Praga: Podróż Pośród Zabytków i Wyjątkowej Kultury
Praga, mosty nad Wełtawą
Praga, to miasto z ponad tysiącletnią historią, przyciągające turystów swoją bogatą kulturą i dziedzictwem historycznym. Zaczynając od majestatycznych budowli na Hradczanach, poprzez malownicze zakątki starego miasta aż po żywiołowe tętno życia nocnego na bulwarach nad Wełtawą – Praga jest miastem które zaskakuje i zachwyca każdego, kto tu przyjeżdża. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, kultury czy po prostu chcesz się dobrze bawić, Praga zawsze ma coś ciekawego do zaoferowania.
Korzenie miasta sięgają IX wieku, kiedy to Vratislav I założył pierwszy gród na wzgórzu Hradčany, gdzie dzisiaj znajduje się Zamek Praski. W kolejnych latach
miasto stało się siedzibą pierwszych czeskich królów z dynastii Przemyślidów. Wraz z jego rozwojem rozpoczęła się budowa Katedry św. Wita(trwająca aż do XX wieku). Wkrótce nastał złoty okres miasta, w szczególności w czasach panowania Karola IV w XIV wieku. To właśnie wtedy powstał, Most Karola, łączący Stare Miasto z Małą Straną. W tym okresie Praga stała się centrum nauki i kultury, a Uniwersytet Karola, założony przez Karola IV, zdobył sławę jako jedna z najstarszych uczelni w Europie.
W następnym wieku w mieście rozwinął się ruch reformatorski, z Jan Husem na czele. To również okres panowania cesarza Rudolfa II, który przyciągnął do miasta licznych artystów, alchemików i naukowców, uczyniwszy je europejskim centrum renesansowej kultury.
Niestety, w XVII wieku miasto doświadczyło okresu wojny trzydziestoletniej, podczas której znacznie ucierpiało. Po wojnie Praga znalazła się pod panowaniem Habsburgów, co trwało aż do I wojny światowej, gdy powstała niepodległa Czechosłowacja.
W XX wieku Praga była świadkiem wielu przełomowych wydarzeń, takich jak wojny światowe czy Praska Wiosna w 1968 roku, stłumiona przez interwencję wojsk Układu Warszawskiego. Dopiero upadek komunizmu w 1989 roku otworzył drogę do demokracji, co przyczyniło się do odrodzenia miasta.
Dzisiejsza Praga to miejsce, gdzie historia łączy się z nowoczesnością. Zamek Praski, Most Karola, Plac Staromiejski, czy Katedra św. Wita stanowią jedynie niektóre z atrakcji, które przyciągają turystów. Praga jest również znana ze swojej bogatej sceny artystycznej, festiwali, oraz tętniącego życia nocnego. Miasto to kontynuuje swój niezwykły rozwój, zachowując jednocześnie niepowtarzalny urok historycznego dziedzictwa.
Samochód
Praga znajduje się na tyle blisko, że zdecydowana większość turystów decyduje się na wycieczkę samochodem. Przykładowa odległość z Warszawy wynosi około 650 kilometrów, a jej pokonanie zajmuje mniej więcej 7,5 godziny. Czeskie autostrady wymagają zakupu winiety i lepiej ją mieć naklejoną na szybce, bo opłaty za nieposiadanie są wysokie. Cena 10-dniówki wynosi 310 CZK, miesięcznej 440 CZK, natomiast rocznej 1500 CZK. Warto pamiętać, aby winieta była ważna i naklejona na szybę w dobrze widocznym miejscu! Wjeżdżając do miasta, zwalniajmy do 50 km/h, Czesi są znani z dokładnego przestrzegania zasad ruchu drogowego.
Pociąg
Wiodącym przewoźnikiem jest LeoExpress, oferujący bezprzesiadkowy przejazd z Krakowa, Katowic i Warszawy. W przypadku innych miast najprawdopodobniej będziemy musieli się przesiadać. Alternatywnie możemy dostać się Kolejami Śląskimi do Bohumína, czyli miasta na granicy Polsko-Czeskiej i dalej przesiąść się do pociągu bezpośrednio do Pragi. Jest to tańsze rozwiązanie. Podczas wyszukiwania połączeń i zakupu biletów bardzo pomocna jest aplikacja IDOS. Możemy ją pobrać na telefon za pomocą Google Play play lub APPstore. Niezależnie od wybranego pociągu, w Pradze zatrzymujemy się na stacji głównej (Hlavní Nádraží). Dworzec jest bardzo dobrze oznakowany i świetnie skomunikowany z resztą miasta, na przykład możemy się przesiąść na czerwoną linię metra (stacja Hlavní Nádraží). Co więcej, dzięki przechowalni bagażu możemy za opłatą 60-100CZK zostawić bagaż i ruszyć w miasto, czekając na dobę hotelową. Na dobry start zwiedzania warto obejrzeć samą stację, jest przepięknie udekorowana.
Jedna z klimatycznych uliczek Pragi
Autobus
Najlepszą opinią cieszy się Flixbus. Oferuje on wiele połączeń, bardzo często bez przesiadek. Należy zwrócić uwagę czy dany kurs ma charakter ekspresowy czy zwykły, zatrzymujący się w małych miejscowościach. Przykładowy czas podróży z Warszawy powinien zająć mniej więcej 10 godzin i kosztować około 150 złotych w obie strony. Przystanek końcowy jest zlokalizowany na dworcu autobusowym Florenc. Na miejscu znajduje się przechowalnia bagażu, więc nawet jeśli będziemy na długo przed rozpoczęciem doby hotelowej, to możemy bez problemu ruszyć na miasto (skorzystanie z przechowalni kosztuje 70 CZK). Sam dworzec jest dobrze skomunikowany z resztą miasta – obok znajdziemy stację żółtej linii metra i wiele autobusów czy tramwajów, prowadzących do każdej części miasta.
Samolot
Praktycznie każde lotnisko w Polsce zapewnia bezpośrednie połączenie ze stolicą Czech. Lot powinien trwać nieco ponad godzinę, natomiast cena biletu w obydwie strony waha się w okolicy 200 złotych. Głównym portem lotniczym jest lotnisko im. Václava Havla. Jest ono doskonale połączone z centrum miasta poprzez linie autobusowe 100 i 119 w dzień i linię 910 w godzinach 0-5. Ponadto obok lotniska jest poprowadzona czerwona linia metra.
Plac Wacława
Praga jest miastem wartym odwiedzenia w każdej porze roku. Wszystkie cztery mają zarówno plusy, jak i minusy, przeanalizujmy więc je wszystkie.
Wiosna
We wiosnę miasto rozkwita mnóstwem kwiatów. Temperatury są przyjemne, choć we wczesnych miesiącach może być chłodno. W dzień temperatura osiąga 10-20 stopni, natomiast nocą schodzi do 5-10 stopni. W szczególności w marcu może być jeszcze zimno, ze sporadycznymi opadami śniegu. Natomiast ceny są niższe i podobnie sytuacja wygląda z ruchem turystycznym.
Lato
Jak nietrudno się domyśleć, lato oferuje nam najprzyjemniejszą pogodę. Temperatura w dzień osiąga zazwyczaj 24-27 stopni, a nocą spada do 13-16 stopni. Czasami mogą zdarzyć się dokuczliwe upały, ale zwykle ograniczają się do paru dni. Z kolei wieczorem i w nocy temperatura jest idealna na spacery. Problemem mogą być natomiast tłumy turystów oraz wysokie ceny, ze względu na szczyt sezonu.
Jesień
Jesień przynosi piękne obrazy kolorowych drzew w parkach. Temperatury nadal są przyjemne, choć w drugiej połowie jesieni może być już zimno ze sporadycznym śniegiem. W dzień możemy się spodziewać około 12-21 stopni, natomiast nocą około 5-10 stopni. Niewątpliwym plusem są niższy ruch turystyczny oraz niższe ceny.
Zima
Zimą możemy spodziewać się temperatur przez zero. Bardzo często występuje śnieżna pokrywa, która dodaje miastu uroku. Niewątpliwymi atutami są zarówno najniższa liczba turystów, jak i najniższa wysokość cen. Jedynie podczas świąt Bożego Narodzenia możemy się spodziewać zwiększonego ruchu. Temperatura wynosi zazwyczaj 0-3 stopni w dzień i 0–4 w nocy.
Jak możemy zauważyć, każda pora roku ma coś do zaoferowania, a wybór zależy od naszych własnych preferencji i tego, co konkretnie chcemy zobaczyć, gdy się znajdziemy w Pradze.
Praga zimą
Rynek i ratusz
Naszą podróż zaczynamy od Centralnego Rynku na Starym Mieście, wpisanego w 1992 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego główny punkt, to ratusz z zegarem astronomicznym(najstarszym na świecie wciąż działającym). Powstał on już w 1410 roku, czyli dokładnie w tym samym roku, co Bitwa pod Grunwaldem.
Górna tarcza zegara
Warto się zjawić przed nim o pełnej godzinie. Zauważamy wtedy poruszające się rzeźby dwunastu apostołów, trzymające związane z nimi przedmioty. Natomiast na bokach zegara znajdują się: Śmierć jako szkielet , Chciwość z workiem złota, Próżność przedstawiona jako mężczyzna oglądający się w lustrze. Czwarta jest chyba najciekawsza, przedstawia bowiem Turka i ma przedstawiać pożądanie.
Sam ratusz możemy oczywiście zwiedzać w środku. Wstęp kosztuje 300 CZK. Znajdują się tam różne ciekawe pomieszczenia warte obejrzenia, co więcej możemy wejść na główną wieżę (lub wjechać windą za dodatkowe 10 CZK.
Dolna tarcza zegara
Kościół tyński
Warto zobaczyć również „Kościół Tyński”, czyli Kościół Najświętszej Maryi Panny nad Tynem. Takie imię pochodzi od okolicznej komory celnej, czyli „tynu”. Znajdują się tutaj organy kościelne z XVII wieku, a także przepiękne barokowe obrazy ołtarzowe Karela Škréty. Co więcej, kościół jest miejscem pochówku znanego astronoma – Tycho Brahe. Wstęp jest wolny, ale istnieje możliwość donacji świątyni.
Ikoniczny most
Absolutnym symbolem Pragi jest most Karola. Jego architektura wzbogacona figurami świętych przyciąga rocznie miliony turystów. Obydwie granice mostu wyznaczają efektowne bramy. Na jednym końcu, od strony Starego Miasta stoi Staromiejska Wieża Mostowa. Z kolei po drugiej stronie (dzielnica Mała Strana), stoi Małostrańska Wieża Mostowa. Ich architektura stanowi harmonijne połączenie wielu stylów: romańskiego, gotyckiego, renesansowego i barokowego. Wstęp oddzielny do każdej z nich kosztuje 190,00 CZK (33,00 zł), ale na szczęście mamy możliwość zakupu łączonego biletu w cenie 280,00 CZK (48,64 zł). Jeśli planujemy z kolei odwiedzić więcej praskich wież/bram oraz zwiedzić ratusz, możemy zakupić bilet łączony do dziewięciu atrakcji w cenie 990,00 Kč (171,96 zł). Pamiętajmy, że do godziny po otwarciu cena wstępu jest niższa o połowę!
Warto mieć na uwadze, że podczas dnia most jest dosłownie wypełniony turystami, dlatego polecam przejść się nim w godzinach porannych (przed 9) lub wieczornych (po 20).
Nocą na Moście Karola
Zamek w Pradze
Zamek w Pradze, znany lepiej jako Zamek na Hradczanach, jest najstarszą częścią miasta. Jak wiemy z historycznej części artykułu, jego początki sięgają IX wieku. Na atrakcje tego miejsca obowiązuje łączony bilet, obejmujący dodatkowo Stary Pałac Królewski, Złotą Uliczkę z klimatyczną zabudową, wieżę Daliborka, Katedrę św. Wita i romańską Bazylikę św. Jerzego. Jak możemy zauważyć, kompleks zamkowy jest bardzo rozległy i żeby go dokładnie zwiedzić, potrzebujemy co najmniej 3 godzin. Warto skorzystać z oferty audioprzewodnika, chociaż na dzień dzisiejszy nie posiada on polskiej wersji językowej.
Katedra św. Wita
Hradczany są domem dla jednej z najładniejszych świątyń w Europie – Katedry świętego Wita. Do perfekcji dochodzono bardzo długo – budowa została ukończona po kilkuset latach w 1929 roku. Katedra posiada aż 22 kaplice, z XIV – wieczną kaplicą św. Wacława na czele. Trzeba mieć ze sobą sobą bilet wstępu, bo bez niego mamy dostęp jedynie do przedsionka. A naprawdę warto wejść do środka i obejrzeć zachwycające kaplice, rzeźby, obrazy czy witraże takich artystów, jak Max Švabinsky czy Alfons Mucha. Warto też wspiąć się trzystoma schodami na jedną z wież, widoki jakie tam ujrzymy są warte wysiłku. Na wejście obowiązuje oddzielny bilet w cenie 150 CZK.
Loreta ze słynnym domkiem loretańskim
Na wzgórzu zamkowym znajduje się również duży klasztor z domkiem loretańskim. Budowla ta jest kopią słynnego kościoła z Ziemi Świętej, który według legendy miał być kiedyś domem Świętej Rodziny. Architektura tego miejsca łączy różne style w uporządkowany sposób. Cena biletu wstępu wynosi 210 CZK i obejmuje też zwiedzanie skarbca z niesamowitymi eksponatami.
Praga w nocy
Pałac Wallensteina
Pomiędzy rzeką Wełtawą i wzgórzem Hradczany, znajduje się ciekawa i często pomijana dzielnica – Mała Strana. Tymczasem znajduje się tutaj wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest pałac Wallensteina, z przepięknymi barokowymi ogrodami. Uroku temu miejscu dodaje sztuczna krasowa jaskinia. Zarówno ogrody i jaskinia są wolno dostępne od kwietnia do października. Do budynku pałacu niestety nie możemy wejść, gdyż stanowi on miejsce obrad czeskiego senatu.
Kościół św. Mikołaja
Innym ciekawym miejscem jest barokowy kościół świętego Mikołaja. Na terenie świątyni grało wielu artystów o światowej sławie, z samym Mozartem na czele. Po zakupie biletu wstępu będziecie mogli wspiąc się na galerię świątyni, skąd przyjrzymy się z bliska wspaniałym zdobieniom. Istnieje również oddzielnie biletowana możliwość wdrapania się po 215 schodach na dzwonnicę, gdzie czekać na nas będzie przyjemny widok na dzielnicę.
Ściana Johna Lennona
Ciekawe instalacje aartystyczne
Mała Strana jest również znana z wielu prac artystycznych. Jedną z nich jest Ściana Johna Lennona (Lennonova zeď), pokryta różnymi obrazkami, graffiti i plakatami z przesłaniem politycznym.
Inną jest natomiast rzeźba Davida Černego – Olewający Politycy (Čůrající postavy). Jak możemy się domyśleć, są tam dość ciekawie przedstawieni politycy, którzy olewają resztę społeczeństwa.
Plac Wacława
Przed wejściem na Nowe Miasto, warto wiedzieć że powstało już w średniowieczu. Miejscem centralnym jest Plac Wacława z pomnikiem przedstawiającym samego księcia. Co ciekawe, w znajdującym się tuż obok Pałacu Lucerna, znajduje się parodia pomnika, autorstwa Davida Černego, z subtelną różnicą polegającą na tym, że władca siedzi sobie na odwróconym koniu!
Warto też wspomnieć, że przy bocznych uliczkach znajdują się kluby nocne, więc jest to dobre miejsce dla kogoś, kto chce trochę poimprezować.
Wzgórze Petrin
Warto wiedzieć, że poza Hradczanami znajduje się jeszcze jedno ciekawe wzgórze, nazywające się Petrin. Poza wejściem o własnych siłach istnieje też możliwość wjazdu kolejką linową za opłatą 60 CZK. Co ciekawe posiadacze biletów komunikacji miejskiej mają wjazd bezpłatny. Na szczycie czeka na nas kopia wieży Eiffla, warto na nią wejść i nacieszyć oczy widokami.
Biblioteka klasztorna
Klasztor w Strahowie
Często pomijanym, a naprawdę wartym odwiedzenia obiektem jest Klasztor na Strahowie. Znajdują się tam pięknie udekorowane barokowe pomieszczenia z nowo odnowioną galerią sztuki. Wstęp kosztuje 230 CZK. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aby wejść do środka sal bibliotecznych musimy zamówić prywatną wycieczkę, która niestety nie jest tania (około 600 CZK). Na pocieszenie dodam, że informacje w środku są dostępne w języku polskim.
Zoo w Pradze
Zoo w Pradze jest jednym z największych i najbardziej renomowanych ogrodów zoologicznych w Europie Środkowej. Jego lokalizacja na terenie pięknego parku Troja, nad brzegami rzeki Wełtawy sprawia, że stanowi nie tylko miejsce spotkań z egzotycznymi zwierzętami, ale także doskonałą przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców i turystów.
Zoo w Pradze zostało założone w 1931 roku i od tego czasu stale się rozwija, dążąc do zapewnienia jak najlepszych warunków życia dla swoich mieszkańców oraz edukacji odwiedzających. Obecnie obejmuje obszar ponad 60 hektarów, na którym znajduje się ponad 500 gatunków zwierząt.
Z ważnych informacji: normalny bilet kosztuje 250 CZK, dla dzieci 3-15 obowiązuje ulgowy 200 CZK, natomiast poniżej trzeciego roku żylcia wstęp jest bezpłatny. Ciekawą propozycją jest też bilet rodzinny w cenie 800 CZK, obejmujący 2 dorosłych i 4 dzieci. Zoo jest przeważnie czynne od 9 do 18, z kolei latem jest otwarte dłużej, nawet do 21.
Praga we mgle
W Czechach obowiązującą walutą jest Korona Czeska (CZK). Według stanu z 1 marca 2024, 1CZK jest równy 0,17PLN. Ogólnie rzecz ujmując, ceny nie są takie wysokie, jak w innych europejskich stolicach.
Noclegi
Cena noclegu w hotelu o podstawowym standardzie (3 gwiazdki) waha się w okolicy 2000 CZK. Tańszą alternatywą są pokoje ze wspólną łazienką, tam za nocleg musimy zapłacić mniej więcej 1000,00 CZK, natomiast najtaniej wyjdziemy na noclegu w hostelach czy akademikach, ceny schodzą nawet do 300-400 CZK.
Dużo tanich noclegów możemy znaleźć na Zizkowie, ale trzeba pamiętać że jest to dzielnica przystosowana dla turystów o imprezowym charakterze (dużo barów, pubów czy klubów nocnych). Z drugiej strony jak chcemy mieć nocleg w hotelu o wysokim standardzie (4-5 gwiazdek), to musimy liczyć się z kosztem 3000-4000 CZK za noc.
Warto wiedzieć, że te wartości mocno zmieniają się ze względu na porę sezonu. Warto też poszukać tymczasowego lokum nie w ścisłym centrum, natomiast w miejscu o dobrej komunikacji. Jak to zwykle bywa, kilometr dalej może spowodować ceny o połowę niższe. Innym dobrym rozwiązaniem jest rezerwacja noclegów z dużym czasowym wyprzedzeniem, możemy wtedy liczyć na atrakcyjne zniżki.
Nad Wełtawą o zachodzie słońca
Lokale gastronomiczne
Ceny w restauracjach są podobne do tych w Polsce. Za obiad w zwykłej dzielnicy musimy zapłacić 200-300 CZK, natomiast w miejscach o dużym ruchu turystycznym, musimy się liczyć z wydatkiem około 400 CZK. Dobrą alternatywą są gospody, gdzie można najeść się do syta i napić dobrego, czeskiego piwa za mniej więcej 200-250 CZK. Ogólnie rzecz biorąc, koniecznie trzeba wybrać miejsce do stołowania gdzieś na uboczu, a nie w samym centrum. Zaoszczędzimy nie tylko finansowo, a również unikniemy długiego czekania na obsłużenie.
Zakupy
Gdy natomiast zdecydujemy się na zakupy w sklepie, musimy być przygotowani na ceny około 10-15 procent wyższe, niż w naszym Kraju. Najlepiej wybierać się na zakupy poza centrum oraz w miejscach mniej obleganych przez turystów. Polecanymi sieciami są Tesco i Albert, ze względu na dobry stosunek jakości do ceny.
Atrakcje
Ceny atrakcji potrafią być mocno zróżnicowane ze względu na porę sezonu. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest karta Prague Cool Pass. Dzięki niej można korzystać z wielu popularnych atrakcji w Pradze bez konieczności kupowania pojedynczych biletów. Posiadacze karty mogą cieszyć się nieograniczonym dostępem do muzeów, galerii sztuki, wież widokowych, rejsów statkiem po Wełtawie, wypożyczalni rowerów, a także wielu innych atrakcji i działalności. Występuje ona w długości ważności od 1 do 10 dni(czas aktywności jest liczony od pierwszego użycia). Cena wynosi od 55 euro (dzień) do 139 euro (10 dni). Ulga przysługuje osobom do 26 roku życia, dzięki niej cena wynosi od 28 euro (dzień) do 97 euro (10 dni).