy autobusów możemy się dostać w każdy zakątek miasta i jego okolicy.

city-3264603_1280 — pomysł na weekendkopia

Barcelona nocą

Samochód

Ten środek transportu cieszy się coraz większą popularnością. Nie dość, że wychodzimy na nim taniej, to możemy podyktować sobie własne tempo podróży i zwiedzić mijane po drodze miasta. Przykładowa trasa z Warszawy wynosi około 2000 kilometrów i powinna zająć 24-28 godzin, więc koniecznością jest co najmniej jeden nocleg. Najpopularniejszy szlak prowadzi przez Niemcy i Francję. Wiele osób decyduje się na delikatne zboczenie z kursu i zawitanie do Andory na granicy Francji i Hiszpanii. Ciekawymi miastami mijanymi po drodze są: Drezno, Norymberga I Sztutgart w Niemczech; Lyon I Montpellier we Francji, La Vella w Andorze i Girona w Hiszpanii. 

Pociąg/Autobus

Podczas gdy piszę ten artykuł, nie ma bezpośredniego połączenia autobusowego czy pociągowego z Barceloną. Gdy zdecydujemy się na któryś z tych, to musimy liczyć się z dużą ilością przesiadek, natomiast pełen czas podróży może wynieść nawet 40 godzin. Ceny w obydwie strony wynoszą około 800-1000 złotych, więc osobiście odradzam ten sposób transportu.

Hospital Pau

pogoda pomysł na weekend

Pogoda i klimat

pogoda pomysł na weekend

Pogoda i klimat

Każda pora roku ma coś do zaoferowania, przeanalizowałem więc każdą z nich:

Wiosna

Wiosną (marzec-maj) temperatura zwykle oscyluje między 20 a 23 stopni Celsjusza, w dzień, co czyni ją idealnym okresem do zwiedzania miasta bez uciążliwego upału. Nocą natomiast temperatura spada do wartości 12-17 stopni. Ruch turystyczny jest umiarkowany, natomiast ceny są zdecydowanie niższe, niż w szczycie sezonu. Z tych przyczyn wiosna jest idealną porą na zwiedzanie miasta. Należy mieć jednak na uwadze, że niektóre atrakcje mogą być jeszcze zamknięte, zwłaszcza w marcu.

Lato   

Gdy nadejdzie lato (czerwiec-sierpień), możemy się spodziewać temperatur często przekraczających 30 stopni Celsjusza, co sprawia, że jest to idealny okres na plażowanie i kąpiele w morzu Śródziemnym. Ponadto  dni z opadami należą do rzadkości, a nawet gdy spotka nas deszcz, to ogranicza się do paru godzin i przynosi ulgę od gorąca. Nocami temperatura schodzi do wartości 21-24 stopni, co stanowi idealne warunki na wieczorne i nocne spacery. Minusem natomiast jest szczyt sezonu, a co się z tym wiąże: tłumy turystów, duże kolejki i bardzo wysokie ceny. Ale z drugiej strony organizuje się wtedy wiele różnych imprez i festiwali, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

travel-pomysł na weekend5188598_1280 — kopia

Widok na wzgórze Montjuïc

Jesień 

Wiele osób decyduje się na podróż jesienią (wrzesień-listopad). Są ku temu dobre powody. Pogoda jest nadal przyjemnie ciepła, temperatura w dzień wynosi około 21-26 stopni, a w nocy około 15-20 stopni. Co więcej zarówno ilość odwiedzających miasto, jak i ceny są dużo niższe. Jest to prawdopodobnie najlepsza pora roku na zwiedzanie i wędrówki po mieście. Jedynym mankamentem jest największa liczba deszczowych dni, w szczególności w listopadzie. Pod koniec jesieni niektóre atrakcje mogą być już nieczynne.

Zima

Pozostała nam zima (grudzień-luty). Ze względu na lokalizację na południu Europy oraz położenie nad morzem, zimy są bardzo łagodne. W dzień możemy się spodziewać mniej więcej 14-18 stopni, natomiast nocami 9-11 stopni.  To sprawia, że Barcelona jest atrakcyjnym celem podróży dla osób szukających ucieczki od dużo mocniejszej zimy w Polsce. Ruch turystyczny i ceny są najniższe w skali całego roku, ale niektóre atrakcje mogą być zamknięte. W okresie świątecznym miasto staje się magiczne dzięki bogatej iluminacji i jarmarkom bożonarodzeniowym, gdzie możemy znaleźć tradycyjne ozdoby, prezenty i przysmaki.

Jak możemy zauważyć, z każdą porą roku Barcelona ma coś wyjątkowego do zaoferowania podróżnym. Ostateczny wybór pory roku zależy od własnych preferencji podróżującego, planowanych aktywności i oczekiwań co do wizyty w tym pięknym mieście.

city-pomysł na weekend4744172_1280 — kopia

Panorama miasta

Atrakcje turystyczne - pomysł na weekend

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne - pomysł na weekend

Atrakcje turystyczne

Niewiele miast w Europie ma do zaoferowania tyle atrakcji, co Barcelona. Dość powiedzieć, że w samej okolicy miasta znajduje się aż 9 obiektów ze wpisem na listę UNESCO. Poza architekturą katalońskiego modernizmu, w Barcelonie znajduje się mnóstwo atrakcji ze wcześniejszych epok, sięgając nawet starożytności. No i oczywiście jako fan sportu nie mogę pominąć słynnej FC Barcelony i jej stadionu – Camp Nou. Mimo, iż wiele osób przyjeżdża do miasta na jeden, góra dwa dni, to aby w pełni nacieszyć się miastem, potrzeba około tygodnia.

cathedral-pomysł na weekend7041187_1280 — kopia

Sagrada Familia – wciąż w budowie

Sagrada Familia

Jedną z ikon Barcelony jest katedra Sagrada Familia. Jak wiele obiektów w mieście, jest ona dziełem Gaudiego. Mimo ponad 100 lat budowy, świątynia wciąż jest nieukończona, według planów budowa ma się zakończyć niedługo, bo w okolicy 2026-2028 roku. Z racji, że jest to ikona miasta, musimy być przygotowani na tłumy turystów i duże kolejki przy kasach. Bilety są kupowane są na konkretną godzinę, natomiast zwiedzanie odbywa się za pomocą fizycznego przewodnika (30 Euro) lub audioprzewodnika (26 Euro). Dodatkowo możemy dostać się na punkt widokowy położony na jednej z wież. Cena wynosi 10 Euro, ale widoki są cudowne.

FC Barcelona i Camp Nou

Praktycznie każdy kojarzy stolicę Katalonii z jej drużyną – FC Barceloną, której motto brzmi  ‘więcej niż klub’(‘mes que un club’). To hasło  ukazuje fakt, że klub znaczy dla Katalończyków dużo więcej, niż normalna drużyna piłkarska. W ciężkich czasach hiszpańskiej wojny domowej, FC Barcelona była punktem podtrzymania ducha narodu. Przez cały czas swojej działalności, od powstania w 1899 roku do teraz, klub jest nieodłącznie wierny swojej katalońskiej tożsamości.

estadio-463349_1280 pomysł na weekend— kopia

Camp Nou podczas El Clasico

Stadionem drużyny jest oczywiście legendarne Camp Nou. Jest to największy stadion w Europie, o pojemności 100000 widzów i randze 5 gwiazdek UEFA. Aktualnie jest modernizowany w celu osiągnięcia jeszcze większej pojemności (105 000 widzów) oraz zamontowania pełnego zadaszenia. Stadion można oczywiście zwiedzać wraz z obejściem trybun, stanowiskami komentatorów czy interaktywnym muzeum klubu. Podstawowy bilet wstępu kosztuje 19 Euro, natomiast rozbudowana wersja kosztuje 41 Euro. Polecam kupić bilety przez internet, zaoszczędzimy wtedy parę euro. Warto wiedzieć, że przy  stadionie znajduje się FC Botiga, czyli oficjalny sklep klubowy, gdzie możemy kupić pamiątki.

Park Güell 

Park Güell powstał jako osiedle dla katalońskiej burżuazji. Sam park był projektem zamysłem Gaudiego, natomiast Guell z był głównym sponsorem. Polecam zarezerwować sobie dużo czasu, bo na pełne zwiedzenie kompleksu potrzebujemy kilka godzin. Najciekawszymi miejscami są Sala Kolumnowa, która pierwotnie miała pełnić rolę targu oraz dom mieszkalny Gaudiego z muzeum samego artysty. Ponadto znajduje się tutaj taras, który oferuje widok na panoramę miasta. Wstęp do niektórych fragmentów parku jest wolny, ale aby w pełni nacieszyć się miejscem, musimy kupić bilet wstępu. Bilety kupuje się konkretną godzinę i polecam zrobić to z kilkudniowym wyprzedzeniem, bo sprzedają się bardzo szybko. Park możemy zwiedzić na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest samodzielne zwiedzanie, wstęp dla dorosłych kosztuje 10 Euro, a dla osób w wieku 7-12 lat oraz +65 lat cena wynosi 7 Euro. Natomiast dzieci do 6 roku życia wchodzą za darmo. Drugą opcją jest zwiedzanie z przewodnikiem. Cena dla dorosłych wynosi 22 Euro, natomiast wstęp dla dzieci w przedziale 7-12 lat i osób w wieku 65+ kosztuje 19 Euro. Ponownie dzieci do 6 roku życia wchodzą za darmo. 

guell-park-Pomysł ns errkend1906857_1280 — kopia

Dom i muzeum Gaudiego

Wzgórze Montjuïc 

Głównym wzgórzem Barcelony jest Montjuïc. Jego nazwa wolno tłumacząc znaczy Cmentarz Żydowski, z tytułu znajdującej się kiedyś żydowskiej nekropolii. Samo wzgórze już w czasach rzymskich miało duże znaczenie obronne. Dzisiaj na jego szczycie stoi forteca Montjuïc (Castell de Montjuïc), zbudowana w XVII wieku na miejscu starej latarni morskiej. Ogólnie rzecz ujmując, sama nazwa Montjuïc nie budzi ciepłych skojarzeń wśród mieszkańców, ponieważ podczas wojny domowej w Hiszpanii zabito tutaj kilkuset Katalończyków, między innymi prezydenta Katalonii Lluísa Companys i Jovera. Spacerując po  dziedzińcu, bastionach czy murach mamy okazję ujrzeć przepiękną panoramę miasta i jego okolicy. 

montjuic-2674874_1280 — kopia

Widok ze wzgórza

Olimpiada z 1992 roku

Na północy wzgórza znajduje się infrastruktura Igrzysk Olimpijskich z 1992 roku. Cały zestaw obiektów  jest darmowo udostępniony  do zwiedzania. Godziny otwarcia, to 8-20 od kwietnia do października i 10-18 od listopada do marca. Wartości te mogą zmieniać się czasami.

Natomiast na południu wzgórza jest położony Cementiri de Montjuïc, gdzie są pochowani zasłużeni Katalończycy. Niektóre z nagrobków są istnymi arcydziełami.

Poza wejściem na piechotę, możemy skorzystać z kolejki szynowej Funicular – FM. Dzięki temu, że jest ona częścią składową systemu komunikacji publicznej, to nie musimy kupować oddzielnego biletu. Pamiętajmy, że  kolejka nie dociera na sam szczyt, samą końcówkę musimy podejść własnymi  siłami, albo skorzystać z wyciągu Teleferic de Montjuïc, który nie jest tani. Podczas podejścia, warto zajrzeć do ogrodów Jardins del Mirador.

barcelona-pomysł na weekend7389661_1280 — kopia

Muzeum Sztuki z Fontannami

Muzeum Sztuki i Magiczne Fontanny

Na zboczu wzgórza znajduje się obecnie muzeum sztuki nowoczesnej z imponującą kolekcją eksponatów. Wstęp kosztuje 10 Euro. Natomiast obok znajduje się Magiczna Fontanna (Font màgica de Montjuïc). Nazwa pochodzi od odbywającego się co parę dni spektaklu, kiedy strumienie wody są podświetlane w widowiskowy sposób. Dni i godziny są nieregularne, więc musimy je śledzić na bieżąco.

Dzielnica Gotycka(Barri Gòtic)

Jest to jedna z najstarszych dzielnic Barcelony, wprost wypełniona atrakcjami turystycznymi. Tak jak sugeruje jej nazwa wiele budynków pamięta czasy średniowiecza, a nawet możemy spotkać tutaj pozostałości zabudowy z czasów Starożytnego Rzymu. Miło też wiedzieć, że duża część dróg i ulic dzielnicy jest zamknięta dla kierowców z wyłączeniem mieszkańców, więc jest to bardzo dobre miejsce na spacery. Podczas zwiedzania czy po prostu luźnych wędrówek, musimy pamiętać że ze względu na duże natężenie ruchu turystycznego, dzielnica gotycka jest uwielbiana kieszonkowców. 

1. Pomysł na weekendpexels-petra-nesti-12663741 — kopia

Pozostałości z czasów rzymskich

Plac Królewski

Głównym punktem dzielnicy jest Plac Królewski (Plaça del Rei). Na jego terenie znajduje się muzeum historii Barcelony (Museu d’Història de Barcelona), w skrócie MUHBA.  Zwiedzanie składa się z dwóch części.  Na samym początku znajduje się podziemne stanowisko archeologiczne przedstawiające zabudowę i ulice z czasów Starożytnego Rzymu. Stanowisko jest pokaźnych rozmiarów i zobaczenie wszystkiego powinno zająć około godzinę. Natomiast podczas drugiej części zwiedzania  wchodzimy do starego pałacu królewskiego (Palau Reial Major), gdzie możemy obejrzeć kaplicę św. Agaty i wielką salę z łukami (Salón del Tinell). Podstawowy bilet wstępu kosztuje 5 Euro, za niektóre atrakcje musimy dopłacić. Muzeum jest czynne od wtorku do soboty o godzinach 10-19, natomiast w niedzielę o godzinach 10-20. Pamiętajmy, że w poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Miejski Ratusz

Innym ważnym placem dzielnicy gotyckiej  jest Plaza Sant Jaume, gdzie możemy znaleźć Miejski Ratusz (Casa de la Ciutat) z piękną fasadą w stylu  neoklasycznym. Polecam wejść do środka i zobaczyć Salę Stu (Saló de Cent), Salę Kronikarzy (Saló de Cròniques), a także Pokój Królowej Regentki. Całe wnętrze ratuszu ozdobione jest  malowidłami i różnymi zdobieniami w stylu gotyckim. Budynek jest dostępny do swobodnego zwiedzania w niedzielę, w godzinach 10-13.30. 

Będąc na terenie tego placu polecam też zobaczyć Pałac władz regionalnych Katalonii (Palau de la Generalitat de Catalunya). Dni i godziny zwiedzania są bardzo nieregularne, więc musimy je śledzić na bieżąco.

spain pomysł na weekend St Cross-2507709_1280 — kopia

Gotycka katedra

Katedra w Barcelonie

Na terenie dzielnicy gotyckiej znajduje się również imponująca katedra. Chociaż pierwsze prace zaczęły się pod koniec XIII WIEKU,  to trwały one aż do XV wieku. Przed samą świątynią znajduje się piękny ogród, którym polecam się przespacerować i obejrzeć fontannę świętego Jerzego. Natomiast w środku zobaczymy efektowne krużganek klasztorny, kryptę św. Eulalii oraz interesujące muzeum przedstawiające historię świątyni, wzbogacone o wiele wystaw. Co więcej, możemy wjechać lub wejść na dach świątyni i nacieszyć oczy pięknymi widokami.

church-8095416_1280 —pomysł na weekend kopia

Jeden z gotyckich kościołów

Bazylika MB Sosnowej

Drugą wartą uwagi świątynią w dzielnicy gotyckiej jest Bazylika Matki Boskiej Sosnowej (Basílica de Santa Maria del Pi). W szczególności uwagę zwraca znajdująca się nad głównym wejściem rozeta, będąca jedną z największych na świecie. Świątynia jest bezpośrednio otwarta dla uczestników nabożeństw, natomiast zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się  od poniedziałku do soboty w godzinach 10-18, a w niedzielę i święta w godzinach 13-18. Zwiedzanie z przewodnikiem kosztuje 8 Euro (6 dla osób do 25 roku życia oraz grup co najmniej 10-osobowych). Poza poznaniem interesującej historii możemy obejrzeć skarbiec świątyni i wejdziemy na główną wieżę kościoła.

Bazylika Santa Maria del Mar

Chociaż ta XIV-wieczna świątynia nie znajduje się w dzielnicy gotyckiej, to stanowi jeden z najwspanialszych obiektów katalońskiego gotyku. Podczas nabożeństw wstęp jest oczywiście wolny, ale warto zapłacić 5 Euro za przewodnika, który opowie nam wiele ciekawych rzeczy na temat tego kościoła oraz oprowadzi nas po kryptach świątyni. Za kolejne 5 Euro możemy wejść na dach i obejrzeć panoramę miasta. Musimy mieć na uwadzę, że ilość turystów mogących przebywać w jednym momencie w świątyni jest ograniczona, więc warto sobie wcześniej zarezerwować miejsce.

las-ramblas-pomysł na weekend325901_1280 — kopia

La Rambla słynie z przebierańców

La Rambla i Targ La Boqueria

Każde miasto ma swoją reprezentatywną ulicę, a w wypadku Barcelony o ten zaszczytny tytuł walczą dwie ulice. Pierwszym z nich jest La Rambla. Deptak zaczyna swój bieg, wychodząc z Placu Katalonii (Placa de Catalunya) i biegnie do pomnika Krzysztofa Kolumba, znajdującego się  na wybrzeżu. Ulica jest domem dla mnóstwa sklepów,  sklepików z pamiątkami czy też restauracji, ale muszę ostrzec, że ceny nie należą do niskich.  Częstym widokiem są cosplayerzy przebrani za różne filmowe postacie lub znanych mieszkańców miasta, zachęcający do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Pamiętajmy również, że Nad La Ramblą znajduje się sławny targ La Boqueria. Pośród mnóstwa stoisk możemy zaopatrzyć się w mnóstwo katalońskich potraw i napojów. Obowiązkowym punktem wizyty jest Jamón Experience, gdzie możemy się podjąć degustacji słynnej katalońskiej szynki Jamón oraz spróbować doskonałej jakości wina.

passeig-de-gracia-56895_1280

Efektowna fontanna – Passeig de Gràcia 

Ulica Passeig de Gràcia 

Drugą ulicą walczącą o tytuł najważniejszej w Barcelonie jest Passeig de Gràcia. Promenada zaczyna swój bieg, wychodząc od Placu Katalońskiego, a kończy się na skrzyżowaniu z ulicą Carrer Gran de Gràcia. Poza architekturą katalońskiego modernizmu znajdują się tutaj najmodniejsze sklepy w skali całego świata. Nikogo nie dziwi więc fakt, że jest to najdroższa ulica nie tylko w  Barcelonie, ale też w całej Hiszpanii. Wygląd ulicy potrafi przyprawić o zawrót głowy, podobnie zresztą jak ceny w położonych przy niej restauracjach i kawiarniach.

Casa Batlló

Spacerując tą niesamowitą ulicą, napotykamy kolejne dzieło Gaudíego, mianowicie dom Casa Batlló. Sposób wykonania tego budynku oraz wyposażenie wnętrz budzą nieodparte wrażenie. Możemy oczywiście zwiedzić budynek i szczerze radzę zrobić to przed południem, bo później panują tutaj dzikie tłumy turystów. Innymi wartymi zobaczenia budynkami, będącymi w zasięgu wzroku są: Casa Amatller bezpośrednio dotykający do Casa Batllo, Casa Lleó Morera autorstwa artystów Lluísa Domènech i Montaner, a także Casa Mulleras autorstwa Enrica Sagniera, nawiązujący w większym stopniu do klasycyzmu. Wszystkie te budowle są nazywane Blokiem Niezgody  (Illa de la Discòrdia) z tytułu zupełnie innej architektury niż reszta otoczenia. Bilet wstępu kosztuje 30 Euro.

spain- pomysł na weekend106463_1280 — kopia

Casa Milà

Casa Milà

Tuż obok znajduje się Casa Milà, kolejne arcydzieło Gaudíego. Głównym źródłem inspiracji była wodna przyroda. Fasada jest wzorowana na wzburzonym morzu, natomiast balkony przypominają żelazne chaszcze, natomiast fasada jest ozdobiona odlatującymi ptakami.  Gdy wejdziemy do środka, zobaczymy jak wyglądały projekty przestrzeni mieszkalnych w wykonaniu Gaudíego. Warto wejść na dach i zobaczyć słynne wieżyczki i kominy znane z okładek mnóstwa przewodników turystycznych po Barcelonie. Co ciekawe, mieszkańcy nazywają budynek kamieniołomem (La Pedrera) ze względu na wygląd przypominający blok skały. Za wstęp musimy zapłacić 30 Euro.

spain- pomysł na weekend106467_1280 — kopia

Słynne wieżyczki na dachu Casa Milà

Palau Güell

Zaskakująco dużo turystów pomija budynek Palau Güell, a naprawdę warto go zobaczyć. Wędrówka obejmuje stajnie, salony oraz pokoje codzienne. Podczas oglądania przygrywać będzie nam muzyka. Warto też wejść na dach i obejrzeć wieżyczki będące przykładem absolutnego kunsztu modernistycznego w wykonaniu  Gaudíego. Za wejście musimy zapłacić 15 Euro.

Park Cytadeli 

Na terenie miasta znajduje się mnóstwo parków. Jednym z najważniejszych jest Park Cytadeli (Prac de la Ciutadella), znajdujący się w centralnej części miasta. Wiąże się z nim ciekawa, choć niezbyt przyjemna dla mieszkańców historia. Po podboju Katalonii w XVIII wieku, król Hiszpanii Filip V zburzył znajdującą się tu wcześniej dzielnicę Ribera i wybudował tutaj warownię, w celu utrzymania kontroli na nowo podbitym terytorium. Warownia była wówczas jedną z największych w Europie i mogło w niej stacjonować nawet 10000 żołnierzy. W następnym wieku twierdza stała się więzieniem politycznym. Nic dziwnego, że fortyfikacja została znienawidzona przez Katalończyków i w XIX wieku większość niej została rozebrana. Rządzący miastem zdecydowali, że powstanie tutaj park z miejscami wypoczynkowymi. Po częściowej zmianie planów niektóre budynki uniknęły dekonstrukcji. Jednym z nich jest stary arsenał, który stał się siedzibą Parlamentu Katalonii, jednego z najstarszych w Europie. Istnieje możliwość darmowego  zwiedzania, ale musimy pamiętać o konieczności rezerwacji kilka dni wcześniej. 

spain-1276209_1280 pomysł na weekend— kopia

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny i Zamek

Centralnym punktem parku jest Fontanna Kaskadowa (Font de la Cascada). Jej architektem jest Josep Fontsère, który korzystał ze wsparcia nie kogo innego jak początkującego wówczas Antoniego Gaudíego. Obok fontanny znajduje się  małe jeziorko, gdzie możemy popływać łódką. Wystawy Światowej z 1888 roku (Exposición Universal de Barcelona). Innym ciekawym punktami parku jest  łuk triumfalny Barcelony(Arco de Triunfo de Barcelona) oraz stylizowany na średniowieczny Zamek Trzech Smoków(Castell dels Tres Dragons). Poza imponującą stylistyką zamku znajdziemy również tutaj Muzeum Historii Naturalnej. Zarówno zamek jak i łuk triumfalny, powstały z okazji Wystawy Światowej w Barcelonie, która odbyła się w 1888 roku. Park od strony morza zamyka barceloński ogród zoologiczny.

Park Labiryntu

Poza wcześniej opisanymi Parc Güell oraz Parc de la Ciutadella, w Barcelonie znajduje się dużo innych terenów zielonych. Jednym z nich jest Park Labiryntu (Parc del Laberint d’Horta) w dzielnicy Horta-Guinardó. Powstał on pod koniec XVIII wieku i jest najstarszym w mieście. Zgodnie z nazwą, jego głównym punktem jest labirynt. Poza tym znajduje się tutaj dużo rzeźb i innych dzieł sztuki. Warto wiedzieć, że liczba ludzi mogących się znajdować na terenie parku w danej chwili jest ograniczona do 750 osób w jednym momencie, a za wstęp musimy uiścić niewielką opłatę.

statue- pomysł na weekend 2549670_1280 — kopia

Rzeźba w Parku

Park Industralny

Kolejnym ciekawym parkiem jest Hiszpański Park Industrialny (Parc de l’Espanya Industrial). Jest on wypełniony budynkami i rzeźbami o nowoczesnym charakterze. Najpopularniejszą z nich jest ogromny  metalowy smok o długości 35 metrów, a wysokości 12 metrów.Ponadto znajduje się tam małe jeziorko z możliwością popływania łódką za 6 Euro.

Jeszcze innym atrakcyjnym parkiem jest Parc de Pedralbes. W jego północno-wschodniej części znajduje budynek Finca Güell  ze sławną smoczą bramą autorstwa samego Gaudíego. 

Rynki i targowiska w Barcelonie

Poza sławną La Boquerią w Barcelonie znajduje się wiele innych rynków o mniejszym ruchu oraz mniej onieśmielających cenach. (wciąż to nie oznacza niskich cen i małego ruchu turystycznego).

Warto wybrać się na Mercat de Galvany. Rynek ten posiada bardziej lokalną atmosferę dzięki względnie dużej odległości od centrum miasta. Polecam zwrócić uwagę na pochodzący z 1868 roku ceglany gmach z klimatycznym wnętrzem.

barcelona- pomysł na weekend1614194_1280 — kopia

Targowisko w Barcelonie

Innym wartym odwiedzenia rynkiem jest Mercat de Santa Caterina. W odróżnieniu od poprzednika jest bardziej oblegany przez turystów. Sam rynek charakteryzuje się nowoczesnym i kolorowym wystrojem oraz dużą ilością knajpek z dobrym, regionalnym katalońskim jedzeniem.

Jeśli z kolei rozglądamy się za bardziej kameralnym targiem, doskonałym wyborem będzie Mercat de Sant Andreu. Pochodzi on z połowy XIX wieku, ale jego aktualny wygląd jest efektem przebudowy w 1914 roku. 

Warto wiedzieć, że barcelońskie targowiska maja ceny wyższe niż supermarkety, ale w zamian otrzymujemy wyższą jakość produktów. Polecam wybierać się na rynki przed godziną 12, wtedy to ruch jest niższy i wybór produktów jest najszerszy.

Wzgórze Tibidado

Najwyższym punktem Barcelony jest wzgórze Tibidado, o wysokości 512 metrów. Nazwa pochodzi od historii biblijnej, w której Lucyfer obiecał dać Jezusowi skarby świata za oddanie mu pokłonu. „Tibi dabo” w języku łacińskim znaczy „tobie dam”. Najważniejszym miejscem wzgórza jest Plac Tibidabo, przy którym stoi Kościół (Temple Tibidabo). Na samej górze kościoła znajduje się figura Jezusa z rozpostartymi ramionami. Trochę może dziwić fakt, że obok kościoła znajduje się park park rozrywki Tibidabo Amusement Park. Park otwarty jest od środy do niedzieli w godzinach 10.30-18 i z pewnością zainteresuje najmłodszych turystów. Cena dla dzieci wynosi 9 Euro, natomiast dla dorosłych 25 Euro (też widzę tą rozpiętość cen).

tibidabo-pomysł na weekend776031_1280 — kopia

Kościół Tibidabo

Poza wejściem na własnych nogach, możemy też tam wjechać kolejką szynową Funicular- FV. Dzięki temu, że kolejka stanowi część systemu transportowego Barcelony, obowiązuje normalny bilet komunikacji miejskiej.

Dzielnica Portowa

Warto przespacerować się do portowej dzielnicy La Barceloneta. Znajduje się tutaj muzeum kultury katalońskiej – Casa de la Barceloneta oraz Muzeum Historii Katalonii (Museu d’Història de Catalunya). Wstęp do każdego z nich kosztuje 8 Euro. Jest to idealna okazja, aby poznać historię i kulturę Katalonii, która jest naprawdę ciekawa. Natomiast bezpośrednio nad morzem znajduje się Hotel W Barcelona, będący mniejszą kopią słynnego ultra luksusowego hotelu w Dubaju – Burj Al Arab. Ponadto znajdują się tutaj restauracje oraz punkt widokowy w klubie ECLIPSE.

barcelona-pomysł na weekend3901449_1280 — kopia

Luksusowy hotel W Barcelona

mapa blog geograficzno podróżniczy

Ceny

mapa blog geograficzno podróżniczy

Ceny

Barcelona jest dość drogim miastem, warto więc poznać wysokości cen, aby ograniczyć wydatki.

Noclegi

Mało zaskakująco najtaniej wyjdziemy na wyborze któregoś z hosteli. Przy odrobinie szczęścia cena za noc może wynieść poniżej 50 Euro. Natomiast w hotelu o zwykłym standardzie musimy się liczyć z dwa razy wyższym kosztem (100 Euro). Natomiast jeśli chcemy wziąć zakwaterowanie w luksusowym hotelu 5 gwiazdkowym, to musimy wydać ponad 200 Euro za noc.

Osobom chcącym na na dłużej zostać w Barcelonie na pewno spodoba się opcją wynajmu apartamentu. Cena miesięczna waha się od poniżej 1000 Euro za mieszkanie z 1 sypialnią znajdujące się daleko od centrum, do ponad 2000 Euro za lokum położone w centrum miasta i wzbogacone różnymi udogodnieniami.

Lokale gastronomiczne

Cena obiadu w taniej restauracji wynosi około 15 Euro, natomiast w restauracji o normalnym standardzie musimy się przygotować na drugie tyle (30 Euro). Z kolei, aby się najeść w restauracji fast-food, musimy wydać mniej więcej 15 Euro.

Jeśli chodzi o napicie się, to za kawę czy colę musimy najczęściej zapłacić 2 Euro, natomiast piwko kosztuje średnio 3 Euro.

Zakupy

Jak możemy zauważyć, restauracje są dosyć drogie. Na szczęście możemy zaopatrywać się w sklepach i samemu przyrządzać sobie jedzenie. Wyjdziemy na tym taniej, choć muszę ostrzec, że  ceny produktów są średnio 1,5 raza wyższe niż w Polsce. Najbardziej polecaną się jest Mercadona, dobrze balansująca między jakością i cenami. Polecam kupować produkty własne supermarketów, często mają taką samą (jak nie wyższą) jakość, natomiast cena potrafi być dużo niższa.

pexels-chait-goli-2031992 — kopia

Targ w Barcelonie

Transport

Miasto posiada świetny system komunikacji. Polecam korzystać z metra lub autobusów, na obydwa rodzaje transportu obowiązuje ten sam typ biletów. Najtańszy bilet jednorazowy kosztuje 2,4 Euro, ale obowiązuje tylko na jeden przejazd, dlatego radzę go nie kupować. Polecam natomiast karnet 10 przejazdów w cenie 11,35 Euro, albo karnet 50 przejazdów w cenie 37,70 Euro. Na ich wykorzystanie mamy 30 dni. Możemy oczywiście również kupić bilet okresowy. Ceny wahają się od 10,50 Euro za dzienny, przez 28 Euro za no pięciodniowy, do 50,95 Euro za miesięczny. Warto też wspomnieć, że czas ważności biletu liczony jest dniami, a nie od najwcześniejszego użycia.

Jeśli chodzi o taksówki, to radzę ich unikać, cena za kilometr często przekracza 2 Euro. 

Atrakcje

Zwiedzanie Stolicy Katalonii nie jest tanie, na szczęście z pomocą przychodzi Karta GoCity Barcelona.  Występuje ona w dwóch wersjach: All-Inclusive Pass i Explorer Pass. Obydwie występują w wariancie dla dorosłych (+13 lat) I wariancie dla dzieci (4-14 lat). Pamiętajmy, że najmłodsi do lat 4 wchodzą za darmo!

barcelona-1333087_1280

Antena

All-Inclusive Pass

Zacznijmy od niej. Możemy ją kupić jedynie poprzez internet. Daje ona możliwość pojedynczego skorzystania z każdej atrakcji w Barcelonie. Musimy jednak pamiętać o górnych limitach obowiązujących dla sumy cen, które byśmy musieli zapłacić, podczas odwiedzin bez karty. All-Inclusive Pass występuje w poniższych opcjach:

  1. 2 dni za 159 Euro (109 dzieci), górny limit wynosi 400 Euro
  2. 3 dni za 194 Euro (134 dzieci), górny limit wynosi 535 Euro
  3. 4 dni za 224 Euro (154 dzieci), górny limit wynosi 650 Euro
  4. 5 dni za 244 Euro (179 dzieci), górny limit wynosi 765 Euro

Warto też pamiętać, że limity są proporcjonalnie niższe w wypadku dzieci. Karta jest aktywna przez kolejne dni z rzędu od czasu aktywacji. Jeśli przykładowo skorzystaliśmy pierwszy raz z karty 2-dniowej w poniedziałek o godzinie 20, to będzie ona aktywna do wtorku o godzinie 23:59, a nie do środy o godzinie 20. Dlatego polecam rozpocząć korzystanie o wczesnej porze dnia.

Explorer Pass

Natomiast Karta Explorer Pass funkcjonuje według ilości atrakcji, które chcemy zobaczyć. Tutaj również występują górne limity, proporcjonalnie niższe w wypadku dzieci. Karta występuje w poniższych opcjach:

  1. 2 atrakcje za 79 Euro (54 dzieci), górny limit wynosi 140 Euro
  2. 3 atrakcje za 109 Euro (79 dzieci), górny limit wynosi 190 Euro
  3. 4 atrakcje za 129 Euro (89 dzieci), górny limit wynosi 230 Euro
  4. 5 atrakcji za 154 Euro (104 dzieci), górny limit wynosi 270 Euro
  5. 6 atrakcji za 179 Euro (123 dzieci), górny limit wynosi 305 Euro
  6. 7 atrakcji za 194 Euro (134 dzieci), górny limit wynosi 340 Euro

Nie musimy codziennie korzystać z tej karty, natomiast czas ważności wynosi aż 2 miesiące.

barcelona-pomysł na weekend838716_1280 — kopia

Piękny widok na miasto

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top