gdzie na wakacje blog podróżniczy

Pomysł na weekend

gdzie na wakacje blog podróżniczy

Pomysł na weekend

Dubrownik – najpiękniejsze miasto Chorwacji

Dubrownik, nazywany także „Perłą Adriatyku”, kusi swoją malowniczą urodą i bogactwem kulturowych atrakcji. Położony w południowej Chorwacji, nad brzegiem Morza Adriatyckiego, to miejsce, które przyciąga turystów z całego świata. Wspaniała sceneria, otoczona górami i turkusowymi wodami Adriatyku, sprawia, że Dubrownik to idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek. Jednak, aby w pełni cieszyć się jego urokami i zabytkami i wybrać odpowiednią porę roku warto poznać wiele ważnych informacji oraz główne atrakcje, które czekają na odwiedzających.

Dubrownik-pomysł na weekend

Dubrownik

Spis treści

Krótka Charakterystyka
Jak dojechać
Kiedy najlepiej pojechać
Klimat i temperatury
Atrakcje turystyczne
Ceny
Noclegi
Nocne życie w Dubrowniku
Przydatne informacje
Restauracje
Transport publiczny
List item
pomysl-na-weekend-jak-sie-dostac

Jak się dostać do Dubrownika

pomysl-na-weekend-jak-sie-dostac

Jak się dostać do Dubrownika

Wybierając się do tego wspaniałego miejsca, masz kilka opcji do rozważenia.

 Zdecydowanie najwygodniejszym środkiem transportu jest samolot, przykładowy lot z Krakowa trwa około 2 godzin. Koszt przelotu w dwie strony zależy od wielu czynników, ale mając odrobinę szczęścia bilet wcześniej można znaleźć bilet w dwie strony w cenie około 500 zł, poza sezonem np. w kwietniu. Lotnisko jest mniej więcej 20 km od Dubrownika i można znaleźć transport za kilka euro.

Inną opcją na dostanie się do Dubrownika, jest podróż autobusem. W ostatnich latach zyskuje ona na popularności. Minusem jest to, że podróż trwa zdecydowanie dłużej – około 20 godzin. Najbardziej polecanym przewoźnikiem jest Flix Bus, oferujący przejazdy z Krakowa i Katowic.

Natomiast, jeśli cenisz sobie swobodę podróżowania i chcesz nacieszyć się po drodze urokami krajobrazów, podróż samochodem z Polski do Dubrownika jest dla Ciebie najlepszym wyborem. Warto zarezerwować trochę czasu na zwiedzanie miejsc znajdujących się nieopodal trasy. 

Najczęściej wybierane są trzy trasy

·  przez Słowację i Węgry – najtańsze opłaty
·  przez Austrię i Słowenię – najdroższe opłaty
·  przez Niemcy i Austrię 

Nie ma niestety bezpośredniego pociągu z Polski do Dubrownika

Atrakcje turystyczne - pomysł na weekend

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne - pomysł na weekend

Atrakcje turystyczne

Główna promenada miasta 

Naszą wirtualną wędrówkę zaczynamy od Alei Stradun, głównej ulicy Starego Miasta. Warto się nią przejść, jej widok przyprawia o zawrót głowy, tak samo jak ceny w znajdujących się przy niej kawiarniach i restauracjach. Na jej końcu znajduje się plac Luža, w okolicy którego znajduje się mnóstwo obiektów wartych zwiedzenia. Jednym z nich jest Pałac Sponza. Dawniej służył on jako skarbiec, gdzie przechowywano najcenniejsze przedmioty, natomiast dzisiaj pełni  rolę muzeum, gdzie znajdziemy dużo eksponatów i aranżowanych pomieszczeń w różnych stylach regionu. Jest on otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, a cena biletu wynosi 10-15 euro w zależności od wybranych opcji. 

Patron Dubrownika i świątynia 

Nieopodal niego stoi wieża zegarowa z XV wieku o wysokości 31 metrów. Stanowi ona ikonę Dubrownika, a jej dzwony zawsze biją w ważnych dla miastach momentach. Obok niej znajduje się kościół św. Błażeja. Świątynia ta została wzniesiona już w XIV wieku, ale jej dzisiejszy wygląd jest skutkiem znacznej przebudowy z 1715 roku. W głównej części kościoła stoi rzeźba przedstawiająca św. Błażeja. Z racji tego, że wyżej wymieniony święty jest patronem Dubrownika, sama świątynia znaczy bardzo dużo dla mieszkańców.


Pałac rektorów 

Natomiast bezpośrednio na ulicy odchodzącej od placu Luža znajduje Pałac Rektorów, zwany też Pałacem Knežskim.  Oryginalnie pełnił on funkcję siedziby władz miejskich, w tym tytularnego księcia-rektora. Dzisiaj jednak znajdziemy tam malarski oddział Muzeum Dubrownika. Innym obiektem przyciągającym turystów do centrum Dubrownika jest Katedra św. Wawrzyńca, której wnętrze zachwyca bogactwem ozdób, rzeźb i malowideł. Warto też obejrzeć Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Powstała ona jako wyraz wdzięczności angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce za ocalenie życia w czasie sztromu w okolicy wyspy Lokrum.


Literacki symbol miasta

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, na pewno zainteresuje Ciebie Teatr Marin Držić. Odbywające się tam przedstawienia oferują mieszankę tradycji teatralnej i nowoczesnej sztuki scenicznej, która widzów różnych gustów i wieku. Przedstawienia są dość drogie (około 50 euro za wstęp), ale dają unikalną możliwość zagłębienia się w sztukę sceniczną Chorwacji. Nazwa honoruje renesansowego dramatopisarza Marina Držicia, będącego jednym z najważniejszych chorwackich pisarzy teatralnych i pionierem chorwackiej literatury dramatycznej. Twórczość tego artysty skupiała się na satyrycznych komediach społecznych, często ukazujących obyczajowe i polityczne problemy ówczesnej Chorwacji. 


Lokalny folklor

Jeśli natomiast najdzie nas ochota poznać szerzej historię Dubrownika, to obowiązkowym punktem zwiedzania staje się Muzeum Etnograficzne. Wstęp będzie kosztować 20 euro. Dowiemy się tutaj wiele o zwyczajach i tradycjach nie tylko samego miasta, ale również całego regionu – Dalmacji. 

Dubrownik mury obronne- pomysł na weekend

Dubrownik – mury obronne

Mury obronne 

Podczas wędrówek po Dubrowniku,nie sposób nie zauważyć imponujących fortyfikacji otaczających Stare Miasto. Najlepszym momentem na wejście na nie, jest wieczór  tuż przed zachodem słońca. Całe miasto mieni się wtedy na złoto, a niebo i morze przyjmują kolory pomarańczy. Podczas spaceru tymi murami łatwo zauważyć stojącą niedaleko fortyfikację, o nazwie Lovrijenac. Stanowi ona bardzo ważny fragment umocnień miasta i jest jedną z najstarszych części Dubrownika, pochodzącą już z XI wieku. Wstęp do niej jest płatny, tak samo jak w wypadku murów, dlatego też dobrym wyjściem jest kupno łączonego biletu na obydwie atrakcje. Kosztuje on 15 euro, ale możemy liczyć na zniżki dla dzieci, emerytów i grup zorganizowanych. Ponadto polecam kupić bilety z wyprzedzeniem, bo dzienna liczba wejść jest ograniczona.


Wzgórze Srđ

Dopełnieniem wspaniałych widoków może być wycieczka na wzgórze Srđ. Aby dotrzeć na szczyt o wysokości 412 metrów, możemy wybrać się na pieszą wędrówkę lub skorzystać z kolei gondolowej. Wspinaczka powinna zająć około godzinę, natomiast wjazd kolejką zajmuje kilka minut, ale kosztuje 30 euro w obydwie strony. Gdy już dostaniemy się na samą górę, znajdziemy tam niewielki punkt z różnymi sklepami oraz informacją turystyczną. Ponadto stoi tam także restauracja z kawiarnią, gdzie możemy delektować się chorwackimi przysmakami, podziwiając przy tym piękny widok na Dubrownik. 


Dolna część miasta 

Byliśmy już w centrum i w górnej części Dubrownika. Dlatego teraz zejdźmy w najniżej położoną część miasta i zajrzyjmy do starego portu wojskowego, znanego jako Arsenał. Ważną częścią portu, która z pewnością przykuje waszą uwagę jest fort św. Jana. Fort ten stanowi część murów otaczających miasto. Znajduje się tam Muzeum Morskie, gdzie możemy zapoznać się z historią floty Dubrownika. W ostatnim czasie zostało dołączone oceanarium, gdzie możemy obejrzeć sztuczki dokonywane przez morskie zwierzęta, w tym delfiny. Pełen bilet wstępu kosztuje 20 euro.

Gdy po paru dniach zwiedzania najdzie nas ochota na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu miasta, doskonałym wyborem jest okoliczny ogród botaniczny o nazwie Arboretum Trsteno. Warto tam zatrzymać się, by odpocząć w otoczeniu pięknych roślin i egzotycznych drzew, słuchając śpiewu ptaków.

pomysł na imprezy i festiwale

Imprezy i festiwale

pomysł na imprezy i festiwale

Imprezy i festiwale

Jak to na nadmorski kurort przystało, odbywają się tutaj fantastyczne festiwale. Obejmują one koncerty na świeżym powietrzu, występy taneczne, pokazy sztuk ulicznych, a ponadto lokalna kuchnia i tradycyjne przysmaki z regionu dodają tym zabawom smaku dalmatyńskiej kultury. Wyróżniłem tutaj moim zdaniem trzy najciekawsze eventy:

Główny festiwal miasta

Jedną z najpopularniejszych imprez jest „Dubrovnik Summer Festival”, odbywający się od lipca do sierpnia. Obejmuje on różnorodne spektakle teatralne, koncerty klasyczne, występy taneczne i pokazy sztuk wizualnych. Organizowany jest w urokliwych plenerach, takich jak dziedzińce zabytkowych budowli, festiwal przyciąga zarówno miłośników kultury, jak i turystów. Cena wstępu waha się od 20 do 50 euro, w zależności od wybranych atrakcji.

Coś dla fanów kina

Kinomaniakom na pewno spodoba się „Dubrovnik International Film Festival”. Ta impreza promuje różnorodność filmową i stanowi platformę dla nowych talentów w świecie kinematografii. Występuje najczęściej w drugiej połowie września. Ceny wahają się w zależności od wybranych filmów i wynoszą około kilkudziesięciu euro.

EDM(Electronic Dance Music)

Oprócz tego, „Dubrovnik Electronic Festival” przyciąga miłośników muzyki elektronicznej. Odbywający się na plażach i w klubach, festiwal ten oferuje energiczne występy światowej klasy DJ-ów, tworząc niezapomnianą atmosferę imprezy tanecznej nad Adriatykiem. Najczęściej ma on miejsce w sierpniu, ale nie jest to reguła. Bilety jednodniowe kosztują 30-60euro, a za karnety na całą imprezę trzeba wydać około 120 euro.

pomysł na weekend historia

Historia Dubrownika

pomysł na weekend historia

Historia Dubrownika

Wyruszając w podróż po historii Dubrownika, przenosimy się w czasie do VII wieku, kiedy to okoliczni bizantyjscy mieszkańcy uciekający przed najazdem Słowian przybyli w okolicę małej wioski nad Adriatykiem. Dzięki napływowi nowych mieszkańców, wioska zaczęła się szybko rozwijać i wkrótce stała się jednym z głównych miast Adriatyku. W następnych stuleciach Dubrownik przeżywał swój złoty okres, będąc  jednym z najpotężniejszych ośrodków handlowych na Morzu Śródziemnym. Jego flota żeglowała po wodach Adriatyku i Morza Egejskiego, a handel solą, przyprawami i jedwabiem  przynosił znaczne zyski. Właśnie wtedy powstały zachwycające mury obronne, chroniące miasto przed konkurencyjnymi państwami. Nawet, gdy w XVII wieku Dubrownik znalazł się pod panowaniem Republiki Weneckiej, to jego pozycja pozostała nienaruszona, pomimo pewnych zmian w strukturze społecznej i gospodarczej. Miasto zachowało swoją autonomię i skutecznie utrzymało swoją unikalną kulturę i tradycję.

Niestety, potem nastały gorsze czasy. XVIII wiek przyniósł z sobą zapaść gospodarczą, a upadek handlu morskiego i wprowadzenie weneckiego monopolu handlowego odbiły się negatywnie na Dubrowniku. W 1808 roku miasto znalazło się pod panowaniem Napoleona, a następnie władzę nad nim przejęły Austro-Węgry.

Po I wojnie światowej Dubrownik stał się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, nazwanego później Jugosławią. Okres komunizmu, choć przyniósł pewne zmiany społeczne, nie wymazał charakterystycznego klimatu miasta. Pomimo zawieruch II wojny światowej i wojny domowej w Jugosławii, Dubrownik zachował swój urokliwy charakter i uzyskał status najpiękniejszego miasta Adriatyku. Dzisiaj Dubrownik wprawia w zachwyt całe rzesze turystów swoją architekturą i historią. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top