Pieniny – malownicze góry na pograniczu Polski i Słowacji
Pieniny są pasmem górskim usytuowanym w łańcuchu Karpat, na pograniczu Polski i Słowacji. Są to niewysokie, ale urokliwe góry, które zachwycają różnorodnością krajobrazu, bogactwem przyrody i kultury. Pieniny są popularnym celem turystycznym, oferującym wiele atrakcji i możliwości aktywnego wypoczynku. Możemy tutaj podziwiać skalne formacje, przełomy rzek, zabytkowe zamki i klasztory, a także spływać tratwami lub kajakami po Dunajcu. Jest to też miejsce, gdzie spotykają się wpływy różnych narodów i religii, tworząc ciekawy miks kulturowy.
Możemy wyróżnić trzy główne części tego pasma: Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe i Małe Pieniny. Każda z nich ma swój charakter i urok.
Pieniny Spiskie
Pieniny Spiskie to najniższa i najmniej znana część Pienin, leżąca między doliną Białki a zamkiem Niedzickim. Jej najwyższym szczytem jest Żar osiągający wysokość 879 metrów nad poziomem morza, z którego roztacza się piękna panorama na Tatry, Gorce i Beskid Sądecki. Pieniny Spiskie są zbudowane głównie z piaskowców i zlepieńców, co nadaje im łagodny kształt. Na ich terenie znajdują się liczne wioski i osady, w których zachowały się drewniane kościoły i domy z charakterystycznymi podcieniami. W Pieninach Spiskich możemy też zobaczyć ślady historii i kultury regionu, takie jak ruiny zamku w Czorsztynie, zamek w Niedzicy, zamek w Frydmanie czy Czerwony Klasztor na Słowacji.
Pieniny Właściwe
Pieniny Właściwe to najwyższa i najbardziej znana część Pienin, leżąca między Czorsztynem a Szczawnicą. Jej najwyższym szczyt to słynne i wyróżniające się swoim pięknem Trzy Korony o wysokości 982 metrów nad poziomem morza. Składa się on z pięciu skalnych turni. Z najwyższej z nich, Okrąglicy, możemy podziwiać niezapomniany widok na całe Pieniny, dolinę Dunajca i okoliczne pasma górskie. Pieniny Właściwe są zbudowane głównie z wapieni, co sprawia, że mają ostry i urwisty kształt. Na ich terenie znajduje się Pieniński Park Narodowy, który chroni unikatową florę i faunę tego regionu. W Pieninach Właściwych można też zobaczyć wiele ciekawych form skalnych, takich jak Sokolica, Macelowa Skała, Facimiech, Wysoka Skała czy Czertezik. W Pieninach Właściwych znajduje się też największa atrakcja turystyczna regionu – Przełom Dunajca, który jest jednym z najpiękniejszych i najdzikszych przełomów rzecznych w Europie. Przełom Dunajca można zwiedzać na kilka sposobów: pieszo, rowerem, tratwą lub kajakiem.
Małe Pieniny
Małe Pieniny to wbrew swojej nazwie najdłuższa i najwyższa część Pienin, rozciągająca się między Dunajcem a przełęczą Rozdziele. Jej najwyższym szczytem jest góra Wysoka o wysokości 1050 metrów nad poziomem morza. Jest to najwyższy szczyt całych Pienin. Małe Pieniny są zbudowane głównie z wapieni i dolomitów, co nadaje im bardziej łagodny i zalesiony kształt niż Pieninom Właściwym. Na jej terenie znajduje się Spiski Park Narodowy, który również chroni cenną przyrodę tego regionu. W Małych Pieninach możemy też zobaczyć wiele malowniczych dolin, takich jak Biała Woda, Jaworki, Leśnica czy Szlachtowa. W Małych Pieninach znajduje się też jeden z najpiękniejszych kanionów w Polsce – Wąwóz Homole, który jest utworzony przez potok Kamionka. Wąwóz Homole zachwyca swoimi stromymi ścianami, wodospadami i bujną roślinnością.
Pieniny to góry, które mają wiele do zaoferowania każdemu, kto je odwiedzi. Są to góry pełne uroku, piękna i magii, które zapadają w pamięć na długo. Pieniny to góry, które warto poznać i pokochać. Zachęcam do odwiedzenia