Mediolan – przewodnik po atrakcjach światowej stolicy Mody

W sercu północnych Włoch, między górskimi szczytami Alp a spokojnymi brzegami rzeki Po, leży miasto które zaprasza Cię w podróż pełną smaków, zapachów włoskiej kuchni i niezwykłych doświadczeń a uliczne kawiarnie tętnią życiem. Od majestatycznej katedry Duomo, po luksusowe butiki wzdłuż Via Montenapoleone, każdy krok w tym mieście kryje w sobie niepowtarzalny urok i niezapomniane wrażenia.

Katedra Duomo Mediolan pomysł na weekend

Mediolan – katedra Duomo

Historia
Jak dojechać
Pogoda i klimat
Atrakcje turystyczne
Imprezy i festiwale
Ceny
Przydatne informacje
pomysł na weekend historia

Historia

pomysł na weekend historia

Historia

Mediolan sięga swoją historią po czasy starożytne. Początkowo był ważnym ośrodkiem Galów Cisapplińskich, a następnie stał się częścią Imperium Rzymskiego, co zaowocowało wzniesieniem wielu imponujących budowli, takich jak Termy di Milano. 

Po upadku Rzymu, miasto znajdowało się pod kontrolą różnych władców, w tym Longobardów i Franków, którzy pozostawili swój ślad w postaci obronnych murów i wież obronnych. 

Z biegiem czasu, Mediolan rozkwitł jako potężne miasto-państwo, rządzone najpierw przez dynastię Viscontich, a później przez Sforzów. To właśnie podczas panowania tych rodzin powstało wiele zabytków, takich jak na przykład katedra Duomo di Milano, będącą jednym z największych gotyckich kościołów na świecie. Natomiast w XV i XVI wieku miasto stało się centrum włoskiej renesansowej sztuki i kultury, przyciągając artystów i intelektualistów z całej Europy, w tym takich geniuszy jak Leonardo da Vinci.

W następnych latach Mediolan przechodził kolejne zmiany władzy, by w końcu znaleźć się pod panowaniem Austrii Habsburskiej w 1714 roku. Był to czas stagnacji dla miasta, ale w XIX wieku dzięki napoleońskim reformom, Mediolan odzyskał swój dawny blask. Miasto zostało również wybrane jako miejsce pierwszego spotkania Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku, co przyczyniło się do rozpromowania Mediolanu jako ważnego politycznego.

Natomiast po zjednoczeniu Włoch w 1861 roku, Mediolan stał się ważnym ośrodkiem przemysłowym i handlowym, przyczyniając się do szybkiego rozwoju kraju. W tym czasie miasto przeszło znaczące przekształcenia urbanistyczne i infrastrukturalne, w tym budowę pierwszych linii kolejowych i nowoczesnych fabryk. 

Pomnik Vittorio Emanuele II – to właśnie on zjednoczył Włochy

Podczas ubiegłego wieku, Mediolan przeszedł wiele przemian społecznych i politycznych, w tym rządów faszystowskich i II wojny światowej, która przyniosła zniszczenia. Na szczęście miasto szybko się odbudowało i utrzymało status jednego z głównych ośrodków ekonomicznych i kulturalnych Włoch. 

Dziś Mediolan jest jednym z najważniejszych ośrodków finansowych i mody na świecie, znanym z takich wydarzeń jak Tydzień Mody w Mediolanie i Międzynarodowe Targi Meblowe. Miasto jest także siedzibą wielu międzynarodowych firm i instytucji.

pomysl-na-weekend-jak-sie-dostac

Jak się dostać

pomysl-na-weekend-jak-sie-dostac

Jak się dostać

Podróż samolotem: Często wybieranym środkiem transportu jest samolot. Decydując się na ten rodzaj podróży, gwarantujemy sobie szybki i wygodny sposób dotarcia do Mediolanu. Lot powinien zająć około 2 godziny, a ceny biletów w obydwie strony zaczynają się od około 400 złotych. Lądowanie odbywa się na 1 z 3 lotnisk: Mediolan-Bergamo, Mediolan-Malpensa lub Mediolan-Lidal. Przejazd do centrum z 2 pierwszych lotnisk kosztuje 10-13€, natomiast w wypadku Mediolan-Lidal cena jest dużo niższa i wynosi 2-5€.

Podróż samochodem: Niewiele rzadziej wybór trafia na samochód. Przykładowo trasa z Warszawy wynosi około 1550 kilometrów, a jej pokonanie powinno zająć mniej więcej 16-20 godzin. Wygodne jest to, że dyktujemy sobie własne tempo podróży oraz możemy zatrzymać się w wielu ciekawych miejscach mijanych po drodze. Jednakże, podróż samochodem może być męcząca, szczególnie w szczycie sezonu, a także wymaga znajomości lokalnych przepisów drogowych oraz płatności za winiety. Problemem może też być orientacyjny koszt przejazdu, wynoszący ponad 1000 złotych.

Pomysłnaweekend.pexels-gianluca-396769053-15207537

Mediolan w nocy

Podróż autobusem: Alternatywnie możemy zdecydować się na przejazd autobusem. Jest to opcja bardziej przystępna cenowo, szacunkowo ceny przejazdu zaczynają się już od 250 złotych. Liczne firmy przewozowe oferują regularne połączenia z różnych miast, zapewniając nam komfortową podróż w wygodnych autobusach. Niemniej jednak, podróż autobusem jest dość długa i wynosi orientacyjnie 18-24 godziny. Należy też się liczyć z możliwymi przesiadkami.

Podróż pociągiem: Pozostała nam jeszcze możliwość podróży pociągiem. Bilety zaczynają się od 400 złotych, a czas podróży waha się w okolicy 16 godzin. Jest to wygodny sposób, dający nam możliwość oglądania pięknych krajobrazów z okna pociągu. Problematyczne mogą być jednak przesiadki i opóźnienia pociągów. Miło jest też wiedzieć, że przejazd pociągiem jest bardziej ekologiczny i zrównoważony dla środowiska niż inne środki transportu.

pogoda pomysł na weekend

Pogoda i klimat

pogoda pomysł na weekend

Pogoda i klimat

Wiosna: Wiosną Mediolan budzi się do życia, a parki i ogrody miasta rozkwitają w pięknych kolorach kwiatów, co tworzy urocze i romantyczne otoczenie dla spacerów. Stopniowo robi się coraz cieplej, w dzień temperatura osiąga wartości 16-24 stopni, natomiast w nocy 5-13 stopni. Pamiętajmy jednak, że może być deszczowo, w szczególności w marcu. Niewątpliwym atutem są też niższe ceny oraz mniejsze tłumy turystów.

Lato: Wraz z nadejściem lata, nadchodzi również szczyt sezonu. Miasto jest pełne wydarzeń i ogólnie życia turystycznego, choć wiąże się to z najwyższym ruchem turystycznym i z wysokimi cenami. Temperatury są wysokie i często zdarzają się upały. W dzień maksymalna temperatura wynosi około 29-32 stopni, natomiast nocą spada do przyjemnych 18-20 stopni. Jest to więc idealna pora na poznanie nocnego życia miasta.

Ulice w Mediolanie też mają swój własny klimat

Jesień: Warto też rozważyć podróż do Mediolanu w porze jesieni. Zarówno ruch turystyczny, jak i ceny są dużo niższe. Wciąż jest ciepło, ale z czasem robi się jednak coraz chłodniej. W dzień możemy liczyć na 16-26 stopni, natomiast nocą na 6-13 stopni. Musimy się liczyć z częstszymi opadami deszczu. Jesienią w szczególności atrakcyjne są spacery w parku wśród drzew z kolorowymi liśćmi, gwarantujące romantyczną atmosferę.

Zima: Do wyboru mamy jeszcze zimę. Głównymi atutami są najniższe ceny i małe natężenie ruchu turystycznego. Zima w Mediolanie jest stosunkowo łagodna, co oznacza, że można nadal cieszyć się zwiedzaniem i spacerami po mieście bez przeszkód. W dzień możemy się spodziewać 7-10 stopni, a z kolei nocą 0-3 stopni. Musimy jednak wziąć pod uwagę częste opady deszczu, które mogą utrudnić zwiedzanie. Szczególnie polecam odwiedzić miasto w okresie świątecznym. Dekoracje uliczne i jarmarki bożonarodzeniowe dodają Mediolanowi jeszcze więcej uroku.

Atrakcje turystyczne - pomysł na weekend

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne - pomysł na weekend

Atrakcje turystyczne

Plazza del Duomo i Katedra Duomo di Milano

Dobrym miejscem na początek przygody z Mediolanem, jest wizyta na Piazza del Duomo. To właśnie tutaj zacznijmy podróż po tym fascynującym mieście.

Wejdźmy więc do znajdującej się tutaj katedry – Duomo di Milano. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku i trwała aż do lat 60 ubiegłego wieku. 

Fasada świątyni jest ozdobiona wieloma motywami religijnymi, natomiast wnętrze zachwyca wspaniałymi witrażami i ołtarzami. Na szczególną uwagę zasługuje relikwiarz św. Jana Chrzciciela, autorstwa Giovanniego Bernarda Passeri.

Polecam też wejść na dach katedry, aby ujrzeć panoramę Mediolanu i obejrzeć statuę Madonny, która jest powszechnie uważana za symbol miasta.

Duomo di Milano jest także miejscem licznych ceremonii religijnych, koncertów i wydarzeń kulturalnych. Wielokrotnie odbywały się tutaj uroczystości z udziałem papieża, a także koncerty organowe i chóralne.

Katedra jest otwarta do zwiedzania w godzinach 10-19, codziennie z wyłączeniem środy.

Pomysł na weekend- włochy-milano-piazza-duomo

Katedra – Duomo di Milano

Galeria Vittorio Emanuele II 

Obok katedry rozciąga się Galleria Vittorio Emanuele II, jedna z najstarszych i najpiękniejszych galerii handlowych na świecie. Znana również jako Salotto di Milano (Salon Mediolanu), galeria została otwarta w 1867 roku i nazwana na cześć pierwszego króla Włoch, Vittorio Emanuele II.

Przed samym wejściem do galerii znajduje się statua wcześniej wspomnianego króla, będąca hołdem za zjednoczenie Włoch.

Natomiast sama galeria składa się z dwóch głównych przelotów, krzyżujących się pod kopułą, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech budynku. Kopuła ta jest pokryta witrażami, które wpuszczają do wnętrza galerii naturalne światło, nadając jej niezwykły urok. 

Gdy wejdziemy do środka, to zwróćmy uwagę na znajdującą się na podłodze mozaikę, przedstawiającą alegorie czterech kontynentów: Europy, Ameryki, Afryki i Azji. Wiąże się z tym ciekawy przesąd, mianowicie obrót piętą w prawo na pięcie postaci byka, znajdującej się w centralnej mozaice ma przynieść szczęście.

Wiele znanych marek ze świata mody ma tutaj swoje flagowe sklepy, co nadaje temu miejscu poczucie elegancji i luksusu. Ponadto, działa tutaj najstarsza kawiarnia w Mediolanie – Café Biffi, której historia sięga 1867 roku, czyli czasu powstania galerii.

Galeria Vittorio Emanuele II w środku

Palazzo Reale

Nieopodal katedry Duomo znajduje się też inny obowiązkowy punkt zwiedzania, mianowicie Pałac Królewski(Palazzo Reale). Jego historia sięga średniowiecza, kiedy to został zbudowany jako siedziba rządzących miastem rodów szlacheckich.

Pałac Królewski odgrywał kluczową rolę w historii Mediolanu i Włoch. Przez całą swoją historię był miejscem  uroczystości królewskich, audiencji, bankietów i wielu innych ważnych wydarzeń. 

Obecnie znajduje się tutaj muzeum, prezentujące bogactwo i różnorodność kultury włoskiej. W jego salach możemy podziwiać dzieła mistrzów renesansu i baroku, a także wystawy tymczasowe poświęcone różnym tematom, od historii sztuki po współczesne trendy.

Nawet same wnętrza pałacu zachwycają bogactwem dekoracji, mebli i ogólną architekturą. Będąc w środku i zwiedzając wspaniałe sale balowe, galerie i apartamenty królewskie, możemy przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnych epok. Co więcej, ogrody pałacowe otaczające główny budynek, stanowią idealne miejsce na spacery.

Museo del Novocento 

Tuż obok znajduje się Museo del Novocento. Instytucja jest poświęcone sztuce włoskiej z XX wieku, a jej kolekcja obejmuje dzieła takich artystów jak Boccioni, Carrà, oraz de Chirico. 

Muzeum charakteryzuje się nowoczesną architekturą, która kontrastuje z otoczeniem historycznego centrum Mediolanu. Wnętrza zostały zaprojektowane tak, aby eksponowane dzieła były prezentowane w najlepszym możliwym świetle i były dostępne dla zwiedzających w sposób interaktywny.

Kolekcja Museo del Novocento jest bogata i różnorodna, prezentując różne nurty i style sztuki XX wieku we Włoszech. Od futuryzmu po metafizykę, od abstrakcji po realizm, znajdziemy tutaj pełny przekrój kierunków artystycznych, które kształtowały włoską sztukę w minionym stuleciu.

Muzeum jest otwarte codziennie z wyłączeniem poniedziałków, w godzinach 10-19:30. W czwartki muzeum jest natomiast otwarte dłużej, aż do 22:30. Bilet wstępu kosztuje 5€, natomiast cena ulgowego wynosi 3€. Do ulgi są upoważnione osoby w wieku 18-25 lat i 65+ lat. Natomiast niepełnoletni i niepełnosprawni mają darmowe wejście.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (GAM)  

Niedaleko znajduje się inne ciekawe Muzeum Sztuki Współczesnej, znane również jako GAM (Galleria d’Arte Moderna).

Muzeum GAM ma bogatą kolekcję dzieł sztuki z XIX, XX i XXI wieku, obejmującą malarstwo, rzeźbę, grafikę, fotografię, instalacje i sztukę wideo. Wśród najważniejszych artystów reprezentowanych w muzeum znajdują się takie nazwiska, jak Picasso, Kandinsky czy Warhol.

Stała kolekcja muzeum prezentuje różnorodne nurty i style, od impresjonizmu i ekspresjonizmu po abstrakcjonizm i sztukę konceptualną. Jest to doskonała okazja, aby zgłębić historię i ewolucję sztuki w ciągu ostatnich dwóch wieków oraz poznać wybitne postacie tego świata.

Oprócz stałej kolekcji, Muzeum Sztuki Nowoczesnej organizuje również regularnie zmieniające się wystawy tymczasowe, prezentując prace nowych i znanych artystów współczesnych. Te wystawy pozwalają na śledzenie najnowszych trendów i eksperymentów w świecie sztuki, a także na odkrywanie nowych talentów.

Bazylika Świętego Ambrożego 

Inną konieczną do zobaczenia świątynią w Mediolanie, jest bazylika poświęcona św. Ambrożemu, biskupowi Mediolanu z IV wieku.

Historia świątyni sięga czasów wczesnochrześcijańskich, gdy na jej miejscu znajdowała się kaplica, w której pochowano ciało św. Ambrożego. Obecny budynek został wzniesiony w XI wieku i od tego czasu przeszedł wiele przeobrażeń architektonicznych.

Charakterystyczną cechą bazyliki jest jej styl romanizmu lombardzkiego. Fasada świątyni jest ozdobiona marmurowymi rzeźbami i mozaikami, natomiast wnętrze zachwyca pięknie zdobionymi kaplicami, ołtarzami i mozaikami. Najważniejszą częścią bazyliki, jest kaplica św. Ambrożego, gdzie znajdują się relikwie świętego oraz piękne mozaiki przedstawiające jego życie i cuda.

Pomysł na weekend.basilica-of-st-3542699_1920

Bazylika świętego Ambrożego

Biblioteca Ambrosiana 

Z postacią Świętego Ambrożego jest związana również jedna z najstarszych i najważniejszych bibliotek na świecie. Została założona w 1609 roku przez kardynała Federico Borromeo, na cześć wcześniej wspomnianego świętego.

Wśród najcenniejszych skarbów Biblioteki Ambrosiana, znajduje się Codex Atlanticus – zbiór rysunków, notatek i projektów Leonarda da Vinci. To jedyna na świecie kolekcja zawierająca tak obszerny zbiór dzieł tego geniusza renesansu. Oprócz tego, biblioteka przechowuje wiele rękopisów czy dokumentów innych postaci z różnych epok, od starożytności do czasów współczesnych.

Ponadto znajduje się tutaj imponująca kolekcja starodruków, w tym pierwsze wydania dzieł takich autorów jak Dante Alighieri, Petrarka czy Machiavelli. 

Warto też wiedzieć, że wiele zabytkowych dokumentów i rękopisów jest regularnie wystawianych w specjalnych ekspozycjach dla publiczności, co daje nam możliwość zobaczenia ich z bliska i głębszego poznania ich historii.

Biblioteka jest czynna codziennie z wyłączeniem środy w godzinach 10-18.

Pomysłnaweekend1Pinacoteca_Ambrosiana_-_Sala_Nicolò_da_Bologna

Sala w Bibliotece Ambrosiana – Riccardo Ortelli*

Muzeum Iluzji

Niedaleko biblioteki znajduje się miejsce, w którym możemy odbyć wyprawę poprzez świat iluzji i zaskakujących zjawisk optycznych.

Dzięki interaktywnemu charakterowi muzeum, możemy nie tylko obejrzeć wystawy, ale także wziąć udział w interaktywnych eksperymentach, które zademonstrują nam różne iluzje optyczne i pozwalają lepiej zrozumieć, jak działają ludzkie zmysły.

Dowiemy się tutaj, jak działają zarówno klasyczne iluzje optyczne, jak i nowoczesne technologie wirtualnej rzeczywistości. Na zakończenie zwiedzania możemy sami poeksperymentować z różnymi efektami optycznymi i samodzielnie stworzyć swoje własne iluzje.

Castello Sforzesco

Rodzina Sworzów przez długi czas rządziła okolicą miasta i pozostałością z tamtego okresu jest imponujący Zamek Sforzów.

Jego historia sięga XIV wieku, kiedy to właśnie ród Sforzów przejął kontrolę nad miastem. Pierwotna budowla została rozbudowana i ufortyfikowana, stając się potężną twierdzą obronną. W późniejszych wiekach zamek przechodził wiele przeobrażeń architektonicznych, aż do uzyskania obecnego renesansowego wyglądu w XV wieku.

Dziś Zamek Sforzów pełni funkcję muzeum i miejsca wystaw. Jego sale są wypełnione bogatą kolekcją antyków, historycznych artefaktów i dzieł sztuki takich artystów, jak Michał Anioł, Leonardo da Vinci czy Bramante.

Poza wystawami, zamek oferuje także możliwość spacerów po ogrodach, które są idealnym miejscem na odpoczynek od zgiełku miasta. Ogrody te są pięknie urządzone, będąc pełnymi zieleni, fontann i posągów.

Zamek Sforzów

Park Sempione 

Niedaleko Zamku Sforzów znajduje się Park Sempione, będący idealnym miejscem na relaks i odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu miasta.

Jego obszar jest przestronny i zróżnicowany, z dużymi trawnikami, alejami spacerowymi, stawami i fontannami. Wszystko to czyni z parku świetne miejsce na spacery, pikniki, bieganie, czy po prostu leniwe popołudnia na ławce z książką.

W parku można również znaleźć różnorodne obiekty rekreacyjne, takie jak boiska do piłki nożnej, korty tenisowe i place zabaw dla dzieci. Ponadto, w okresie letnim organizowane są tu różnorodne imprezy plenerowe, koncerty i festiwale, przyciągające zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Arco della Pace 

Przebywając na terytorium Parku Sempione, z pewnością zauważymy łuk triumfalny Arco della Pace, który znajduje się na jego zachodnim krańcu. Ten neoklasyczny łuk, wzorowany na łuku Konstantyna w Rzymie, został zbudowany na polecenie Napoleona, jako symbol triumfu i zawarcia traktatu pokojowego w Campo Formio.

Arco della Pace wyróżnia się w parku swoją wielkością, rzeźbieniami i detalami, które przykuwają uwagę od pierwszego spojrzenia. Gdy z kolei spojrzymy na jego szczyt, to ujrzymy posąg Nike, greckiej bogini zwycięstwa.

Pomysł na weekend - Arco della pace, Łuk, Milan

Arco della pace

Akwarium Miejskie 

Natomiast tuż obok łuku triumfalnego znajduje się Acquario Civico, czyli Akwarium Miejskie. 

Zostało ono otwarte już w 1906 roku i dzisiaj możemy w nim podziwiać bogactwo różnorodnych gatunków ryb, płazów, gadów i bezkręgowców, które zamieszkują różne ekosystemy wodne.

Acquario Civico to nie tylko miejsce dla dzieci i rodzin, ale także dla wszystkich miłośników natury i fascynującego świata wód. To idealne miejsce na spędzenie czasu w towarzystwie niesamowitych stworzeń morskich i poszerzenie swojej wiedzy na temat życia w oceanach i rzekach.

Teatro alla Scala

Milan jest również domem jednego z najbardziej prestiżowych operowych teatrów na świecie. Znajduje się on w centrum Mediolanu i od 1778 roku pełni rolę jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych we Włoszech.

La Scala jest znana nie tylko ze swojej doskonałej akustyki, ale także ze swojej bogatej historii i tradycji. Na jej scenie występowali nie tylko najwięksi włoscy artyści, ale także wielkie postaci światowej sceny muzycznej, takie jak Maria Callas, Luciano Pavarotti czy Giuseppe Verdi, którego wiele oper miało tu swoje premierowe wystawienie.

Architektura teatru jest równie imponująca jak jego historia. Wnętrze teatru zdobią bogate dekoracje, kryształowe żyrandole i złocone ornamenty. Z kolei widownia, zlokalizowana na parterze i piętrze, oferuje doskonałe widoki na scenę.

Bilety na spektakle w Teatro alla Scala są często bardzo pożądane i przez to drogie trudno dostępne, zwłaszcza na najbardziej popularne przedstawienia. Jednak dla wielu miłośników sztuki odwiedzenie tego wyjątkowego teatru to marzenie, które warto spełnić.

Teatro alla Scala

La Scala Museum 

Teatr posiada również wspaniałe muzeum, mogące pochwalić się bogatą kolekcją eksponatów związanych z historią teatru, począwszy od jego początków w XVIII wieku, aż po współczesność. Zobaczymy w nim oryginalne stroje operowe, rekwizyty, a także dokumenty, zdjęcia i plakaty związane z wystawami teatralnymi, które odbywały się w La Scala.

Samo muzeum umożliwia nam oczywiście eksplorację wnętrza teatru, opisanego przeze mnie nieco powyżej. Ponadto oprowadzający nas przewodnicy przekażą nam wiele ciekawych faktów na temat samego teatru.

Ponadto La Scala Museum oferuje interaktywne wystawy, które pozwolą nam na lepsze zrozumienie procesu tworzenia spektaklu operowego, od przygotowań artystycznych po techniczne aspekty produkcji.

Muzeum jest czynne codziennie od 9:30 do 17:30, natomiast bilet wstępu kosztuje 12€.

Santa Maria delle Grazie 

Inną ciekawą świątynią w Mediolanie, jest pochodzący z XV wieku kościół i klasztor dominikański Santa Maria delle Grazie. Jego sława wynika między innymi z tego, że mieści w sobie jeden z najbardziej znanych na świecie fresków renesansowych – Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci.

Fresk został namalowany na zamówienie Ludovico Sforzy, księcia Mediolanu. Jest on uważany za jedno z kultowych dzieł sztuki renesansowej i przedstawia  scenę ostatniej wieczerzy Jezusa Chrystusa z apostołami, tuż przed Jego uwięzieniem i śmiercią.

Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także źródło wielu interpretacji i analiz, zarówno artystycznych, jak i religijnych. Jego subtelne szczegóły, kompozycja i wyrazistość postaci sprawiają, że jest on jednym z najbardziej fascynujących obrazów w historii sztuki.

Oprócz fresku Leonarda, Santa Maria delle Grazie posiada również inne dzieła sztuki z licznymi ołtarzami i  kaplicami. Jest to miejsce, które przyciąga nie tylko wiernych, ale także turystów i miłośników sztuki z całego świata.

W 1980 roku kościół Santa Maria delle Grazie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co potwierdza jego wyjątkową wartość historyczną, kulturową i artystyczną. Dla wielu osób odwiedzenie tego miejsca to nie tylko pielgrzymka religijna, ale także niezapomniana podróż w głąb historii i sztuki renesansowej.

Bilet wstępu kosztuje 26€

Pomysł na weekend.painting_last_supper_artwork

Ostatnia Wieczerza – Leonardo da Vinci

Muzeum Nauki i Techniki „Leonardo da Vinci” 

Pozostańmy jeszcze w temacie tego wybitnego artysty i wynalazcy, a odwiedźmy muzeum poświęcone jego życiu i wspaniałym dziełom.

Odbędziemy tutaj interaktywną i edukacyjną podróż przez twórczość Leonarda da Vinci. W jego zbiorach obejrzymy repliki wynalazków, projekty techniczne, modele mechaniczne i wielkie rzeźby, które ilustrują geniusz tego renesansowego polihistora.

Znajduje się tutaj replika latającej maszyny Leonarda, która pokazuje jego fascynację lotnictwem i przyszłością technologii. Oprócz tego można zobaczyć modele machin wojennych, urządzeń hydraulicznych i prototypów wynalazków, które zaprojektował da Vinci.

Muzeum skupia się również na różnych dziedzinach nauki, takich jak anatomia, matematyka, fizyka i botanika, prezentując odkrycia i osiągnięcia Leonarda. Wystawy są przygotowane w sposób przystępny dla zwiedzających, z interaktywnymi stanowiskami, filmami i eksperymentami.

Jeszcze inną ważną atrakcją muzeum, jest sekcja poświęcona „Mona Lisie” – najbardziej znanej pracy Leonarda. Zwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o historii tego słynnego obrazu, jego tajemnicach i znaczeniu w historii sztuki.

Muzeum jest czynne codziennie w godzinach 9:30-19:30. Bilet wstępu kosztuje 7.90€, gdy zamówimy wejściówkę przez internet. Polecam zamówić bilety przez internet, bo dzienna liczba miejsc jest ograniczona.

Palazzo Lombardia

Ze współczesnych obiektów w Mediolanie, warto zobaczyć Pałac Lombardzki, pełniący funkcję siedziby regionalnego rządu Lombardii. Znajduje się on w dzielnicy Porta Nuova, która charakteryzuje się nowatorską architekturą i dynamicznym rozwojem. 

Ten nowoczesny pałac został zaprojektowany przez firmę Pei Cobb Freed & Partners i zbudowany w latach 2007-2010. Jego charakterystyczna bryła składa się z trzech głównych bloków, z których najwyższy osiąga imponującą wysokość 161 metrów, czyniąc go jednym z najwyższych budynków w Mediolanie. 

Palazzo Lombardia stanowi również centrum kulturalne i społeczne regionu Lombardii. W jego wnętrzach znajdują się biura administracyjne, sale konferencyjne, a także galerie sztuki i przestrzenie wystawowe. 

Budynek jest oczywiście otwarty dla zwiedzających, co pozwala nam poznać imponujące wnętrza i podziwiać widoki z tarasu widokowego na ostatnim piętrze. Jest to miejsce, które stanowi dumę Mediolanu i Lombardii, symbolizując nowoczesność, postęp i zaangażowanie w przyszłość.

Pinacoteca di Brera

Na terenie dawnego klasztoru jezuitów w dzielnicy Brera, znajduje się imponująca galeria. Muzeum to posiada imponującą kolekcję dzieł sztuki, obejmującą arcydzieła wielu znanych mistrzów włoskiego malarstwa.

Pomysł na weekend.pinacoteca-di-brera-5054731_1920

Pinacoteca Di Brera w środku

Główną atrakcją Pinakoteki Brera jest zbiór obrazów renesansowych, który obejmuje dzieła takich mistrzów jak Rafael, Caravaggio, Mantegna i Bellini, a także bogata kolekcja malarstwa barokowego, z dziełami takich artystów jak Rubens, Veronese i Tintoretto. Te wspaniałe obrazy ukazują bogactwo i różnorodność sztuki renesansu i baroku, od dramatycznych scen religijnych po pejzaże i portrety.

Ponadto muzeum posiada także znaczącą kolekcję rzeźb, grafiki i dzieł sztuki dekoracyjnej i rzemiosła artystycznego. 

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 8:30-19:15. Bilet wstępu kosztuje 15€, możemy też dokupić usługę audio przewodnika, kosztującą 2-5€ w zależności od wybranych opcji.

Orto Botanico di Brera

Tuż obok galerii znajdują się ogrody botaniczne, zwane  również jako Ogrody Botaniczne Uniwersytetu w Mediolanie. Funkcjonują już od XVIII wieku, oferując nam ucieczkę od miejskiego zgiełku i możliwość zanurzenia się w pięknie natury. 

Spacerując po nich, możemy nacieszyć oczy różnorodnymi gatunkami roślin pochodzącymi z przeróżnych zakątków świata. Zastaniemy tam spokojną atmosferę, gdzie możemy odpocząć w cieniu drzew, posłuchać śpiewu ptaków i cieszyć się pięknem natury w otoczeniu miejskiego krajobrazu.

Warto też wiedzieć, że ogrody odgrywają ważną rolę w badaniach naukowych i ochronie przyrody. Wiele gatunków roślin znajdujących się w ogrodach jest zagrożonych wyginięciem, dlatego ogrody pełnią funkcję ochronną, propagując ochronę różnorodności biologicznej i prowadząc prace naukowe nad zagrożonymi gatunkami.

PomysłnaweekendDAVIDE OLIVA

Pinacoteca Di Brera

Museo Poldi Pezzoli 

Znajduje się ono w historycznym centrum miasta, w eleganckim pałacu znanym jako Palazzo Brentani. Muzeum zostało założone w 1881 roku przez włoskiego kolekcjonera Gian Giacomo Poldi Pezzoli, który zgromadził imponującą kolekcję dzieł sztuki i przedmiotów z różnych epok.

Jednym z najważniejszych dzieł w kolekcji muzeum jest obraz „Święta Katarzyna” autorstwa Giovanniego Battisty Tiepola oraz „Portret kobiety” namalowany przez Giovanniego Belliniego. Ponadto, Museo Poldi Pezzoli posiada także imponującą kolekcję renesansowych i barokowych mebli, które są uznawane za jedne z najlepiej zachowanych w Europie.

Muzeum jest czynne codziennie z wyłączeniem wtorku o godzinach 10-18. Wstęp kosztuje 14€

Stadion San Siro

Nie możemy oczywiście zapomnieć o piłkarskim aspekcie Mediolanu. Właśnie z tego miasta pochodzą 2 wielkie kluby – Inter Mediolan i AC Milan. Obydwa mają swoją siedzibę na stadionie San Siro, zwanym również Stadio Giuseppe Meazza.

Budowa obiektu rozpoczęła się w 1925 roku i trwała rok. Nazwany na cześć słynnego włoskiego piłkarza Giuseppe Meazzy, stadion został zaprojektowany w stylu klasycznym i może pomieścić ponad 75 000 widzów. Jego charakterystyczna cecha to dwie wieże, które dominują nad stadionem i są rozpoznawalnym symbolem Mediolanu.

Stadion San Siro był areną wielu ważnych wydarzeń piłkarskich na przestrzeni lat. Rozgrywano tu nie tylko mecze ligowe, ale także mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej i Mistrzostw Europy. Dla wielu fanów piłki nożnej odwiedzenie San Siro to spełnienie marzeń i niezapomniane doświadczenie.

Poza piłką nożną, stadion San Siro był także miejscem koncertów wielu światowej sławy artystów, takich jak U2, Madonna czy Beyoncé. Jego doskonała akustyka i ogromna pojemność sprawiają, że jest często wybierany jako miejsce dużych wydarzeń muzycznych.

Oprócz wydarzeń sportowych i koncertów, San Siro jest oczywiście udostępnione do zwiedzania, podczas którego można zobaczyć szatnie, boisko, a nawet wejść na trybuny i poczuć atmosferę meczu.

Pomysł na weekend.san-siro-1940307_1920

San Siro

Casa Milan 

Będąc w temacie piłki nożnej, warto również zobaczyć muzeum Casa Milan. 

Wizyta w tym miejscu jest obowiązkiem dla fanów klubu AC Milan oraz ogólnie miłośników historii piłki nożnej. Znajdują się tam trofea klubu, pamiątki z ważnych meczów, a także interaktywne eksponaty, które pozwalają na zgłębienie historii i tradycji tego wielkiego klubu.

Oprócz muzeum, Casa Milan oferuje również sklep z bogatym wyborem klubowych produktów i gadżetów, od koszulek po kubki, które są doskonałą pamiątką dla fanów zarówno klubu, jak i po prostu miłośników piłki nożnej.

Ponadto znajduje się tutaj restauracja, gdzie możemy zjeść pyszne włoskie dania i w której odbywają się często różnego rodzaju wydarzenia związane z klubem. Jest to doskonałe miejsce do spotkania się z innymi fanami, wymiany opinii i przeżycia wspólnie emocji związanych z klubem.

Sam kompleks Casa Milan został zaprojektowany w nowoczesnym stylu, który doskonale wpisuje się w charakter Mediolanu jako miasta mody i designu. To miejsce, które nie tylko przyciąga fanów piłki nożnej, ale również jest atrakcją turystyczną samą w sobie, dzięki swojej unikalnej architekturze i atmosferze.

Muzeum jest czynne codziennie od 10 do 19, ceny biletów zależą od wybranej konfiguracji, ale możemy się spodziewać około 20€.

Jezioro Como

Polecam też wybrać się na krótką wycieczkę nad jezioro Como. Jest ono położone 50 kilometrów na północny zachód od Mediolanu i może poszczycić się tytułem jednego z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc we Włoszech. 

Możemy tam łatwo dotrzeć zarówno samochodem, jak i transportem publicznym. Najczęściej podróżujący korzystają z pociągów, które kursują z głównego dworca kolejowego w Mediolanie do stacji Como. Stamtąd możemy przejść na pieszo do brzegu jeziora lub skorzystać z komunikacji lokalnej, takiej jak autobusy lub promy. Podróż powinna trwać około godziny.

Jezioro Como gwarantuje nam wiele możliwości spędzenia czasu. Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest jego malowniczy krajobraz, z wysokimi górami otaczającymi spokojne wody jeziora. 

Natomiast wzdłuż brzegów jeziora znajdują się urocze miasteczka i wioski, takie jak Bellagio, Varenna czy Menaggio, które zachwycają swoją architekturą, wąskimi uliczkami i przytulnymi restauracjami. 

Jezioro Como to także raj dla miłośników sportów wodnych. Możemy tutaj uprawiać żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo czy nurkowanie, korzystając z czystych i spokojnych wód jeziora. Natomiast dla tych, którzy wolą odpocząć na brzegu, dostępne są liczne plaże i miejsca do opalania się.

Dodatkowo, wokół jeziora Como znajdują się liczne szlaki turystyczne, które zapewniają doskonałe warunki do pieszych wędrówek i jazdy na rowerze, pozwalając na odkrycie uroku okolicznej przyrody i spektakularnych widoków.

Pomysł na weekend.lake-como-3770338_1920

Nad jeziorem Como

Quadrilatero della Moda

Dla osób zainteresowanych modą, obowiązkowym punktem programu jest Quadrilatero della Moda – luksusowa dzielnica handlowa w centrum Mediolanu. Skupia się ona wokół czterech głównych ulic: Via Montenapoleone, Via della Spiga, Via Sant’Andrea i Via Manzoni.

Dzielnica ta jest znana ze swojego luksusowego charakteru i ekskluzywnych sklepów, które oferują najnowsze kolekcje najbardziej znanych światowych projektantów mody. Od domów mody takich jak Gucci, Prada, Versace, po luksusowe butiki takie jak Louis Vuitton czy Chanel, Quadrilatero della Moda jest mekką dla miłośników haute couture.

Spacerując jej ulicami, możemy podziwiać elegancką architekturę budynków, które są często ozdobione witrynami sklepów i designerskimi detalami. Atmosfera jest wyrafinowana i ekskluzywna, przyciągając bogatych klientów z całego świata.

Nie tylko sklepy stanowią atrakcję tej dzielnicy. Znajdują się tu również ekskluzywne kawiarnie, restauracje i butiki jubilerskie, które dopełniają luksusowy charakter miejsca. Quadrilatero della Moda to idealne miejsce dla miłośników mody, którzy pragną zanurzyć się w świat luksusu i elegancji.

Porta Ticinese 

Jeśli chcemy się zabawić w Mediolanie, to Porta Ticinese jest świetnym wyborem. Ta dynamiczna i pulsująca życiem dzielnica znajduje się na południowym zachodzie miasta i jest znana przede wszystkim ze swojego bogatego życia nocnego. 

Znajduje się tu wiele klubów nocnych, barów, pubów i restauracji, które oferują rozrywkę i relaks dla każdego gustu i preferencji. Od hipsterskich knajp przez eleganckie bary koktajlowe po nocne kluby – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Głównym punktem nocnego życia w Porta Ticinese jest Via Torino i przylegające uliczki, które tętnią życiem do późnych godzin nocnych. Atmosfera jest tu swobodna i przyjazna, co sprawia, że dzielnica ta jest idealnym miejscem na wieczór ze znajomymi lub romantyczną randkę.

Brama w Porta Ticinese – Flavmi*

Bosco Verticale 

W dzielnicy Porta Nuova znajduje się wyjątkowy projekt architektoniczny, nazywający się Bosco Verticale, czyli “Pionowy Las”. Został zaprojektowany przez architekta Stefano Boeriego i otwarty w 2014 roku. Kompleks składa się z dwóch wieżowców, wyższy ma 112 metrów, a niższy 80 metrów. Wyróżniają się one nie tylko nowoczesnym wyglądem, ale przede wszystkim zielonymi fasadami, które są domem dla ponad 20 tysięcy roślin, w tym drzew, krzewów i kwiatów.

Bosco Verticale ma na celu poprawę jakości powietrza i życia mieszkańców poprzez integrację natury z architekturą miejską. Rośliny działają jak naturalne filtry, pochłaniając dwutlenek węgla i pyły oraz produkując tlen. Każda z wież ma różnorodne gatunki roślin, które zostały starannie dobrane przez botaników, aby zapewnić ich przetrwanie na różnych wysokościach i ekspozycjach na słońce.

Projekt nie tylko wspiera ekologię, ale również poprawia estetykę miejskiego krajobrazu. Zielone ściany zmieniają się wraz z porami roku, tworząc dynamiczny obraz natury w sercu miasta. Bosco Verticale zdobył liczne nagrody, w tym prestiżową nagrodę International Highrise Award w 2014 roku, która uznaje najwybitniejsze wieżowce na świecie pod względem innowacyjności, zrównoważonego rozwoju i jakości życia mieszkańców.

Struktura Bosco Verticale jest wyjątkowo złożona, wymagająca zaawansowanych technologii budowlanych i inżynieryjnych. Każde drzewo i krzew zostało posadzone w specjalnie zaprojektowanych donicach, które są w stanie utrzymać rośliny na dużych wysokościach i wytrzymać silne wiatry. System nawadniania jest zautomatyzowany i wykorzystuje zbieranie wody deszczowej, co dodatkowo zwiększa zrównoważony charakter budynków.

Oprócz walorów ekologicznych i estetycznych, Bosco Verticale oferuje swoim mieszkańcom wyjątkowe warunki do życia. Każde mieszkanie ma dostęp do balkonów z bujną roślinnością, co zapewnia prywatność, izolację akustyczną oraz naturalne chłodzenie w letnie dni. Mieszkańcy mają również piękne widoki na Mediolan i możliwość obcowania z naturą bez opuszczania domu.

Bosco Verticale

Dzielnica Navigli

Gdy zmęczymy się zwiedzaniem, to warto przybyć do urokliwej części miasta, słynącej z sieci kanałów, które nadają jej unikalny, romantyczny charakter.

Historia dzielnicy sięga średniowiecza, kiedy to rozpoczęto budowę sieci kanałów, które miały ułatwić transport towarów, w tym marmuru potrzebnego do budowy katedry Duomo. Kanały te, znane jako “navigli”, były częścią większego systemu wodnego, który łączył Mediolan z rzeką Po i ostatecznie z Morzem Adriatyckim. Projektowanie i rozwój tego systemu przypisuje się między innymi samemu Leonardowi da Vinci, który opracował również innowacyjne rozwiązania techniczne dla śluz wodnych.

Dzisiaj dzielnica Navigli składa się z dwóch głównych kanałów: Naviglio Grande i Naviglio Pavese. Naviglio Grande, najstarszy z kanałów, rozpoczął swoje funkcjonowanie w XII wieku i był kluczowym szlakiem handlowym, transportującym towary do i z Mediolanu. Z kolei Naviglio Pavese został ukończony w XIX wieku i łączy Mediolan z rzeką Ticino.

Navigli stała się jednym z najważniejszych centrów kulturalnych i rozrywkowych Mediolanu. Wieczorami kanały ożywają, a liczne knajpki i bary wypełniają się zarówno mieszkańcami, jak i turystami. Tradycja aperitivo, czyli wieczornego drinka z przekąskami, jest szczególnie popularna w tej części miasta. Wiele lokali oferuje szeroki wybór drinków i tapas, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Navigli jest Vicolo dei Lavandai, historyczna uliczka, gdzie dawniej prano odzież w kanale. Teraz jest to malownicze miejsce, które przyciąga turystów swoją romantyczną atmosferą. Warto również odwiedzić Mercato Metropolitano, lokalny targ, na którym można znaleźć świeże produkty, rękodzieło oraz spróbować tradycyjnych potraw.

Navigli jest także domem dla licznych artystów i kreatywnych przedsiębiorców. Znajduje się tu wiele galerii sztuki, warsztatów rzemieślniczych i studiów projektowych, które przyczyniają się do twórczej i dynamicznej atmosfery dzielnicy. Każdej ostatniej niedzieli miesiąca odbywa się tu targ antyków (Mercatone dell’Antiquariato), gdzie możemy znaleźć unikalne przedmioty, od mebli po biżuterię.

Navigli to także miejsce licznych wydarzeń kulturalnych i festiwali. W ciągu roku odbywają się tu różnorodne imprezy, takie jak festiwale muzyczne, pokazy sztuki ulicznej, wystawy i warsztaty. Dzielnica jest również popularnym miejscem na spacery i wycieczki rowerowe, dzięki licznym ścieżkom wzdłuż kanałów.

Navigli jest również znane z aktywnego życia nocnego. Wzdłuż kanałów można znaleźć liczne kluby i bary, które oferują muzykę na żywo, DJ-sety i tematyczne imprezy. To miejsce, gdzie młodzi ludzie, studenci i turyści spotykają się, aby cieszyć się wieczorną rozrywką w tętniącej życiem atmosferze.

Navigli

*https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/Pinacoteca_Ambrosiana_-_Sala_Nicol%C3%B2_da_Bologna.jpg

**https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4a/Porta_Ticinese_Gates%2C_Milan.jpg

pomysł na imprezy i festiwale

Imprezy i festiwale

pomysł na imprezy i festiwale

Imprezy i festiwale

Fashion Week Milan

Mediolan jest znany ze swojej wysokiej pozycji w świecie mody, co najlepiej możemy dostrzec podczas Fashion Week Milan, znanym również jako Milano Moda Donna. 

Wydarzenie odbywa się dwa razy w roku, w lutym lub marcu (na sezon wiosna/lato) oraz we wrześniu lub październiku (na sezon jesień/zima). W jego trakcie są prezentowane najnowsze kolekcje międzynarodowych projektantów. Pokazy mody odbywają się w prestiżowych lokalizacjach w całym mieście, takich jak tworząc wyjątkową atmosferę glamour i luksusu.

Impreza jest idealną okazją  na poznanie najnowszych trendów i zaczerpnięcia inspiracji ze świata mody. W trakcie Fashion Week Milan spotkamy też mnóstwo celebrytów, gwiazd show-biznesu i będziemy mogli wziąć udział w spotkaniach z ikonami mody.

Milano Film Festival 

Kinomaniaków z pewnością zainteresuje Festiwal Filmowy w Milanie. W czasie trwania tej imprezy spotkamy miłośników kina z całego świata, pośród bogatego programu obejmującego filmy z różnych gatunków, stylów i krajów.

Impreza charakteryzuje się bardzo bogatym programem, na którym prezentowane są zarówno pełnometrażowe filmy fabularne, jak i dokumentalne, krótkometrażówki, animacje oraz eksperymentalne produkcje filmowe. 

Ponadto dzięki międzynarodowemu charakterowi festiwalu, spotkamy reżyserów i fanów kina z całego świata. Będziemy mogli poznać kulturalną różnorodność w podejściu do tworzenia filmów.

Pomysłnaweekendpexels-gianluca-396769053-15207537

Nocny widok na Milan

Targi meblowe 

Często pomijanym, a ciekawym wydarzeniem są również targi meblowe w Mediolanie. 

Organizowane są one regularnie, przyciągając tysiące zwiedzających, projektantów, producentów i handlowców z całego globu. 

Mediolan, znany jako stolica mody i designu we Włoszech, jest idealnym miejscem do organizacji tego typu wydarzenia. Miasto to słynie z bogatej historii designu i sztuki, co czyni je naturalnym wyborem dla targów meblowych. Wiele renomowanych firm meblarskich ma swoje siedziby lub przedstawicielstwa w Mediolanie, co sprzyja intensywnej wymianie pomysłów i inspiracji podczas targów.

Oprócz aspektów biznesowych, targi meblowe w Mediolanie stanowią również doskonałą okazję do odkrycia bogatej kultury i historii tego miasta. Zwiedzający mają szansę nie tylko na zakupy wysokiej jakości mebli, ale także na delektowanie się włoską kuchnią, zwiedzanie zabytków i cieszenie się atmosferą tego uroczego miasta.

Milan Jazz Festiwal 

Natomiast fanom jazzu z pewnością się spodoba Milan Jazz Festival. Jest to kilkudniowe święto muzyczne, podczas którego miasto ożywa dźwiękami, improwizacjami i energetycznymi występami.

W jego trakcie usłyszymy różnorodne style jazzowe – od tradycyjnego jazzu, przez bebop, swing, po fusion i eksperymentalne brzmienia.

Lokalizacja festiwalu również dodaje uroku. Mediolan, z swoimi pięknymi ulicami, zabytkami i klimatycznymi miejscami koncertowymi, staje się idealnym tłem dla jazzowych wydarzeń. 

Pomysł na weekend1alfa_romeo_4c_sportscar_0

Międzynarodowy Salon Samochodowy – Alfa Romeo

Międzynarodowy Salon Samochodowy

Pasjonatów motoryzacji z pewnością zainteresuje Międzynarodowy Salon Samochodowy. 

W trakcie tej imprezy zarówno najwięksi producenci samochodów, jak i niewielkie firmy motoryzacyjne prezentują swoje najnowsze osiągnięcia. Od luksusowych limuzyny, po ekologiczne samochody elektryczne, na salonie można zobaczyć szeroki zakres pojazdów, spełniających różnorodne potrzeby i preferencje konsumentów.

Wydarzenie to nie tylko stanowi okazję do oglądania samochodów, ale także do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi w przemyśle motoryzacyjnym. Prezentowane są tu najnowsze systemy bezpieczeństwa, rozwiązania z zakresu autonomicznych pojazdów, a także nowatorskie projekty związane z napędem elektrycznym i alternatywnymi źródłami energii. 

Salon Samochodowy w Mediolanie stanowi niepowtarzalną okazję do zanurzenia się w świat najnowszych trendów i technologii w przemyśle samochodowym, jak i także porównywania osiągów, designu oraz doświadczania emocji związanych z światem motoryzacji.

Festival della Scienza 

Jest to wielodniowy festiwal poświęcony promowaniu nauki i innowacji poprzez interaktywne wystawy, prezentacje, warsztaty i spotkania z naukowcami. 

Dzięki zróżnicowanemu i bogatemu programowi imprezy, każdy znajdzie coś dla siebie. Interaktywne wystawy umożliwiają samodzielne eksperymentowanie i poznawanie zjawisk naukowych poprzez zabawę. Dzięki temu nauka staje się fascynującą przygodą, a nie tylko teorią nauczaną w szkole.

W ramach festiwalu organizowane są także prezentacje wybitnych naukowców oraz dyskusje na temat najnowszych odkryć i trendów w nauce. Program imprezy wzbogacają też warsztaty, podczas których możemy aktywnie uczestniczyć w eksperymentach i projektach naukowych.

Miło też wiedzieć, że impreza obejmuje również tematy związane z ochroną środowiska, zdrowiem publicznym czy energią odnawialną, zachęcając do działania na rzecz lepszego jutra.

W Muzeum Nauki

Milano Food Week 

Jest to tygodniowy festiwal, który poświęcony jest kuchni włoskiej i międzynarodowej, promujący różnorodność smaków, technik gotowania oraz tradycyjnych potraw z całego świata. 

W ramach imprezy odbywają się takie wydarzenia, jak: pokazy kulinarne, prezentacje mistrzów kuchni czy degustacje. Wiele z lokali organizuje wtedy degustacje win, tematyczne kolacje oraz wydarzenia specjalne, aby przyciągnąć gości i zaprezentować swoją kreatywność i talent kulinarny. 

Festiwal stanowi przez to wszystko unikalną okazję zarówno do pełnego poznania kuchni włoskiej, jak i spróbowania różnych smaków z całego świata.

lokalne ceny - pomysł na weekend

Ceny

lokalne ceny - pomysł na weekend

Ceny

Noclegi 

W Mediolanie, podobnie jak w innych dużych miastach Włoch, ceny noclegów mogą być bardzo zróżnicowane. zależnie od wielu czynników, takich jak lokalizacja, standard, sezon, czy też dostępność.

Najtańszą opcją są oczywiście hostele. Ceny za noc w hostelu wahają się zazwyczaj w okolicy 50€, ale wartość ta może ulec zmianie w zależności od pory sezonu, lokalizacji czy dodatkowych udogodnień.

Jeśli preferujemy prywatność i wygodę, ale nadal chcemy pozostać w granicach rozsądnego budżetu, to budżetowe hotele są dobrą alternatywą. Tutaj ceny za noc wahać się mogą w granicach 80-100€ za pokój dwuosobowy w hotelu na obrzeżach miasta, ale w centrum ciężko zejść poniżej 100€.

Hotele średniej klasy oferują wyższy standard i komfort, co jednak idzie w parze z nieco wyższymi cenami. Możemy się tutaj spodziewać ceny w przedziale 100-200€ za pokój dwuosobowy.

Natomiast jeśli chcemy zainwestować więcej w nocleg, luksusowe hotele już czekają. Oferują one najwyższy standard obsługi, bogato wyposażone pokoje oraz dogodne położenie w centrum miasta. Pamiętajmy jednak, że tamtejsze ceny za noc mogą sięgać nawet tysiąca euro, zwłaszcza podczas dużych wydarzeń, takich jak Fashion Week czy Międzynarodowe Targi Meblarskie.

Nie zapominajmy również o możliwości wynajęcia apartamentu. Ta opcja w szczególności spodoba się osobom, które preferują większą niezależność i przestrzeń. Ceny za noc mogą być zbliżone do cen hoteli średniej klasy, ale mogą też przekroczyć 200€ za noc, szczególnie jeśli chodzi o ekskluzywne apartamenty w centrum miasta.

Pomysł na weekendalley-5832111_1920

Klimatyczna uliczka

Komunikacja miejska 

Mediolan i jego obszar metropolitarny, są podzielone na 9 stref. Samo miasto znajduje się w strefach 1-3. Przekroczenie każdej następnej strefy zwiększa cenę o 0,50€ i wydłuża czas jazdy o 15 minut. W samym mieście Mediolan (strefy 1-3) obowiązuje też dzienny limit kosztu przejazdu, wynoszący 7,60€.

Bilet jednorazowy daje nam możliwość korzystania ze wszystkich środków transportu i przesiadania się w obrębie wyznaczonej sieci. Pamiętajmy, że gdy przekroczymy czas ważności biletu, nie  będziemy mogli wyjść przez bramki metra i zostaniemy zmuszeni do dokupienia dodatku do biletu.

Bilety kasujemy na początku podróży i po każdej przesiadce. Papierowe wersje wkładamy do kasownika, natomiast magnetyczne przykładamy do terminala. W metrze musimy też skasować bilet podczas opuszczania stacji. Pamiętajmy, że dzieci do 14 lat podróżują za darmo. Ceny wyglądają następująco:

  • Bilet pojedynczy 90-minutowy                                   2,20€                                  
  • Karnet 10 biletów pojedynczych 90-minutowych     19,50€
  • Bilet 24-godzinny                                                       7,60€
  • Bilet 3-dniowy                                                           13,00€

W Mediolanie funkcjonuje również metoda Pay as you go. Jedynie musimy przystawić  kartę płatniczą do terminala, aby automatycznie została pobrana opłata za przejazd. W autobusie lub tramwaju robimy to w trakcie wchodzenia do pojazdu, z kolei w metrze, gdy wchodzimy na stację i gdy wychodzimy.

Pomysł na Weekend pexels-imad-amara-henda-555668233-16732385

Inne ujęcie z zamku Sforzów

Rowery miejskie 

W Mediolanie są dostępne rowery miejskie. Pierwsze pół godziny mamy za darmo, natomiast każde kolejne kosztuje 0,50€. Gdy przekroczymy 2 godziny jazdy, to płacimy 2€ za każdą kolejną rozpoczętą godzinę.

Pamiętajmy, że musimy mieć aktywny abonament. Są 2 dostępne typy subskrypcji, dzienna za 4,50€ i tygodniowa za 9€. Abonament kupimy na oficjalnej stronie firmy BikeMi, poprzez kartę kredytową.

Ceny artykułów spożywczych w Mediolanie

Wchodząc do sklepów, możemy spodziewać się cen kilkadziesiąt procent wyższych niż w Polsce. Najbardziej polecanymi sklepami są Lidl i Billa. Bardzo polecam zakup produktów marki własnej. Oferują one podobną, jeśli nie wyższą jakość, w dużo niższej cenie.

Jedzenie

Ceny dobrego obiadu zaczynają się od 15€, czasami możemy jednak znaleźć oferty dnia i inne promocje. Łatwiej na nie trafić, oddalając się nieco od centrum i miejsc popularnych turystycznie. Ceny pizzy są oczywiście niższe i zaczynają się od około 10€. Pamiętajmy również że do rachunku jest doliczana opłata za nakrycie (coperto), wynosząca zazwyczaj 1-2€.

Podczas wędrówek po mieście warto też rozglądać się za stoiskami sprzedającymi pizzę w kawałkach. Cena waha się w granicach 2-5€, w zależności od rodzaju i wielkości kawałków. W podobnych stoiskach możemy zakupić również panini, którego cena wynosi mniej więcej 4-6€.

Ceny w Mediolanie – alkohol i aperitivo

Włoskie wina są znane na całym świecie. Cena kieliszka zwykłego wina waha się w granicach 3-6€, natomiast cena karafki to około 12-15€. Możemy oczywiście napić się też piwa, jego cena powinna oscylować w okolicy 5-6€

Pomysł na Weekendpexels-franco-noviello-781261239-19166835

Galerie Vittorio Emanuele II w nocy

Pamiętajmy, że w Mediolanie ma miejsce słynna tradycja aperitivo. Dzięki niej na terenie wielu lokali w okolicy godzin 18-21, obowiązuje stała cena za drinki, wynosząca mniej więcej 10€. Ponadto możemy wtedy bez limitów zajadać się przekąskami wliczonymi w cenę.

pomysł na weekend ważne informacje

Przydatne informacje

pomysł na weekend ważne informacje

Przydatne informacje

1.Zaplanuj wizytę w Duomo z wyprzedzeniem:

   – Aby uniknąć długich kolejek, kup bilety online. Koniecznie wejdź na dach katedry, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto.

2.Odwiedź Galerię Wiktora Emanuela II:

   – To jedno z najstarszych centrów handlowych na świecie. Zwróć uwagę na piękne mozaiki na podłodze i spróbuj obrócić się na pięcie na wizerunku byka (według legendy przynosi to szczęście).

3.Zarezerwuj wcześniej bilety na Ostatnią Wieczerzę:

   – Miejsca na zwiedzanie fresku Leonarda da Vinci w kościele Santa Maria delle Grazie są ograniczone i szybko się wyprzedają.

4.Poznaj dzielnicę Brera:

   – To artystyczne serce Mediolanu z wąskimi uliczkami, kawiarniami, sklepami z antykami i oczywiście wspaniałą Pinakoteką Brera.

5.Korzystaj z mediolańskiego transportu publicznego:

   – Metro, tramwaje i autobusy są wygodne i zapewniają dobrą komunikację. Rozważ też zakup biletów dziennych lub tygodniowych, które są tańsze przy intensywnym zwiedzaniu.

6.Spróbuj lokalnej kuchni:

   – Mediolan słynie z takich dań, jak risotto alla milanese i ossobuco. Skosztuj także panettone, tradycyjnego ciasta świątecznego, które jest dostępne przez cały rok.

7.Wybierz się na zakupy w Quadrilatero della Moda:

   – To ekskluzywna dzielnica mody z butikami najlepszych projektantów. Nawet jeśli nie planujesz zakupów, spacer po tej okolicy sprawia dużo przyjemności.

8.Zrelaksuj się w Parco Sempione:

   – To duży park miejski, idealny na piknik lub spacer. W parku znajduje się Akwarium Miejskie i Łuk Triumfalny, które również warto zwiedzić.

9.Odwiedź dzielnicę Navigli:

   – To historyczna część miasta z malowniczymi kanałami. Wieczorami dzielnica tętni życiem dzięki licznym barom i restauracjom.

10.Bądź przygotowany na zmienną pogodę:

    – Mediolan ma umiarkowany klimat, trochę cieplejszy niż ten w Polsce. Czasami pogoda może być kapryśna.

11.Zobacz wystawę w Palazzo Reale:

    – To miejsce oferuje różnorodne, zmieniające się wystawy sztuki i historii. Sprawdź aktualny program przed wyjazdem.

12.Obejrz przedstawienie operowe w La Scala:

    – Jeśli masz szansę, zobacz przedstawienie w słynnej mediolańskiej operze. Bilety są często dostępne na ostatnią chwilę, jeśli masz szczęście.

13.Znajdź mniej znane atrakcje:

    – Oprócz znanych miejsc, odkryj mniej popularne atrakcje, jak Muzeum Poldi Pezzoli czy Kościół San Maurizio al Monastero Maggiore z pięknymi freskami.

14.Używaj aplikacji mobilnych:

    – Aplikacje takie jak Citymapper pomogą Ci sprawnie poruszać się po mieście, a TripAdvisor dostarczy informacji o najlepszych restauracjach i atrakcjach.

15.Odwiedź nowoczesną dzielnicę Porta Nuova:

    – To nowoczesne centrum biznesowe Mediolanu z imponującą architekturą, taką jak wieża Unicredit i Bosco Verticale – wieżowce z ogrodami na balkonach.

Palazzo Generali

16.Skorzystaj z lokalnych targów:

    – W Mediolanie odbywają się liczne targi, takie jak Mercato di Via Fauche czy Mercato di Papiniano, gdzie możesz kupić świeże produkty, odzież i pamiątki.

17.Poznaj ukryte dziedzińce i ogrody:

    – Wiele budynków w Mediolanie ma piękne, ukryte dziedzińce i ogrody. Istnieje możliwość eksploracji wnętrza kamienic w dzielnicy Brera lub na ulicy Via Sant’Andrea.

18.Zrelaksuj się przy aperitivo:

    – Mediolan jest znany z kultury aperitivo, czyli wieczornego drinka z przekąskami. Spróbuj spritz lub negroni w jednym z licznych barów.

19.Weź udział w mediolańskich wydarzeniach:

    – Mediolan jest gospodarzem wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak Milan Fashion Week, Salone del Mobile (targi designu) czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Sprawdź kalendarz wydarzeń przed podróżą.

20.Odwiedź cmentarz Monumentale:

    – To niezwykłe miejsce z pięknymi, artystycznymi grobowcami i mauzoleami, które stanowi swoiste muzeum na świeżym powietrzu.

21.Poznaj lokalne wino:

    – Wina z Lombardii, takie jak Franciacorta czy Valtellina, są warte spróbowania. Odwiedź lokalne enoteki (winiarnie) i skosztuj regionalnych win.

22.Udaj się na jednodniową wycieczkę poza miasto:

    – Z Mediolanu łatwo można dotrzeć do innych ciekawych miejsc, takich jak jezioro Como, Bergamo, czy malownicze miejscowości na wybrzeżu Ligurii.

23.Korzystaj z rowerów miejskich:

    – Mediolan ma dobrze rozwinięty system wypożyczania rowerów. To świetny sposób na zwiedzanie miasta i poruszanie się po nim w sposób ekologiczny.

24.Zwróć uwagę na sztukę uliczną:

    – W Mediolanie można znaleźć wiele interesujących murali i instalacji artystycznych, zwłaszcza w dzielnicach Isola i Porta Ticinese.

25.Poznaj historię mediolańskiej kawy:

    – W Mediolanie kawa to nie tylko napój, ale i rytuał. Odwiedź historyczne kawiarnie, takie jak Caffè Cova, i spróbuj tradycyjnego espresso lub cappuccino.

26.Zaplanuj wizytę w Fondazione Prada:

    – To nowoczesne centrum sztuki współczesnej, które oferuje unikalne wystawy i wydarzenia. Sam budynek jest również wart zobaczenia.

27.Skorzystaj z mediolańskich spa:

    – Po dniu pełnym zwiedzania warto zrelaksować się w jednym z miejskich spa, takich jak QC Termemilano, gdzie można skorzystać z saun, łaźni i basenów termalnych.

28.Zobacz spektakl w Teatro alla Scala:

    – Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem opery, spektakl w tej słynnej operze będzie niezapomnianym przeżyciem. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety wcześniej.

29.Odwiedź Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda da Vinci:

    – To fascynujące miejsce dla miłośników nauki, gdzie można zobaczyć modele maszyn zaprojektowanych przez Leonarda oraz inne eksponaty związane z technologią i przemysłem.

30.Ciesz się zielenią w Giardini Pubblici Indro Montanelli:

    – To jedno z najstarszych parków w Mediolanie, idealne na spokojny spacer, piknik lub wizytę w lokalnym zoo.

expo-920349_1920

Jedna z ekspozycji w Milanie

1.Unikaj długich kolejek do wielu atrakcji:

   – Możesz oszczędzić sobie tą wątpliwą przyjemność, kupując bilety do przeróżnych atrakcji online i z wyprzedzeniem.

2.Zaufanie do przypadkowych sprzedawców ulicznych:

   – Nie kupuj od nich drogich towarów, ponieważ często są to podróbki lub przedmioty niskiej jakości.

3.Odwiedzanie La Scala bez wcześniejszej rezerwacji:

   – Bilety do opery często się błyskawicznie wyprzedają. Zarezerwuj miejsce z wyprzedzeniem, aby uniknąć rozczarowania.

4.Niedzielne zakupy:

   – Wiele sklepów, zwłaszcza mniejszych, jest zamkniętych w niedzielę. Lepiej zaplanuj zakupy na inne dni tygodnia.

5.Pilnuj rzeczy osobistych:

   – Jak w każdym dużym mieście, uważaj na kieszonkowców, szczególnie w zatłoczonych miejscach i środkach transportu publicznego.

6.Jedzenie w restauracjach przy głównych atrakcjach turystycznych:

   – Często są one droższe i oferują jedzenie niższej jakości. Poszukaj lokalnych knajpek w bocznych uliczkach.

7.Korzytanie z taksówek bez licencji:

   – Unikaj prywatnych przewoźników oferujących swoje usługi na ulicach. Skorzystaj z oficjalnych taksówek lub aplikacji takich jak Uber.

8.Unikaj odwiedzania atrakcji w godzinach szczytu:

   – Nawet mniej popularne atrakcje mogą być zatłoczone w godzinach szczytu. Planuj wizyty w mniej popularnych porach dnia i unikaj godzin 13-17.

9.Pamiętaj o lokalnych zwyczajach i dress code:

   – W szczególności w miejscach sakralnych, takich jak Duomo, ubierz się odpowiednio (zakryte ramiona i kolana). W przeciwnym razie możesz nie zostać wpuszczony.

10.Unikanie samotnych wędrówek w nocy:

    – Polecam dla bezpieczeństwa unikać pojedynczego chodzenia w późnych godzinach nocnych, a już na pewno spacerów po mało bezpiecznych dzielnicach i wąskich uliczkach.

11.Uważaj z wydatkami na pamiątki:

    – Unikaj kupowania pamiątek w pierwszym napotkanym sklepie. Ceny mogą się znacznie różnić, więc porównaj oferty w kilku miejscach.

12.Warto mieć przy sobie trochę gotówki:

    – Choć większość miejsc akceptuje karty, niektóre małe restauracje i sklepy preferują fizyczne pieniądze. Miej przy sobie trochę euro.

13.Próbowanie aperitivo:

    – Unikaj barów o wątpliwej reputacji. Poszukaj recenzji i polecanych miejsc, aby cieszyć się wysokiej jakości przekąskami i napojami. W szczególności z tradycji aperitivo słynie dzielnica Navigli.

14.Podróżowanie komunikacją miejską:

    – Jeśli to możliwe, unikaj najbardziej zatłoczonych środków transportu publicznego w godzinach szczytu, aby uniknąć kieszonkowców i nieprzyjemnych warunków podróży.

15.Unikaj jazdy samochodem po centrum miasta:

    – Centrum Mediolanu jest strefą ograniczonego ruchu (ZTL), a parkowanie jest trudne i drogie. Korzystaj z transportu publicznego lub spaceruj.

Mostek w Parku Sempione

16.Naucz się podstawowych włoskich zwrotów:

    – Unikaj całkowitego polegania na angielskim. Znajomość podstawowych włoskich zwrotów, takich jak „dziękuję” (grazie) i „proszę” (per favore), zdecydowanie ułatwi komunikację i spowoduje sympatię mieszkańców.

17.Przychodź do restauracji trochę wcześniej:

    – Unikaj przychodzenia do restauracji zbyt późno na obiad (po 14:30) lub kolację (po 22:00), ponieważ wiele miejsc może być już zamkniętych.

18.Upewnij się czy dane muzeum jest otwarte w poniedziałki:

    – Wiele muzeów i atrakcji turystycznych w Mediolanie jest zamkniętych w poniedziałki. Sprawdź godziny otwarcia przed wizytą.

19.Planuj trasy zwiedzania:

    – Unikaj spontanicznych wycieczek bez planu. Mediolan jest duży i ma wiele do zaoferowania, więc zaplanuj swoje trasy, aby maksymalnie wykorzystać czas.

20.Zawsze sprawdzaj prognozę pogody:

    – Mediolan ma zmienną pogodę. Unikaj nieprzygotowania na deszcz lub upał. Zabierz ze sobą parasol lub kapelusz przeciwsłoneczny w zależności od prognozy.

21.Godziny sjesty:

    – Niektóre małe sklepy i restauracje zamykają się na kilka godzin wczesnym popołudniem. Planuj zakupy i posiłki, uwzględniając ten czas.

22.Nie kupuj biletów od nieoficjalnych sprzedawców:

    – Unikaj kupowania biletów na atrakcje lub transport od osób na ulicy. Korzystaj z oficjalnych stron internetowych lub autoryzowanych punktów sprzedaży.

23.Zachowaj poszanowanie w miejscach kultu:

    – Unikaj głośnych rozmów, robienia zdjęć z lampą błyskową i niestosownego ubioru w kościołach i innych miejscach sakralnych.

24.Korzystaj z małych lokalnych restauracji, aby spróbować trattorie i osterie:

    – Choć duże restauracje mogą kusić, spróbuj lokalnych trattorii i osterii, aby poczuć prawdziwy smak włoskiej kuchni.

25.Uważaj z wydatkami na luksusowe zakupy:

    – Mediolan jest stolicą mody, ale zakupy w ekskluzywnych butikach mogą szybko wyczerpać budżet. Rozważ zakupy w sezonie wyprzedaży (saldi) lub odwiedź outlety.

26.Zwracaj uwagę na oznaczenia i przepisy ruchu drogowego:

    – Nawet jako pieszy, zwracaj uwagę na sygnalizację świetlną i znaki drogowe. Mediolan ma intensywny ruch uliczny, a przestrzeganie zasad jest kluczowe dla bezpieczeństwa.

27.Lepiej rezerwować w popularnych restauracjach:

    – W weekendy i wieczory popularne restauracje mogą być pełne. Zarezerwuj stolik z wyprzedzeniem, aby uniknąć długiego oczekiwania.

28.Pamiętaj o napiwkach:

    – Choć napiwki nie są obowiązkowe, w miarę możliwości zostaw niewielki napiwek w restauracjach lub kawiarniach, jeśli obsługa była dobra.

29.Uważaj z GPS-em:

    – Mediolan ma wiele wąskich uliczek i stref zamkniętych dla ruchu. Czasami lepiej jest zapytać miejscowych o drogę niż polegać wyłącznie na technologii.

30.Zakładanie wygodnych butów:

    – Chociaż wygodne buty są ważne, staraj się unikać noszenia sportowych sneakersów do eleganckich restauracji czy opery. Włosi cenią sobie styl, więc warto dostosować strój do okazji.

Pomysłnaweekendpexels-bogdan-sameliuk-192437086-11533071

Mediolan w nocy

Scroll to Top