Park Narodowy Yellowstone – cud natury
Park Narodowy Yellowstone jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi. Znajduje się w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, głównie w stanie Wyoming, ale także częściowo w Montanie i Idaho. Jest on najstarszy park na świecie. Utworzony został już w 1872 roku przez prezydenta Ulyssesa Granta. Park słynie z gejzerów, gorących źródeł, wulkanów błotnych, fumaroli i wodospadów, które tworzą niepowtarzalny krajobraz. Jest on także domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt. Park Narodowy Yellowstone stanowi część większego ekosystemu, który jest uważany za ostatni duży i niemal nienaruszony ekosystem w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej.
Park Narodowy Yellowstone leży na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym znajduje się ogromna komora magmowa. Jest to tzw. superwulkan, który w przeszłości wywoływał potężne erupcje, zmieniające kształt kontynentu i wpływające na klimat na całym świecie. Jego ostatnia erupcja miała miejsce około 640 tysięcy lat temu i utworzyła kalderę o średnicy ponad 70 km. Z racji tego, że częstotliwość wybuchów szacuje się na około 600 tysięcy lat, następna erupcja nastąpić w niedalekiej przyszłości.
Na terenie oraz w otoczeniu kaldery znajdują się liczne geotermalne zjawiska, które teraz Wam przybliżymy . Na początek gejzery. Są to fontanny wody i pary, które wytryskują z ziemi pod ciśnieniem. W parku znajduje się około połowy wszystkich gejzerów na świecie, w tym najsłynniejszy Old Faithful, który wybucha co 60-110 minut, wyrzucając wodę na wysokość do 56 metrów.
Kolejnym interesującym zjawiskiem są gorące źródła, czyli baseny wody o różnych kolorach i temperaturach, które powstają w wyniku podgrzewania wody przez magmę. Niektóre z nich mają niesamowite formy i barwy, np. Grand Prismatic Spring, która jest największym gorącym źródłem w Stanach Zjednoczonych i ma średnicę 112 metrów. Częstym widokiem są wulkany błotne. Są to kałuże błota, które bulgoczą i wydają różne brzęczące dźwięki. Ostatnim przedstawionym przykładem są fumarole, czyli otwory w ziemi, z których wydobywa się gorący gaz i para. Wszystkie wyżej wymienione zjawiska są efektem aktywności wulkanicznej, która nadal trwa pod powierzchnią parku.
Flora i fauna parku Yellowstone
Park Narodowy Yellowstone jest także różnorodny biologicznie. Na jego terenie występują różne typy roślinności, od lasów iglastych i mieszanych, przez łąki i trawiaste równiny, po obszary skaliste i bezdrzewne. Rośnie tam ponad 1700 gatunków roślin naczyniowych, w tym wiele endemicznych i rzadkich. Park jest także siedliskiem dla ponad 60 gatunków ssaków, ponad 300 gatunków ptaków, 16 gatunków ryb, 6 gatunków gadów i płazów oraz wielu bezkręgowców. Zwierzęta żyją tam w naturalnych warunkach i często można je obserwować z bliska. Park jest także miejscem reintrodukcji niektórych gatunków, które były wcześniej zagrożone lub wyeliminowane z tego obszaru, np. wilków, które zostały ponownie wprowadzone w 1995 roku.
Park Narodowy Yellowstone jest niezwykłym miejscem, które warto odwiedzić i poznać. Jest to park pełen cudów natury, które zachwycają i inspirują. Pełno tutaj elementów historii, kultury i nauki, które uczą i wzbogacają. Jest to teren pełen życia, który trzeba chronić i szanować. Podsumowując, Park Narodowy Yellowstone jest skrawkiem naszej Planety, zachwycającym od bardzo dawna i będącym dziedzictwem całej ludzkości.