Odkryjmy razem węgierską stolicę – Budapeszt.

Zapraszam Was na wędrówkę po  Budapeszcie – mieście nad Dunajem, które wzbudza zachwyt już od najwcześniejszego wrażenia. Czekają tu na nas interesujące zabytki, klimatyczne knajpki, relaksujące kąpiele termalne i wiele więcej atrakcji. Bez zbędnego przedłużania rozpocznijmy odkrywanie tego miasta , które skradnie nasze serca i zostanie w naszej pamięci na zawsze.

Pomysł na weekend budapest_buda_pest_parliament

Budynek Parlamentu

Historia
Jak dojechać
Pogoda i klimat
Atrakcje turystyczne
Imprezy i festiwale
Ceny
Przydatne informacje
pomysł na weekend historia

Historia

pomysł na weekend historia

Historia

Samo miasto Budapeszt zostało założone poprzez połączenie w 1873 roku Budy i Pesztu. Jednakże, obszar ten był zamieszkany już od czasów starożytnych, a ślady osadnictwa sięgają nawet epoki neolitu.

Początkowo osady te były zamieszkiwane przez Celtów, a potem przez Rzymian, którzy nazwali ten obszar „Aquincum” i uczynili go ważnym ośrodkiem handlowym i wojskowym.

Po upadku imperium, obszar ten stał się areną zmagań ludów germańskich i słowiańskich. Decydująca zmiana nastąpiła w IX wieku wraz z nadejściem ugrofińskich Węgrów, którzy to pod wodzą księcia Árpáda, podbili okolicę i założyli własne królestwo.

Miasto Buda stało się stolicą nowo powstałego Królestwa Węgier i szybko stało się ważnym ośrodkiem politycznym, kulturalnym i gospodarczym. W XIV wieku miasto było już jednym głównych ośrodków w Europie Środkowej, a jego znaczenie rosło wraz z kolejnymi latami.

Jednakże w XVI wieku, miasto padło ofiarą ekspansji Imperium Osmańskiego, które podbiło całą okolicę i utrzymywało kontrolę nad nią przez ponad 150 lat. Był to okres politycznych trudności, ale również wzrostu kulturowego i gospodarczego pod wpływem osmańskiej kultury i handlu.

Panowie tureckie skończyło się w 1686 roku, kiedy to wojska Habsburgów wyzwoliły miasto i przyłączyły je do Królestwa Austrii. Przez następne lata Buda kontynuowała rozwój, pełniąc rolę ważnego ośrodka naukowego i artystycznego w środkowej Europie.

Z kolei w XIX wieku, w wyniku licznych konfliktów politycznych i społecznych, Węgry doświadczyły burzliwego okresu, którego kulminacją była Węgierska Wiosna Ludów w 1848 roku. To wydarzenie spowodowało utworzenie Austro-Węgier i utorowało również powstanie w 1873 roku dzisiejszego Budapesztu, z miast Buda, Peszt i Óbuda.

Po upadku Austro-Węgier w 1918 roku, Węgry uzyskały pełną samodzielność, a samo miasto rozkwitło jako centrum życia kulturalnego Europy Środkowej, przyciągając artystów i intelektualistów z całego kontynentu.

Niestety podczas II wojny światowej miasto stało się areną walki między niemieckimi i radzieckimi wojskami, co spowodowało znaczne zniszczenia infrastruktury miejskiej, a po zakończeniu konfliktu Budapeszt znalazł się w strefie wpływów sowieckich jako część bloku wschodniego. W 1956 roku doszło tutaj do powstania węgierskiego, krwawo stłumionego przez interwencję zbrojną ze strony ZSRR.

Jak w wielu miastach komunistycznych w latach 80, Budapeszt był świadkiem wzrostu nastrojów opozycyjnych wobec reżimu komunistycznego. Wreszcie w 1989 roku, po serii protestów i negocjacji, Węgry odzyskały pełną niepodległość polityczną, co doprowadziło do upadku komunizmu i przemian demokratycznych.

Od tego czasu Budapeszt stał się dynamicznym miastem, które przywróciło swój dawny blask i dzisiaj przyciąga coraz większą liczbę odwiedzających, zainteresowanych jego bogatą historią, architekturą i kulturą.

Pomysł na weekend historic_tram_tram_budapest

Zabytkowe tramwaje

pomysl-na-weekend-jak-sie-dostac

Jak się dostać

pomysl-na-weekend-jak-sie-dostac

Jak się dostać

Odległość między Polską a Budapesztem jest stosunkowo nieduża, więc najczęściej wybór trafia na samochód. Gwarantujemy sobie w ten sposób wygodę podróżowania we własnym tempie i pełną kontrolę nad trasą. Przykładowa długość drogi z Warszawy wynosi mniej więcej 750 kilometrów, a jej pokonanie zająć powinno 9-10 godzin. Natomiast szacunkowy koszt całej podróży mieści się w przedziale od 500 do 800 złotych w jedną stronę.

Konkurencyjną opcją jest lot samolotem, zapewniający szybką i wygodną podróż. Bezpośrednie loty między Polską, a Budapesztem są szeroko dostępne i odbywają się regularnie. Szacowany czas lotu wynosi około godziny i 20 minut, a koszt biletu zaczyna się od około 350 złotych w obydwie strony. Lądujemy na głównym lotnisku Budapest Ferenc Liszt (BUD), skąd przejazd do centrum kosztuje 2200 Forintów w wersji ekspresowej lub 530 Forintów zwykłym autobusem, a następnie metrem.

Ciekawą alternatywą jest podróż pociągiem. Zaletą  jest możliwość uniknięcia korków drogowych i stresu związanego z prowadzeniem pojazdu. Szacowany czas podróży wynosi mniej więcej 11 godzin, a koszt biletu kolejowego to zwykle od 100 do 300 złotych w jedną stronę.

Pozostała nam jeszcze podróż autobusem. Zaletą tego rozwiązania są przystępne ceny biletów. Niemniej jednak, podróż autobusem może być bardziej męcząca niż podróż samolotem, a czas podróży może być dłuższy. Szacowany czas podróży wynosi około 10-12 godzin, a koszt biletu autobusowego to zazwyczaj od 150 do 200 złotych w jedną stronę.

Stacja metra w Budapeszcie.metro-1531436_1920

Stacja metra w Budapeszcie

pogoda pomysł na weekend

Pogoda i klimat

pogoda pomysł na weekend

Pogoda i klimat

Wiosną parki i ogrody rozkwitają w pełnym blasku, a ulice miasta są wypełnione energią i optymizmem. Unikamy tłumów turystów i możemy liczyć na niższe ceny, jednak niekiedy zmienne warunki pogodowe, włącznie z nagłymi deszczami, mogą wpłynąć na planowanie aktywności na świeżym powietrzu. W dzień możemy się spodziewać 12-24 stopni, natomiast w nocy 2-10 stopni.

Latem, Budapeszt przyciąga tłumy turystów z całego świata, a miasto tętni życiem i energią. Można spędzać czas na plażach nad brzegiem Dunaju, delektować się posiłkami na otwartych ogródkach restauracyjnych oraz uczestniczyć w licznych festiwalach i imprezach plenerowych. Jednakże upały czasem stają się uciążliwe, szczególnie w szczycie sezonu, a tłumy turystów mogą sprawić, że miasto będzie się zatłoczone. Ceny mogą być wysokie. W dzień możemy liczyć na 27-29 stopni, natomiast nocą 15-18 stopni.

Jesień przynosi do Budapesztu malownicze krajobrazy w odcieniach złota i czerwieni, a temperatura staje się łagodniejsza. Miasto nie jest już tak bardzo oblegane przez masy turystów, a ceny są niższe. Niestety, deszczowe dni i chłodniejsze wieczory mogą czasem zniechęcić do dłuższych spacerów po mieście. Temperatura stopniowo spada i w dzień osiąga mniej więcej 12-23 stopni, a z kolei w nocy 4-11 stopni.

Zimą Budapeszt staje się urokliwy, zwłaszcza w okresie świątecznym. Jarmarki bożonarodzeniowe, dekoracje uliczne i lodowiska tworzą wyjątkową atmosferę. Zagęszczenie ruchu turystycznego powinno być niskie i podobnie sytuacja wygląda z cenami. Jednakże pogoda jest wtedy zimna, z częstymi opadami zarówno deszczu, jak i śniegu. Dzienna temperatura oscyluje w okolicach 1-6 stopni, natomiast nocna -3-0 stopni.

1Pomysłnaweekenddaniel

Budapeszt we mgle

Atrakcje turystyczne - pomysł na weekend

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne - pomysł na weekend

Atrakcje turystyczne

Park Miejski 

Warto zacząć zwiedzanie miasta od Parku Miejskiego, znanego również jako Városliget. Znajduje się on w samym sercu Budapesztu, zajmując obszar około 1,2 km². Park ten może pochwalić się bogatą historią sięgającą XIX wieku, kiedy to został założony jako pierwszy park miejski w Europie Środkowej.

Jego tereny zaoferują nam niezliczone atrakcje. Jedną z nich jest Vajdahunyad Castle. Zamek ten jest nie tylko imponującą budowlą, ale również domem dla Muzeum Rolnictwa Węgierskiego.

W Parku Miejskim znajduje się również słynne kąpielisko termalne Széchenyi, które jest największym kompleksem termalnym w Budapeszcie. Stanowi ono doskonałe miejsce na relaks i odprężenie.

Natomiast jeśli będziemy po prostu chcieli sobie odpocząć, to wiedzmy że znajdują się tutaj rozległe tereny zielone, które są idealne na pikniki, spacery i jogging. Jest także domem dla różnorodnych gatunków roślin, kwiatów i drzew, które tworzą piękne ogrody i aleje.

Vajdahunyad Castle 

Jak już wcześniej wspomniałem, na terytorium parku znajduje się warty uwagi zamek – Vajdahunyad. Został zbudowany w ramach Wystawy Tysiąclecia w 1896 roku, jako upamiętnienie tysięcznej rocznicy przybycia Węgrów do Kotliny Panońskiej.

Cechą charakterystyczną zamku jest jego harmonijne przemieszanie różnych stylów architektonicznych, co sprawia, że wygląda jak zamek z bajki. Całość składa się z kilku budynków, w tym wieży, dziedzińców, arkad i galerii, tworzących malowniczy kompleks.

Zamek jest również często wykorzystywany jako miejsce dla różnych wydarzeń kulturalnych, koncertów i festiwali, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie jako integralnej części życia kulturalnego Budapesztu.

Zamek jest czynny codziennie od 10 do 17.

Pomysłnaweekend.adam-papp-jbtokH2xl78-unsplash — kopia

Zamek Vajdahunyad

Muzeum Węgierskiego Rolnictwa 

Na terenie zamku Vajdahunyad znajduje się także muzeum poświęcone rolnictwu. Odwiedzając je, zgłębimy historię i znaczenie rolnictwa na Węgrzech oraz zrozumiemy jego wpływ na rozwój kraju.

W muzeum znajduje się bogata kolekcja eksponatów związanych z rolnictwem, takich jak narzędzia rolnicze, maszyny, stroje ludowe, a także materiały dotyczące hodowli zwierząt, uprawy roślin oraz tradycji wiejskich. Wystawy są starannie zaprojektowane, aby ukazać ewolucję rolnictwa na Węgrzech, od pradawnych czasów po współczesność, z uwzględnieniem zmian technologicznych, społecznych i ekonomicznych.

Ponadto, Muzeum Rolnictwa oferuje interaktywne prezentacje, warsztaty i pokazy, które pozwolą nam na bliższe poznanie różnych aspektów życia wiejskiego i pracy na roli.

Széchenyi Baths 

Nie opuszczajmy jeszcze Parku Miejskiego, bo to właśnie tutaj znajduje się jeden z największych kompleksów basenów termalnych w skali całej Europy.

Kąpielisko posiada 18 basenów, w tym baseny wewnętrzne i zewnętrzne, które są zasilane wodą termalną o temperaturze dochodzącej nawet do 38°C. Wśród nich znajdują się również baseny z hydroterapią, wodnymi masażami i jacuzzi, które zapewnią nam dodatkowe przyjemności i relaks.

Warto też wspomnieć o neobarokowej architekturze budynku kąpieliska, z dużymi przestrzeniami, zdobieniami i mozaikami, które nadają miejscu wyjątkowy charakter i atmosferę. Nic więc dziwnego, że wiele osób przybywa tutaj nie tylko po relaks w gorących źródłach, ale także po to, aby podziwiać architekturę i historię tego kultowego miejsca.

Kąpielisko jest czynne od poniedziałku do czwartku w godzinach 

Pomysł na weekendlinda-gerbec-YJ9ujIUvMtg-unsplash

Baseny Széchenyi

Stare Miasto 

Sercem historycznej i kulturalnej tkanki miasta jest Dzielnica Peszt, zwana również Starym Miastem. Znajduje się na wschodnim brzegu Dunaju i jest pełna urokliwych uliczek, zabytkowych budynków i zacisznych placów.

Najważniejszy punkt w Dzielnicy Peszt, to Plac Wolności (Liberation Square). W centrum placu znajdziemy Pomnik Bohaterów, upamiętniający wszystkich tych, co walczyli i polegli w walkach o niepodległość Węgier. 

Wokół placu znajdują się również inne ważne budynki, takie jak Ratusz oraz siedziba Narodowego Banku Węgier.

Ponadto dzięki licznym klubom, barom i restauracjom, dzielnica stanowi idealne miejsce dla miłośników nocnego życia. 

Pomysł na weekendbudapest_heroes_square_sunlight

Pomnik Bohaterów

Muzeum Etnograficzne 

Poznając Stare Miasto, warto zajść do Muzeum Etnograficznego, gdzie dowiemy się mnóstwa ciekawych faktów na temat dziedzictwa narodu węgierskiego i innych grup etnicznych zamieszkujących ten region.

Zastaniemy tutaj bogatą kolekcję artefaktów etnograficznych, obejmującą przedmioty codziennego użytku, rękodzieło, stroje ludowe, instrumenty muzyczne, a także eksponaty związane z tradycjami, zwyczajami i obrzędami ludowymi. Dzięki tym eksponatom zgłębimy różnorodność kulturową Węgier oraz dowiemy się jak ewoluowało życie społeczne na przestrzeni wieków.

Sam budynek również jest warty uwagi. Został on zaprojektowany w charakterystycznym stylu węgierskiego romantyzmu, co nadaje mu niepowtarzalny urok i sprawia, że stanowi ważny element krajobrazu kulturalnego Budapesztu.

Muzeum jest otwarte w godzinach. Wstęp kosztuje 4500 Forintów plus opcjonalne 1000 za Audioprzewodnika. Osoby w wieku 6-26 i 62-70 lat mają ulgę i płacą 2250 Forintów. Seniorzy, niepełnosprawni i dzieci do lat 5 mają darmowy wstęp.

Pomysł na weekend budapest_hungary_01

Węgierskie tancerki

Narodowa Opera 

Stare Miasto może poszczycić się znajdującą tam Narodową Operą. Sam budynek jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury neorenesansowej w Europie.

Warte uwagi jest również wnętrze opery z zdobionymi salami, wspaniałymi klatkami schodowymi oraz lśniącymi kryształowymi żyrandolami. Wszystkie ozdobienia i detale, tworzą atmosferę pełną splendoru i elegancji. 

Oczywiście Opera Narodowa w Budapeszcie jest znana nie tylko ze swojego pięknego wyglądu zewnętrznego, ale również ze swojego bogatego repertuaru. Właśnie tutaj znajduje się siedziba Narodowego Baletu Węgierskiego, który wykonuje zarówno klasyczne, jak i nowoczesne przedstawienia baletowe.

Poza regularnymi przedstawieniami operowymi i baletowymi, Opera Narodowa organizuje również koncerty symfoniczne, recitale oraz występy kameralne, co czyni ją ważnym centrum kulturalnym w Budapeszcie. Jeśli chcemy bliżej poznać to miejsce, idealną okazją są tzw. „backstage tours”, podczas których możemy zobaczyć kulisy i dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu teatru operowego.

Dzielnica Żydowska 

W centrum miasta znajduje się historyczna i kulturowa enklawa, która odgrywała ważną rolę w życiu społeczności żydowskiej na Węgrzech.

Dzielnica Żydowska jest domem dla wielu zabytkowych synagog, z których najbardziej znaną jest Wielka Synagoga, zwana także Synagogą na Dohany utca. Jest ona nie tylko ważnym miejscem kultu, ale też wartą odwiedzenia atrakcją turystyczną.

Spacerując po ulicach dzielnicy, możemy zobaczyć o wiele więcej synagog, kościołów i innych miejsc kultu. Oprócz tego, znajduje się tutaj dużo innych śladów życia codziennego społeczności żydowskiej, takich jak sklepy, restauracje i lokale usługowe.

Sama dzielnica jest ponadto znana z bogactwa kulturalnego i artystycznego, dzięki licznym galeriom sztuki, teatrom, kawiarniom i nocnym klubom.

Pomysł na Weekend.Budapest_Great_Synagogue

Synagoga Wielka w środku – Elona28*

Synagoga Wielka (Synagoga na Dohany utca)

Jak przed chwilą wspomniałem, Dzielnica Żydowska jest domem dla jednej z najważniejszych synagog na świecie. Została zbudowana w XIX wieku w stylu mauretańsko-romantycznym i jest uznawana za największą synagogę w Europie oraz trzecią co do wielkości na świecie.

Architektura świątyni jest bogata w detale. Jej charakterystyczne cechy, to: wysoka kopuła, malowane motywy florystyczne, a także liczne wieże i balkony. Podobnie w środku znajdziemy mnóstwo dekoracji, witraży i mozaik. Jest to miejsce, które emanuje duchem historii i religii.

Warto też wiedzieć, że Synagoga Wielka jest nie tylko ważnym miejscem kultu dla społeczności żydowskiej w Budapeszcie, ale także bardzo ważnym miejscem historycznym.

We wnętrzu świątyni znajdziemy muzeum, które prezentuje historię Żydów na Węgrzech, a także dba pamięć o ofiarach Holocaustu.

Synagoga Rumbach 

Drugą wartą odwiedzenia świątynią w Dzielnicy Żydowskiej jest Synagoga Rumbach, znajdująca się na Sebestyén utca. Została zbudowana w latach 1869-1872 w stylu mauretańsko-sefardyjskim.

Architektura synagogi jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Na zewnątrz jest ozdobiona pięknymi mozaikami i geometrycznymi wzorami, które przywodzą na myśl orientalne wpływy. Natomiast wnętrze zachwyci nas złoconymi ornamentami i kolorowymi witrażami.

Często odbywają się tutaj wystawy, koncerty, wykłady i inne wydarzenia kulturalne poświęcone społeczności żydowskiej. Piękno świątyni i szeroka działalność społeczna w jej murach, przypominają o różnorodności kulturowej miasta oraz o konieczności pielęgnowania i szacunku dla tradycji i religii.

Synagoga jest dostępna do zwiedzania od niedzieli do czwartku w godzinach 11:00-17:30 i w piątek o godzinach 10:00-14:30. Wstęp kosztuje 500 Forintów, a dzieci do 10 roku życia mają wstęp darmowy.

Wzgórze zamkowe 

Podczas spacerów po Budapeszcie, z pewnością rzuci nam się w oczy Wzgórze Zamkowe znane jako Budai Vár. Miejsce to stanowiło naturalną fortecę od czasów starożytnych, a sam zamek na szczycie wzgórza był świadkiem wielu wydarzeń historycznych i zmian, które kształtowały losy Węgier.

Ale Budai Vár, to dużo więcej niż sam zamek, to także centrum kulturalne i turystyczne. Jego tereny obejmują liczne muzea, kościoły, galerie sztuki i malownicze miejsca, które tylko czekają na nasze odwiedziny. Ponadto podczas spacerów na terenie wzgórza, będziemy zachwyceni pięknymi widokami na Dunaj i panoramę miasta.

nemanja-ciric-a34ZgS4VPxw-unsplash

Budai Var

Buda Castle  

Samo wzgórze wzięło swoją nazwę od Zamku Królewskiego. Pierwotna budowla powstała w XIII wieku, kiedy to król Béla IV zbudował tutaj warownię obronną. Z czasem zamek wielokrotnie zmieniał swój wygląd w zależności od panujących warunków politycznych i gustów monarchów. W XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym przez króla Zygmunta, a później w XVIII wieku w stylu barokowym przez Marię Teresę.

Buda Castle był przez wiele wieków siedzibą węgierskich królów i cesarzy, a także miejscem, gdzie odbywały się ważne wydarzenia polityczne i kulturalne. W jego wnętrzach znajdują się liczne sale, kaplice, galerie sztuki i muzea, które prezentują bogatą historię i dziedzictwo Węgier. Najważniejszymi punktami w zamku są Królewskie Apartamenty, Sala Koronacyjna, Galeria Narodowa i Muzeum Historyczne Budapesztu.

Dzisiaj Buda Castle jest również miejscem licznych imprez kulturalnych, koncertów, festiwali i wystaw. Co więcej, z jego tarasów rozciągają się wspaniałe widoki na Dunaj i panoramę miasta, przyciągając tysiące turystów każdego roku.

Pomysłnaweekend.buda-castle-6250850_1920

Zamek Królewski

Galeria Narodowa Węgier 

Wędrując po zamku Budai Var, z pewnością natkniemy się na Galerię Narodową Węgier (Magyar Nemzeti Galéria). Jej kolekcja obejmuje szeroki zakres dzieł sztuki węgierskiej, zarówno malarskiej, rzeźbiarskiej, jak i graficznej, obejmując czas od średniowiecza aż po współczesność. 

Muzeum zostało założone w 1957 roku, ale jego korzenie sięgają XIX wieku, kiedy to zaczęto tutaj gromadzić kolekcje dzieł sztuki węgierskiej. Obejrzymy tutaj dzieła węgierskich artystów, takich jak Mihály Munkácsy, Gyula Benczúr, József Rippl-Rónai, czy Victor Vasarely, a także dzieła zagranicznych mistrzów, takich jak Tycjan, Rubens, Rembrandt czy Monet. 

Kolekcja jest bardzo bogata, więc znajdziemy zarówno dzieła sztuki religijnej, portrety, pejzaże, jak i abstrakcyjne kompozycje. Ponadto Galeria Narodowa Węgier ma także bogatą kolekcję rzeźb oraz eksponatów związanych z historią i kulturą Węgier. 

Galeria jest otwarta codziennie z wyłączeniem poniedziałków o godzinach 10-18. Bilet wstępu kosztuje 4800 Forintów, natomiast bilet za 2400 Forintów przysługuje osobom w wieku 6-26 lat i 62-70 lat. Dzieci do 5 lat i osoby powyżej 70 lat, a także niepełnosprawni wchodzą za darmo.

Muzeum Historii Węgier 

Innym ciekawym miejscem w Zamku Królewskim, jest Muzeum Historii Węgier, znane również jako Muzeum Narodowe Węgier. Znajdziemy je w pięknym budynku na Placu Szent György w Zamku Budai.

Odbędziemy tutaj fascynującą podróż przez historię Węgier, począwszy od czasów prehistorycznych aż po współczesność. Ekspozycje ukazują życie codzienne, zwyczaje, sztukę, architekturę, oraz kluczowe wydarzenia polityczne i społeczne, które kształtowały naród węgierski.

Poznamy tutaj oczywiście historię Budapesztu, od jego początków jako dwóch odrębnych miast – Budy i Pesztu, aż po rozwój i transformacje, które doprowadziły do powstania współczesnej stolicy Węgier. Wiele artefaktów, zdjęć, map i rekonstrukcji pomaga zobaczyć, jak zmieniało się miasto na przestrzeni wieków.

Kolejną ważną częścią muzeum jest ekspozycja dotycząca narodzin i rozwoju państwa węgierskiego, od czasów średniowiecza, poprzez okres panowania Habsburgów, aż po wydarzenia XX wieku, takie jak dwie wojny światowe i okres komunistyczny. Wiele eksponatów i dokumentów ilustruje walkę o niepodległość, zmiany polityczne oraz kulturę i życie społeczne Węgrów.

Muzeum jest czynne codziennie z wyłączeniem poniedziałków od 10 do 18. Bilet wstępu kosztuje 3500 Forintów, natomiast jest dostępna wersja ulgowa za 1750 Forintów dla osób w wieku 6-26 i 62-70 lat. Ponadto wejście jest darmowe dla dzieci do lat 5 i Seniorów od 70 lat.

Pomysłnaweekendhungarian-national-crown-1473181

Korona Królewska

Labirynt Zamku Królewskiego 

Natomiast pod samym Budapeszteńskim Zamkiem możemy przejść się po sieci podziemnych korytarzy i sal, które w przeszłości pełniły przeróżne funkcje. W przeszłości tunele były wykorzystywane jako schron, więzienie, magazyn, a według niektórych źródeł nawet jako miejsce ukrycia skarbów.

Możemy odkryć zakamarki tego tajemniczego miejsca, eksplorować korytarze, komnaty i sale, a także poznać fascynującą historię związana z tym miejscem. Korytarze są wyposażone w artefakty z różnych okresów historycznych, modele zamku, a także multimedia, które uczynią naszą wycieczkę jeszcze bardziej interesującą.

Kościół Matiasza

Podczas odkrywania wzgórza Budai Var, polecam również odwiedzić Kościół Matiasza. Jego oficjalna nazwa, to Kościół NMP Matki Bożej.

Już w XIII wieku istniała tutaj drewniana świątynia, natomiast obecna budowla została wzniesiona w wieku XV w stylu gotyckim, a następnie rozbudowana w stylach renesansowym i barokowym. 

Charakterystycznym elementem kościoła są jego kolorowe dachy, pokryte kafelkami w kształcie łusek. Nadają one świątyni niepowtarzalny wygląd i sprawiają, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Budapeszcie.

Natomiast wewnątrz kościoła uwagę zwraca ołtarz główny z wizerunkiem Matki Boskiej Matiasza, uważany za cudowny. Ponadto, w kościele znajdują się groby wielu ważnych postaci dla historii Węgier, w tym królów i bohaterów narodowych.

Kościół jest otwarty do zwiedzania o godzinach 9-17 od poniedziałku do piątku, o godzinach 9-12 w sobotę i o godzinach 12-17 w niedzielę. Zwiedzanie kosztuje 2900 Forintów.

Pomysłnaweekend.matthias-church-6510760_1920 (1) — kopia

Kościół Matiasza

Bastion Rybacki 

Będąc na wzgórzu Zamkowej Góry (Budai Vár), polecam również zobaczyć Bastion Rybacki.

Został on zbudowany w latach 1895-1902 według projektu architekta Frigyesa Schuleka, jako część obchodów tysiąclecia przybycia Węgrów do Kotliny Panońskiej. Sama nazwa nawiązuje do rybaków, którzy dawniej brali udział w obronie zamku znajdującego się na tym wzgórzu.

Architektura Bastionu Rybackiego inspirowana jest stylem neoromańskim i neogotyckim, co nadaje mu wyjątkowy i urokliwy wygląd. Składa się on z siedmiu wieżyczek, reprezentujących po jednym z siedmiu węgierskich plemion, które przybyły do Kotliny Panońskiej w IX wieku.

Znajduje się tutaj taras widokowy, z którego roztaczają się malownicze widoki na Dunaj i Peszt. Jest on ozdobiony białymi neogotyckimi balustradami oraz posągami rycerzy i łuczników. W szczególności warto się tutaj zjawić na wschód lub zachód słońca.

Pomysł na Weekendtobias-reich-PwK4H7zykHE-unsplash

U wejścia do bastionu

Budapeszteński Parlament 

Trudno sobie wyobrazić wycieczkę do Budapesztu bez wizyty w parlamencie. Sam budynek parlamentu został zaprojektowany przez architekta Imre Steindla i zbudowany w latach 1885-1904, w stylu neogotyckim z elementami neorenesansowymi.

Część zewnętrzna została złożona z białego marmuru oraz ozdobiona licznymi rzeźbami, kolumnami i detalami architektonicznymi. Uwagę zwracają również wieże, kopuły i rozety, które nadają budynkowi niepowtarzalny wygląd. Warto też nadmienić, że jest to jeden z największych budynków parlamentarnych na świecie, mający aż 691 pomieszczeń.

Natomiast wnętrza są niemniej ozdobione i pełne dzieł sztuki. Największą atrakcją jest Koronowa Sala, gdzie przechowywane są insygnia władzy, w tym berło i korona świętego Stefana, a także Koronacyjny Miecz. Warto również zobaczyć Galerię Łaźni Królewskich, gdzie znajdują się historyczne freski oraz ekspozycje związane z historią parlamentu i węgierskiej monarchii.

Pomysł na Weekend budapest_parliament_655216

Parlament podczas Święta Niepodległości Węgier

Széchenyi Chain Bridge 

Polecam też przejść się jednym z najstarszych i najpiękniejszych mostów na Dunaju – Most Łańcuchowy Széchenyi Chain Bridge. Został on zbudowany w latach 1839-1849, jako pierwszy stały most łączący Budę i Peszt, co stanowiło jedną z przyczyn zjednoczenia obu części miasta. Natomiast sama nazwa została nadana na cześć hrabiego Istvána Széchenyiego, którego inicjatywa doprowadziła do jego budowy.

Konstrukcja składa się z pięciu przęseł podpartych dwoma potężnymi wieżami, ozdobionych posągami lwów, a pełna długość mostu wynosi około 375 metrów.

Széchenyi Chain Bridge jest ważnym elementem panoramy miasta, dodającym mu elegancji i uroku. Gorąco polecam wybrać się na nocny spacer, kiedy jest elegancko oświetlony. 

Pomysł na Weekend budapest_chain_bridge_river

Most Łańcuchowy Széchenyi

Bazylika św. Szczepana (św. Stefana) 

Najważniejszą świątynią Budapesztu jest Bazylika św. Szczepana. Powstała ona na miejscu wcześniejszej średniowiecznej świątyni i została poświęcona św. Szczepanowi, patronowi kraju.

Jej architektura stanowi połączenie styli neoklasycznego i neorenesansowego, co razem tworzy imponującą i elegancką budowlę.

Natomiast w środku centralną część zajmuje główny ołtarz, ozdobiony rzeźbami i malowidłami przedstawiającymi sceny z życia św. Szczepana. Warto również zwrócić uwagę na imponującą kopułę, bogato zdobione freski i posągi świętych.

Wielkim skarbem bazyliki jest Szent Jobb (Święta Prawica) – relikwia, która miała należeć do św. Szczepana. Znajduje się ona w specjalnej kapsule na szczycie bazyliki i jest prezentowana publicznie tylko raz na rok, podczas uroczystości Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Pomysł na weekend - basilica-4464051_1920 — kopia

Bazylika świętego Stefana

Wzgórze Gellerta (Gellért Hill)  

Kolejną ważną częścią Budapesztu jest Góra Gellerta. Jej nazwa pochodzi od św. Gellerta (lub Gertrudy), który był biskupem węgierskim i został zamordowany w 1046 roku. Na samym szczycie góry możemy znaleźć jego statuę.

Pod samą górą znajdują się Łaźnie Gellerta, słynne kąpielisko termalne, które ma długą historię sięgającą czasów rzymskich. Jest to idealne miejsce do relaksu i odprężenia się w gorących źródłach, które są znane z ich właściwości leczniczych.

Spacerując po górze Gellerta, natrafiamy na wiele innych interesujących miejsc. Jako przykład może posłużyć cytadela – monumentalna forteca zbudowaną przez Habsburgów w XIX wieku. Natomiast będąc na szczycie, zobaczymy Pomnik Wolności (Szabadság Szobor), który został wzniesiony po II wojnie światowej dla uczczenia wyzwolenia Węgier spod niemieckiej okupacji.

Miłośnicy przyrody i spacerów, też nie będą zawiedzeni, znajduje się tutaj bowiem wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Wędrując nimi, nacieszymy oczy pięknymi widokami na miasto i Dunaj.

Jest to wspaniałe miejsce, aby spacerować, odpoczywać i podziwiać widoki. 

Cytadela 

Podczas przebywania na Górze Gellerta, z pewnością zauważymy wielką fortyfikację dominującą nad panoramą miasta. Została zbudowana przez Habsburgów po rewolucji w 1848 roku, aby kontrolować miasto. 

Stanowi ona kompleks, składający się z wielu różnych obiektów, w tym bastionów, fortyfikacji i koszarów. Ponad wszystkim, w oczy się rzuca wielka, cylindryczna wieża, która pełniła funkcję obserwacyjną i obronną. Dzisiaj możemy z niej podziwiać piękną panoramę Budapesztu i jego okolicy.

Samo miejsce jest teraz ważnym symbolem historii Węgier oraz zmagań o ich niepodległość. Pomimo swojej wojskowej przeszłości, dziś stanowi popularne miejsce dla mieszkańców i turystów, którzy przychodzą tu, aby podziwiać panoramiczne widoki na Budapeszt.

Pomysł na weekend.adam-hornyak-TEVvej3thGI-unsplash

Wzgórze Gellerta z Cytadelą na szczycie

Pomnik Narodowy 

Warto też obejrzeć znajdujący się obok Pomnik Narodowy. Został postawiony w 1947 roku, aby upamiętnić ofiary, które zginęły podczas walk o niepodległość Węgier oraz ofiary represji okresu komunistycznego. Możemy wyróżnić w nim kilka elementów, w tym dużego krzyż, figurę Archanioła Michała oraz postacie symbolizujące walkę o wolność.

Z tego tytułu samo miejsce duże znaczenie symboliczne dla mieszkańców Węgier, ponieważ przypomina im o niepoddaniu się w trakcie trudnych momentów w historii ich kraju oraz o walce o wolność i niepodległość.

Warto również wspomnieć, że węgierska kultura i historia są bardzo bogate, a Pomnik Narodowy na wzgórzu Gellerta jest jednym z wielu miejsc w Budapeszcie, które świadczą o tym bogactwie i głębokich tradycjach narodowych.

Wieża Radziwiłłowska

Przebywając na Górze Gellerta, nie sposób nie zauważyć również Wieży Radziwiłłowskiej, znanej również jako Marczibányi. 

Wzniesiona została w XIV wieku, jako część systemu obronnego miasta, strzegąc dostępu od strony południowej. Jej strategiczne położenie na wzgórzu umożliwiało kontrolę nad wodnym szlakiem Dunaju oraz drogami prowadzącymi do stolicy. 

W XVIII wieku wieża została przebudowana na rezydencję dla rodziny Radziwiłłów, stąd też pochodzi jedna z nazw wieży – „Radziwiłłowska”. Kolejne modyfikacje architektoniczne nadawały jej charakterystyczny neobarokowy wygląd, który dzisiaj wyróżnia ją na tle innych budowli obronnych.

Aktualnie znajdziemy w niej muzeum, w którym prezentowane są eksponaty związane z historią Budapesztu oraz wystawy sztuki współczesnej. Niewątpliwym atutem jest też punkt widokowy zapewniający piękne widoki na całą okolicę.

Gellért Baths 

Kolejnym godnym uwagi miejscem w okolicy Góry Gellerta, jest wymienione wcześniej kąpielisko Gellért Baths. Należy ono do najbardziej uznanych i historycznych basenów termalnych w Budapeszcie.

Zastaniemy tam szeroki wybór basenów i obiektów rekreacyjnych, które zapewniają odprężenie i dużo rozrywki. Wśród obiektów znajdują się zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne baseny termalne, z różnymi temperaturami wody, jacuzzi, basen ze strefą kaskad i baseny z wodnymi masażami.

Architektura kąpieliska jest imponująca, z dużymi przestrzeniami, zdobieniami i mozaikami, które nadają budynkowi elegancki wygląd w stylu secesyjnym. Ponadto, na terenie Gellért Baths znajduje się piękny ogród z fontannami, rzeźbami i miejscami do odpoczynku, co czyni to miejsce jeszcze bardziej przyjemnym i relaksującym.

Pomysłnaweekend1gellert

Hotel i baseny Gellért

Rudas Baths 

Względnie niedaleko znajduje się konkurencyjne kąpielisko, o ponad 500-letnią historii. Zlokalizowane jest w centrum miasta, na prawym brzegu Dunaju, niedaleko dzielnicy zamkowej.

Rudas Baths zostało zbudowane w czasach osmańskich, co nadaje im unikalny charakter i atmosferę. Z zewnątrz dostrzeżemy orientalny styl kąpieliska, a wnętrze zachwyci nas mnóstwem dekoracji i marmurowymi basenami.

Kąpielisko jest również znane z panoramicznego basenu na dachu, z którego roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta i okolic oraz z głównego basenu termalnego, zwanego tureckim basenem, zasilanego wodami mineralnymi o wysokiej temperaturze. Basen ten zachowuje swój historyczny charakter, z kamiennymi łukami i kopułą nad nim, co nadaje mu niepowtarzalny wygląd i atmosferę.

Wyspa Małgorzaty 

W samym sercu Budapesztu, na Dunaju znajduje się Wyspa (Margit-sziget). Nazwa została nadana na cześć księżniczki Małgorzaty, córki króla Béli IV, która kiedyś mieszkała w położonym na wyspie klasztorze. Obecnie wyspa jest znana ze swoich pięknych parków, ogrodów, alejek spacerowych i rekreacyjnych atrakcji, stanowiących wspaniałe miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta.

Na terenie wyspy znajduje się mnóstwo atrakcji, które zaraz głębiej Wam przytoczę. Są to między innymi Japoński Ogród, ruiny Klasztoru Św. Margarity, Rosarium i Kąpielisko Termalne Palatinus.

Poza nimi, miejsce to jest również idealne dla sportowych turystów, ze względu na liczne boiska, korty do tenisa czy ścieżki biegowe i rowerowe. Połacia terenów zielonych stanowią też popularne miejsca dla pikników, spotkań rodzinnych i imprez plenerowych.

Pomysłnaweekend.linda-gerbec-_DikUgCRa90-unsplash

Na wyspie Świętej Małgorzaty

Japoński Ogród 

Jak już wcześniej wspomniałem, na Wyspie Św. Małgorzaty znajduje się Japoński Ogród. W tym miejscu możemy przenieść się w świat orientalnej przyrody.

Miejsce to zostało zaprojektowane w stylu tradycyjnego ogrodu japońskiego, z pagodami, kaskadami, stawami i kolorowymi roślinami. Roślinność i rekwizyty są oczywiście harmonijnie umieszczone, tworząc malownicze kompozycje.

Centralnym elementem Japońskiego Ogrodu jest staw z kolorowymi koi, które są symbolem szczęścia, dobrobytu i harmonii w kulturze japońskiej. Stoją też tutaj tradycyjne pawilony, altany i ławki, które zachęcają nas do relaksu i medytacji.

Kąpielisko Termalne Palatinus 

Na terytorium Wyspy Świętej Małgorzaty znajdziemy też jedno z najstarszych i najbardziej renomowanych kąpielisk termalnych na Węgrzech.   

Na terenie obiektu zastaniemy bogaty wybór basenów termalnych, basenów rekreacyjnych, jacuzzi, saun i innych atrakcji, które zapewnią nam idealne warunki do relaksu.

Wnętrze kąpieliska również zachwyca swoją architekturą i atmosferą. Baseny wewnętrzne są piękne udekorowane kolumnami, mozaikami i sztukateriami, co nadaje im elegancki i ekskluzywny wygląd. Z kolei otoczenie kąpieliska nie zostaje w tyle, znajduje się ono bowiem pośród zieleni i ogrodów.

Pomysłnawekend.Palatinus_Bath,_polygonal_pool._-_Margaret_Island,_Budapest,_Hungary

Kąpielisko Palatinus – Globetrotter19**

Great Market Hall 

Jeśli chcemy spróbować węgierskich przysmaków, to nie ma lepszego miejsca niż Wielki Rynek w Budapeszcie. Zlokalizowany jest na prawym brzegu Dunaju, w secesyjnym budynku z dużymi przestrzeniami handlowymi.

Zastaniemy tutaj szeroki wybór lokalnych produktów spożywczych, rękodzieł i pamiątek. Będziemy mieć idealną okazję do zakupu węgierskich produktów spożywczych, lokalnych wyrobów i spróbowania tradycyjnych węgierskich potraw, takich jak gulasz, langosz czy ajvar.

Z kolei na piętrze Wielkiego Rynku znajdują się stoiska z  wyrobami artystycznymi, gdzie znajduje się knajpka z przekąskami i kawiarnia, gdzie możemy odpocząć i napić się tradycyjnej węgierskiej kawy.

Pomysł na Weekend bazar_market_local_market

Wielki Rynek

Zoo w Budapeszcie

Pośród wielu atrakcji w stolicy Węgier, znajdziemy też zoo, znane jako Fővárosi Állat- és Növénykert. Jest to jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie, założony w 1866 roku, a jego położenie w pięknym parku Városliget dodaje mu niepowtarzalnego uroku.

W ogrodzie znajduje się ponad 1000 gatunków zwierząt, zarówno tych egzotycznych, jak i rodzimych dla Węgier. Ponadto częstym widokiem są interesujące wydarzenia, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej i ochronę zagrożonych gatunków.

Bardzo popularną częścią zoo jest Panda Ázsiai pavilon, czyli pawilon pand. Panda wielka jest symbolem ochrony przyrody, a obecność tych uroczych ssaków stanowi magnes na turystów.

Terror Háza

Innym ciekawym miejscem jest Terror Háza, czyli Dom Terroru. Jest to muzeum poświęcone historii dwóch totalitarnych reżimów, które prześladowały Węgrów: nazistowskich Niemiec i komunistycznych Węgier. Znajduje się w budynku, który dawniej był siedzibą Gestapo i później tajnej policji komunistycznej, co dodaje mu symbolicznego znaczenia.

Muzeum prezentuje historię terroru i prześladowań, jakie miały miejsce podczas tych dwóch okresów. Ekspozycje skupiają się na ukazaniu nam zmagań ludzi podczas reżimów nazistowskiego i komunistycznego, a także na pokazaniu jak funkcjonowały mechanizmy kontroli społecznej i represji.

W środku znajdziemy wiele dokumentów, zdjęć i filmów, które ilustrują okrucieństwo i absurdalność systemów totalitarnych. Ekspozycje są ułożone w sposób interaktywny, co pozwoli nam lepiej zrozumieć historię i znaczenie tych wydarzeń.

Pomnik Ofiar Komunizmu

Rejsy Dunajem 

Dunaj jest nieodłącznym elementem miasta Budapeszt i odgrywa kluczową rolę w jego rozwoju gospodarczym, kulturalnym i społecznym od zarania dziejów. Polecam więc wybrać się na rejs po tej wspaniałej rzece, na którym dowiemy się o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce wzdłuż brzegów Dunaju, jak również wpływie rzeki na życie codzienne mieszkańców.

Rejsy są również świetną okazją do poznania różnorodności architektonicznej Budapesztu. Wielowiekowa historia miasta jest widoczna w jego budowlach, które łączą w sobie elementy gotyku, renesansu, baroku, secesji i wielu innych stylów architektonicznych. Wspaniałym pomysłem jest rejs wieczorem lub w nocy, kiedy to miasto wraz z oświetleniem prezentuje się jeszcze bardziej imponująco.

Nie zapominajmy też o kulinarnym aspekcie rejsów. Wiele firm oferuje degustacje lokalnych potraw i napojów.

Cena jest zależna od wybranych opcji i długości rejsu. Możemy się spodziewać wartości około 5000-10000 Forintów.

Pomysł na weekend1ship-1987746_1920

Rejsy

pomysł na imprezy i festiwale

Imprezy i festiwale

pomysł na imprezy i festiwale

Imprezy i festiwale

Budapest Spring Festival  Każdego roku w okresie wiosennym odbywa się wielodniowy festiwal, który skupia się na różnorodnych dziedzinach sztuki, takich jak muzyka, teatr, taniec, opera, film i literatura.

Imprezy odbywają się w różnych miejscach w Budapeszcie, w tym w renomowanych teatrach, salach koncertowych, muzeach, kinach i na wolnym powietrzu.

Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń podczas Budapest Spring Festival są koncerty symfoniczne, w których występują renomowane orkiestry symfoniczne z całego świata, a także wybitni soliści i dyrygenci. 

Festiwal oferuje również bogatą gamę wydarzeń związanych z teatrem, obejmujących zarówno nowoczesne spektakle, jak i klasyczne dzieła teatralne. 

Nie zabrakło także miejsca wydarzeń związanych z tańcem, na których profesjonalni tancerze prezentują swoje umiejętności w różnych stylach, od klasycznego baletu po nowoczesne formy taneczne.

W ramach festiwalu odbywają się również pokazy filmowe, spotkania autorskie, wystawy sztuki współczesnej oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych.

Dom Kultury

Spa parties 

Jest to unikalne połączenie tradycji termalnych z nowoczesnym życiem nocnym. Te imprezy odbywają się na terenie kąpielisk termalnych, które w dzień są popularnymi miejscami rekreacji, a nocą zmieniają się w dynamiczne klubowe sceny.

Podczas spa parties zanurzymy się w gorących źródłach, basenach termalnych i saunach, jednocześnie bawiąc się przy rytmach muzyki w stylu techno, house czy klubowym.

Jeszcze innym elementem spa parties są specjalne pokazy taneczne i występy artystyczne, które dodają imprezie charakteru i energii. W występach biorą udział renomowani tancerze i aktorzy.

Imprezy te odbywają się regularnie przez cały rok, ale łatwiej na nie trafić w okresie letnim, gdy ciepłe noce sprzyjają zabawie na świeżym powietrzu. Często też są organizowane w czasie różnych festiwali i wydarzeń kulturalnych.

Budapest Wine Festival

Miłośnicy wina z pewnością zainteresują się Festiwalem Wina. Impreza ma miejsce na terenie Zamku Budai, na wzgórzu Gellerta, co dodaje wyjątkowego uroku i atmosfery.

Główną częścią programu jest oczywiście degustacja obejmująca szeroki zakres węgierskich win pochodzących z różnych regionów kraju. Węgry słyną z bogatej tradycji winiarskiej i różnorodności odmian winorośli, co daje nam doskonałą okazję do odkrywania unikalnych smaków i aromatów.

W trakcie festiwalu możemy też wziąć udział udział w przeróżnych prezentacjach i dyskusjach z udziałem ekspertów winiarskich, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą i pasją.

Poza degustacją win, festiwal oferuje również bogaty program kulturalny, który obejmuje koncerty, pokazy tańca, występy folklorystyczne oraz stoiska z lokalnymi produktami i rękodziełem. 

Sziget Festival 

To właśnie w Budapeszcie ma miejsce jeden z najbardziej znanych wydarzeń muzycznych w Europie – Sziget Festival. Jest to wielodniowe święto, które przyciąga setki tysięcy uczestników z całego świata, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Głównym punktem programu są koncerty, na których występują największe gwiazdy światowej sceny muzycznej, takie jak: Foo Fighters, Ed Sheeran, Rihanna, Arctic Monkeys, czy The Chainsmokers.

Ponadto dzięki licznym stoiskom z jedzeniem, napojami, rękodziełem i produktami lokalnymi, możemy odkrywać smaki i tradycje z różnych zakątków świata.

Co więcej, Sziget Festival promuje ideę otwartości, tolerancji i akceptacji, co sprawia, że możemy tutaj spotkać ludzi z różnych kultur czy narodowości i  wspólnie z nimi świetnie się bawić.

Budapest Design Week 

Jest to tygodniowe święto kreatywności z licznymi wydarzeniami, takimi jak wystawy, pokazy mody, warsztaty, wykłady i panele dyskusyjne.

W ramach festiwalu prezentowane są zarówno projekty węgierskich talentów, jak i dzieła znanych międzynarodowych designerów. Program jest bardzo szeroki, od mebli po ubrania, od grafiki po architekturę.

Jednym z głównych celów festiwalu jest promowanie kreatywności i innowacyjności w dziedzinie designu oraz pokazywanie, jak design może wpływać na codzienne życie i społeczeństwo jako całość. 

lokalne ceny - pomysł na weekend

Ceny

lokalne ceny - pomysł na weekend

Ceny

Noclegi 

Pozwólcie, że najpierw przedstawię dzielnice Budapesztu z przystępnymi cenami noclegów, przy jednocześnie wygodnym dostępie do centrum miasta. Znajdują się one w pobliżu głównych atrakcji turystycznych i oferują wiele możliwości zakupowych i gastronomicznych, a dodatkowo, ich unikalny charakter i lokalna atmosfera czynią z nich doskonałe miejsca do eksploracji i poczucia atmosfery miasta.

Jedną z takich dzielnic jest Ferencváros, znana również jako IX. dzielnica. Znajduje się ona niedaleko centrum Budapesztu i oferuje wiele tanich hoteli, hosteli i apartamentów do wynajęcia. Jest to także dynamiczna dzielnica, pełna restauracji, kawiarni i sklepów, będąc przez to idealnym miejscem do zwiedzania i odkrywania lokalnej kuchni.

Inną dobrą opcją jest dzielnica Józsefváros, czyli VIII. dzielnica. Również i ona znajduje się niedaleko centrum miasta,  oferując przy tym wiele tanich hoteli i hosteli. Józsefváros to również miejsce o bogatej historii, gdzie można odnaleźć wiele zabytkowych budynków i ciekawych zakątków, takich jak piękny park przy Muzeum Narodowym.

Jeśli mamy ochotę zaznać spokojniejszej atmosfery, to dzielnica Újlipótváros będzie idealnym wyborem. Znajduje się ona na północnym brzegu Dunaju i oferuje wiele przytulnych pensjonatów i apartamentów w przystępnych cenach. Dzielnica ta jest również dobrze skomunikowana z centrum miasta poprzez połączenia tramwajowe i metro, co zdecydowanie ułatwi podróżowanie po Budapeszcie. Újlipótváros jest też znany z eleganckich kawiarni, restauracji i sklepów.

Zacznijmy od tanich opcji noclegowych. Hostele są jedną z najlepszych opcji, jeśli mamy ograniczony budżet lub po prostu chcemy zaoszczędzić. Przykładowy nocleg może kosztować od około 5000 do 10000 Forintów w dormitorium i od 10000 do 20000 Forintów w samodzielnym pokoju.

Oprócz hosteli, warto również rozważyć tanie hotele, które oferują przystępne ceny za nocleg. Ceny za nocleg zaczynają się od 20000 Forintów za noc w pokoju dwuosobowym.

Wartym uwagi rozwiązaniem jest też wynajem apartamentu lub mieszkania na czas pobytu w Budapeszcie. Wynajem apartamentu w centrum Budapesztu może kosztować od 20 000 do 40 000 Forintów za Cena jest zależna od wielkości danego apartamentu, jego lokalizacji czy standardu i powinna oscylować w granicach 20000-40000 Forintów za noc.

Dużą pomocą są serwisy rezerwacyjne online, takie jak Booking.com czy Airbnb, które oferują szeroki wybór noclegów w różnych lokalizacjach i cenach. Dzięki nim łatwo możemy porównać oferty i znaleźć idealne miejsce dla siebie. Polecam też śledzić promocje i oferty specjalne, które mogą być dostępne na stronach internetowych hoteli i serwisów rezerwacyjnych.

Jedzenie 

Cena obiadu w restauracjach waha się w granicach 5000-8000 Forintów. Zdecydowanie tańszą opcją jest udanie się do charakterystycznych barów – możemy tam najeść się do syta już za 4000 Forintów.

Zauważalnie droższe są dania zagraniczne, natomiast te węgierskie (do których gorąco zachęcam) są dużo tańsze. Za zupę gulaszową możemy zapłacić poniżej 3000 Forintów.

W Budapeszcie znajdziemy oczywiście dużo food trucków, pozwalających nam się najeść za poniżej 2000 Forintów. Bardzo polecam spróbować langosz (lángos), serwowany w najróżniejszych odmianach. Ceny zaczynają się od około 1300 Forintów  za wersję sima, (bez dodatków) do nawet 3000 za najbogatsze wersje.

Alkohol 

Cena zwykłego piwa w restauracji oscyluje w okolicach 900-1400 Forintów. Natomiast piwa zagraniczne czy kraftowe będą o wiele droższe z ceną około 1500-2000 Forintów.

Nie zapominajmy, że Węgry są krajem wina. Warto spróbować słynne wino Tokaj, cena wynosi zwykle 800-1000 Forintów. Z kolei cena droższych win może wynosić kilka tysięcy Forintów.

Pomysłnaweekendbar-2733079_1920

Niektóre bary mają swój klimat!

Atrakcje turystyczne 

W Budapeszcie można zobaczyć naprawdę dużo, więc warto zastanowić się nad zakupem karty turystycznej Budapest Card, dającej możliwość darmowego poruszania się komunikacją miejską i pozwalającej na darmowy wstęp do większości atrakcji turystycznych. Występuje ona w poniższych wariantach:

  • Wariant 24-godzinny – 11990 Ft 
  • Wariant 48-godzinny – 17990 Ft
  • Wariant 72-godzinny – 22990 Ft 
  • Wariant 96-godzinny – 28999 Ft 
  • Wariant 120-godzinny – 33990 Ft

Ceny w Budapeszcie – rejsy po Dunaju

Oprócz tego można się przepłynąć również tramwajem wodnym, dostępnym jako środek komunikacji miejskiej w Budapeszcie. Cena oczywiście jest konkurencyjna – obowiązują w nim bilety na pojedynczy przejazd w cenie 170 Ft (1,89 zł). Na pokładzie honorowane są również karty czasowe 24- i 72-godzinne Komunikacji miejskiej w Budapeszcie.

Pamiętajcie jednak, że nie jest to typowy rejs wycieczkowy, a bardziej przepłyniecie z jednej strony na drugą.

Pomysłnaweekendbudapest_danube_water_bus

Tramwaj wodny

pomysł na weekend ważne informacje

Przydatne informacje

pomysł na weekend ważne informacje

Przydatne informacje

Pomysł na weekend budapest_in_evening_lights

Budai Var w nocy

*Elona28, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

**Globetrotter19, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top